احتمال واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال با واکسن پاستور

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه واکسن پاستور در حال نهایی شدن است و در صورتی که نتایج کارآزمایی بالینی آن با موفقیت طی شود برای افراد زیر ۱۸ سال مفید خواهد بود و می‌ توان برای واکسینه کردن دانش آموزان هم از آن استفاده کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه سی و سومین آیین پویش ره سلامت که صبح امروز در نمایشگاه بین المللی شهرآفتاب برگزار شد، با بیان اینکه خوشبختانه اکنون بعد از توقفی که در تحویل واکسن داشتیم، وضعیت ما بهتر شده است، اظهار کرد: هیچ‌ کمبودی در تزریق دُز دوم واکسن‌ ها وجود ندارد و واکسن‌ به میزان کافی تامین و توزیع شده است، حتی در برخی دانشگاه ها درصدی هم بیش از نیاز آنها است. افراد بالای ۷۰ سال که دُز اول واکسن را دریافت نکرده‌ اند با اعلام فراخوان دانشگاه ها دُز اول را دریافت خواهند کرد. در برخی شهرها همچون تهران خوشبختانه ۸۵ درصد ۷۵ سال به بالاها دُز اول را دریافت کرده اند.

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه از هفته آینده، به صورت هفتگی قریب به یک میلیون و ۷۰۰ هزار دُز واکسن ایرانی و خارجی به دست مان خواهد رسید که این روند ۶ هفته ادامه پیدا خواهد کرد. ان شاالله طی این ۶ هفته حدود ۹ میلیون دُز واکسن به دست مان خواهد رسید، بیان کرد: به محض اینکه هفته آینده محموله اول به دست مان رسید واکسیناسیون افراد ۶۵ سال به بالا را آغاز خواهیم کرد. جمعیت این گروه حدود یک میلیون و ٨٠٠ هزار نفر است؛ یک هفته  تا ١٠ روز بعد فراخوانی برای افراد ۶۰ سال به بالا که جمعیت آنها ٢ میلیون و ۴۶٠ هزار نفر است، خواهیم داد که به این ترتیب فاز دوم واکسیناسیون به پایان می‌ رسد. بعد از آن در قسمت دو فاز دوم واکسیناسیون بیماران خاص (هموفیلی، تالاسمی، پیوندی و دیالیز) را آغاز می کنیم. واکسیناسیون جانبازان ۵۰ درصد به بالا انجام شده است و در برخی استان‌ ها جانبازان بالای ۴۰ درصد هم واکسن دریافت کرده‌ اند و جانبازان ۲۰ درصد هم در فاز بعد که تقریبا نیمه مرداد می شود، واکسینه خواهند شد.

اکنون برای افراد زیر ۱۸ سال واکسن تایید شده ای موجود نیست

وی با بیان اینکه در مرداد ماه دو کار بسیار مهم واکسیناسیون معلمان و اساتید دانشگاه ها را دستور کار داریم، اظهار کرد: برای بازگشایی مدارس تنها موضوع واکسن مطرح نیست. اکنون برای افراد زیر ۱۸ سال واکسن تایید شده ای موجود نیست و واکسیناسیون فعلا شامل حال دانش آموزان نخواهد شد اما راننده‌های سرویس مدارس، معلمان، کارکنان آموزش و پرورش را واکسینه خواهیم کرد، نیاز است آموزش و پرورش کلاس ها را صبح و بعدازظهر برگزار کند، فاصله گذاری در کلاس‌ ها را رعایت کرده و تعداد دانش آموزان حاضر در کلاس ها را کاهش دهد و البته خانواده ها باید در این راستا آموزش ببینند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:خوشبختانه واکسن پاستور در حال نهایی شدن است و نتایج خوبی دارد و اگر نتایج کارآزمایی بالینی آن با موفقیت طی شود برای افراد زیر ۱۸ سال مفید خواهد بود و می‌ توان برای واکسینه کردن دانش آموزان هم از آن استفاده کرد.

دکتر رئیسی در ادامه درباره ویژگی های واکسن های تولید داخل، گفت: خوشبختانه ما ۶ پلتفرم واکسن تولید داخل داریم که یکی برکت بوده و نوع آن ویروس غیرفعال است که شاید استفاده از این نوع واکسن ها ٧٠ سال سابقه در دنیا داشته باشند. این پلتفرم‌ ها کمترین عارضه را دارند که البته مطالعات ادامه دارد اما تاکنون نتایج اولیه بسیار خوب بوده است. اینکه می‌گویند چرا فاز سه واکسن داخلی طی نشده است و تزریق می‌ شود؛ مگر سینووک، سینوفارم و اسپوتنیک در چه مرحله ای استفاده شده اند؟ این واکسن ها هم در همین مرحله تزریق شده اند و مهمتر از همه اینکه مقام معظم رهبری اعتماد و این واکسن را دریافت کردند که بالاترین اطمینان بخشی به جامعه است که ان شاالله این واکسن تزریق خواهد شد؛ ضمن اینکه مطالعات فاز سه واکسن برکت در حال انجام بوده و مجوز استفاده اضطراری را گرفته است.

واکسن پاستور در این هفته یا نهایتا هفته آینده مجوز مصرف اضطراری را دریافت خواهد کرد

وی همچنین به واکسن پاستور اشاره و اظهار کرد: واکسن پاستور هم در این هفته یا نهایتا هفته آینده مجوز مصرف اضطراری را دریافت خواهد کرد. واکسن رازی هم به احتمال خیلی زیاد طی یک تا دو ماه آینده یا نهایتا شهریور ماه به بازار خواهد آمد و شاید زودتر هم این اتفاق بیافتد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار کرد: این اطمینان را می ‌دهیم که از شهریور ماه به بعد از تولید داخل حداقل ماهیانه ١٠ میلیون دُز واکسن به دستمان خواهد رسید و با این حساب در هفت ماه پایانی سال ٧٠ میلیون دُز واکسن در اختیار خواهیم داشت و ١٠ میلیون نفر هم تا پیش از شهریور ماه واکسینه می‌شوند. از آنجایی که گروه هدف ما برای تزریق دُز اول ۶٠ میلیون نفر هستند بنابراین باید بگوییم که واکسن به اندازیه کافی داریم و این را در کنار واکسن ‌هایی که خریداری کرده‌ ایم، بگذارید. مطمئنم قولی که داده ‌ایم محقق خواهد شد و تا پایان سال گروه هدف ما واکسینه می شوند.

دکتر رئیسی در پایان مطرح کرد: برخی تشویش ایجاد می ‌کنند که باید بگوییم تاخیر و تعلل از طرف ما نبوده است و بدعهدی کرده اند؛ طرف ‌هایی که می‌ خواستند به ما واکسن بدهند، ندادند و ما هم نمی‌توانیم کاری کنیم. تولید واکسن داخلی موجب افتخار است و باید قدر جوانانمان را بدانیم، اگر واکسن داخلی نبود با این قدرت و صراحت نمی ‌توانستیم صحبت کنیم.

Share