مسیر آستارا به باکو کاهش می‌یابد | راه ریلی موجود در منطقه نخجوان احیا می‌شود

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به همراه شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان با همراهی استاندار گیلان و استاندار اردبیل و مسئولان استانی و شهرستانی از مرز زمینی کشورمان با جمهوری آذربایجان وارد شهرستان مرزی بندر آستارا شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، محمد اسلامی عصر امروز در جمع خبرنگاران شهرستان آستارا و در محل پایانه مرزی این شهرستان اظهار کرد: در سفر به جمهوری آذربایجان از زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای ابن کشور در مرزهای آستارا، نخجوان و مناطق آزاد شده در مناقشه قره‌باغ بازدیدی صورت گرفت که رضایت‌بخش بود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امروز در جریان دیدار با معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربابجان تفاهم‌نامه‌ای بین دو کشور به امضا رسید، افزود: بر روی این تفاهم‌نامه نزدیک دو سال برنامه‌ریزی شده و در قالب آن به واسطه ارتقای زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای دو کشور، کریدور شمال به جنوب و کریدور شرق به غرب بیشتر از گذشته فعال می‌شود.

اسلامی با اشاره اینکه در تلاش هستیم تا محور رشت به آستارا به سمت باکو در آینده‌ای نزدیک تکمیل و مورد بهره برداری قرار گیرد، گفت: با افتتاح این اتوبان، مسیر آستارا به باکو از ۶ ساعت به ۲ و نیم ساعت کاهش می‌یابد و مشابه این اتوبان در مسیر مرزهای روسیه نیز در دست اقدام است.

وی با اشاره به بازدید از راه ریلی موجود در منطقه نخجوان جمهوری آذربایجان یادآور شد: احیای این محور برای دو کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا از ظرفیت‌های کریدور شمال به جنوب است که قبل از فروپاشی شوروی سابق هفت میلیون تن بار از محور فوق جابه‌جا می‌شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه احداث پایانه ریلی در پارس‌آباد اردبیل با جدید تمام در دست پیگیری است، افزود: احداث این پایانه دو ماه پیش در هیات دولت مورد تصویب قرار گرفت و امیدواریم با اجرای این مصوبه پایانه ریلی جدید با سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرستان پارس‌آباد راه‌اندازی شود.

اسلامی گفت: در قالب این مصوبه قرار است پنج کیلومتر ریل جدید در این شهرستان احداث و هفت کیلومتر ریل قدیمی مورد بازسازی قرار بگیرد.

وی با اشاره به تقاضای مردم جمهوری آذربایجان جهت برقراری ارتباط با مردم نخجوان نیز اظهار کرد: درخصوص عبور مردم جمهوری آذربایجان از مرز جمهوری اسلامی ایران به سمت نخجوان نیز مذاکراتی صورت گرفت که امیدواریم در چهارچوب دستورالعمل‌های بهداشتی با همکاری وزارت بهداشت و درمان مردم آذربایجان با مردم نخجوان ارتباط برقرار کنند.

 

Share