عزای ملی در افغانستان برای قربانیان بمب گذاری در کنار مدرسه

شبکه طلوع نیوز عصر یکشنبه اعلام کرد که شمار جان‌باختگان انفجارهای روز گذشته مدرسه دخترانه سیدالشهدا در منطقه قلعه نو کابل، به ۶۳ تن افزایش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، رئیس جمهوری افغانستان روز یکشنبه در یک پیام تلویزیونی روز سه شنبه را به احترام قربانیان دانش آموز دبیرستان سیدالشهدای غرب کابل عزای ملی اعلام کرد. طلوع نیوز بر اساس گفته‌های بستگان قربانیان گزارش داد که شمار کشته‌گان به ۶۳ نفر و حدود ۱۵۰ تن در این انفجارها زخمی شده‌اند.

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که سه شنبه ضمن عزای ملی در سراسر کشور و نمایندگی های سیاسی افغانستان در کشورهای خارجی تمام وزارتخانه ها، استانداری ها و سفارتخانه های این کشور مراسم ختم قران کریم برگزار کنند.

رئیس جمهوری افغانستان از نیروهای افغان نیز خواست که طالبان و تروریست ها را در تمام مناطق افغانستان سرکوب کنند و به معاون اول رئیس جمهوری نیز دستور داد که هرچه سریعتر برای اهدای کمک های نقدی را به خانواده ها شهدا اقدام کنند و به وزارت توسعه روستایی نیز دستور داد مدرسه را بازسازی کند و دانش آموزان درس خود را از سر بگیرند.

پس از حمله بر مراکز آموزشی موعود و کوثر دانش، انفجارهای مدرسه دخترانه سید الشهدا سومین مرکز آموزشی در غرب کابل است که دانش‌آموزان آن به صورت گروهی کشته می‌شوند. تاکنون اما هیچ گروهی مسئولیت انفجار روز گذشته (شنبه) را به‌عهده نگرفته است.

دولت افغانستان گروه طالبان را مسئول این حمله معرفی کرده است اما گروه طالبان با محکوم کردن این حمله دست داشتن در آن رد کرده و آن را به داعش نسبت داده است.

حمله به مدرسه دخترانه غرب کابل واکنش گسترده‌ی داخلی و خارجی داشته و این حمله تروریستی را محکوم کردند.

اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، شماری از سفارتخانه‌های خارجی مستقر در کابل، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و شماری از شخصیت‌های داخلی و بین المللی با صدور اطلاعیه‌هایی کشتار دانش آموزان بی‌گناه یک مدرسه دخترانه در کابل را محکوم کردند.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت که هرگاه حملات طالبان با نفرت مردم و جامعه جهانی مواجه می‌شود، طالبان این حملات را به داعش نسبت می‌دهد.

وی اظهار کرد که هرگاه طالبان به غیر نظامیان حمله می‌کند از طریق سایت اعماق داعش را مسوول این حملات معرفی می‌کند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه این حمله را فرقه گرایانه خوانده و تاکید کرده است که تروریست‌ها هرگز به اهداف خود برای راه اندازی جنگ فرقه‌ای و قومی در افغانستان نمی‌رسند و مسوولان افغانستان عاملان این حملات را مجازات خواهند کرد.

Share