۸ شهرستان بزرگ افغانستان سقوط کرد

رئیس شورای استانی تخار افغانستان اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته هشت شهرستان در استان‌های تخار، سمنگان و بلخ بدست طالبان افتاده است و اکنون جنگ به دروازه‌های شهر تالقان مرکز استان تخار، قلعه نو مرکز استان باغیس و میمنه مرکز استان فاریاب رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، «وفی الله رحمانی» رئیس شورای استانی تخار افغانستان افزود: شهرستان‌های «بنگی»، «چال»، «هزارسمچ»، «ینگی قلعه»، «دشت قلعه» و «نمک آب» در تخار و شهرستان «دره صوف بالا» در استان سمنگان و «چهار بولک» در استان بلخ دیروز بدست طالبان افتاده است.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان گفت که رازهایی در پشت سقوط شهرها بدون کوچکترین درگیری وجود دارد.

وی افزود: حلقه‌هایی در درون دولت افغانستان در سقوط این شهرها دخالت دارند.

با پیشروی سریع گروه طالبان منابع خبری در شمال افغانستان می‌گویند که شب گذشته حملات این گروه به شهر میمنه مرکز استان فاریاب آغاز شده است و نیروهای افغان در اطراف شهر تالقان مرکز استان تخار برای دفاع از شهر آماده می‌شوند.

براساس گزارش‌های منتشر شده، شهر قلعه نو مرکز استان بادغیس نیز چند هفته پیش در تهدید امنیتی قرار گرفته است و نمایندگان این استان در مجلس گفته‌اند که طالبان به حومه این شهر رسیده اند.

پیشروی گروه طالبان و شدت جنگ باعث شده است که یکی از هیأت‌های گفت و گو کننده دولت افغانستان در دوحه به دولت و مردم هشدار دهد که آماده دفاع باشند.

«عبدالحفیظ منصور» از اعضای رهبری حزب جمعیت و عضو هیأت مذاکره کننده دولت افغانستان در یک برنامه تلویزیونی تصریح کرد طالبان درصدد دستیابی به اهداف خود از راه جنگ است.

به گفته منصور، اندیشه و افکار این گروه نسبت به ۲۵ سال پیش هیچ تغیری نکرده است و آنان مانند گذشته دشمن آزادی بیان، مذاهب و حقوق زنان هستند.

این عضو هیأت دولت افغانستان گفت که در نشست‌هایی که با هیأت طالبان داشه است، آن‌ها بصورت واضح می‌گویند که مجاهدین پس از شکست دولت نجیب الله رئیس جمهوری سابق اشتباه کردند که عفو عمومی اعلام کردند اما آن‌ها با گرفتن کابل این کار را نخواهند کرد و با شماری از افراد تسویه حساب خواهند کرد.

منصور می‌افزاید که برای طالبان، کودکستان، مرکز نظامی، خبرنگار و یک کارگر عادی به عنوان هدف محسوب می‌شود و فرقی بین آن‌ها نیست.

ملابرادر رئیس هیأت طالبان در قطر با انتشار مقاله‌ای در یک رسانه غربی خواستار اجرایی شدن توافقنامه دوحه با آمریکا شد و نوشت طالبان خواستار ایجاد یک نظام کاملا اسلامی در افغانستان است.

برادر هرچند گفته است که به حقوق اقلیت‌ها در افغانستان پابند هستند اما این گروه در آغاز گفت وگوی بین افغانستانی در دوحه با مذهب جعفری مخالفت نشان داد.

مبهم بودن موضع طالبان حتی نگرانی گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و یکی از تندروترین رهبران احزاب سابق جهادی افغانستان و نزدیک‌ترین حزب به طالبان از نگاه ایدئولوژی را نیز در پی داشته است.

گلبدین حکمتیار در تازه‌ترین مصاحبه با طلوع نیوز افغانستان گفت که تعریف طالبان از نظام اسلامی روشن نیست و آن‌ها حتی نگفته‌اند که در نظام آینده انتخابات را قبول دارند و یا خیر‍!

حکمتیار گفت وگوهای صلح در دوحه را بی‌نتیجه خوانده و بر این باور است که محل و اعضای هیأت گفت وگو کننده باید تغییر کند.

در چنین شرایطی که گفت وگوهای صلح به بن بست رسیده و طالبان هم به پیروزی از راه جنگ در افغانستان باور دارد، آمریکا از محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله دعوت کرده است که به آمریکا سفر کنند.

براساس گزارش تلویزیون ملی افغانستان قرار است محمداشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی روز جمعه آینده عازم آمریکا شوند.

Share