با حقوق بشری مواجه هستیم که جای شهید و جلاد را تغییر داده است

حجت الاسلام و المسلمین خلیلی به مناسبت هفته قوه قضاییه در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهرستان رشت با تبریک هفته قوه قضائیه، یاد و خاطره شهید آیت الله دکتر بهشتی و یاران شهیدشان را گرامی داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حجت الاسلام و المسلمین حمزه خلیلی رئیس کل دادگستری استان گیلان در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهرستان رشت با تبریک هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت الله دکتر بهشتی و یاران شهیدشان اظهار داشت: شهدا احیا کننده فضیلت‌ها و ارزش‌ها در جامعه هستند و اگر در جامعه‌ای شهدا فراموش شوند ارزش‌ها نیز کمرنگ خواهد شد.

رئیس شورای قضایی استان گیلان ویژگی دیگر شهدا را مانند پیامبران تقویت خداجویی و خداخواهی بین مردم عنوان نمود و افزود: خداجویی امری فطری بوده و پیامبران، این فطرت خفته بشر را نمایان کرده و تقویت نمودند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: شهدای ما نیز به تاسی از پیامبران، صفات و اسماء الهی را در جامعه تجلی داده و انوار صفات و افعال پروردگار را در میان مردم تاباندند.

حجت الاسلام و المسلمین خلیلی با اشاره به اینکه شهدا عاشق بودند در ادامه گفت: شهید بزرگوار آیت الله بهشتی در سلسله مباحثی که در سال ۱۳۵۹ در حزب جمهوری اسلامی ایراد فرمودند بیان داشتند: می‌توان با استدلال عقلی به خدا رسید اما با عاشقی می‌توان ره صدساله را یک شبه پیمود، پس جوانان بیایید عاشق شوید، قلب انسان خانه خداست و اگر خدا در دل انسان راه نیابد بیگانگان وارد شده و غفلت بر انسان عارض می‌شود.

وی در تفسیر کلام بنیانگذار انقلاب، حضرت امام خمینی (ره) در تجلیل از مقام شهید بهشتی که فرمودند: «بهشتی یک ملت بود» تصریح کرد: تمام خواسته‌ها و آرمان‌های یک ملت در شخصیت این شهید والامقام خلاصه شده بود و او از فردیت خارج شده و به یک وجدان جمعی رسیده بود.

رئیس کل دادگستری استان گیلان در ادامه اظهار داشت: امروز با حقوق بشری مواجه هستیم که جای شهید و جلاد را تغییر داده و جلادان به جای مظلومان نشسته‌اند و خود را مدافع حقوق بشر می‌دانند.

وی با بیان این که امام خمینی (ره) به شهید بهشتی فرمودند واجب عینی است که شما به تشکیلات قضایی بروید و یک نظام نوین قضایی ایجاد کنید، گفت: شهید بهشتی همواره عدالت عمومی را بر عدالت فردی ترجیح می‌داد.

Share