تصمیم شورای نگهبان نه مصوبه است نه ابلاغیه | به دنبال جاسوس‌سازی جدید نباشیم

ربیعی گفت: وزارت اطلاعات در حال بررسی تمامی سناریوهاست و اگر فرد یا هر مقامی اطلاعاتی در این زمینه دارد موظف است آن را در اختیار وزارت اطلاعات به عنوان مسئول پیگیری این پرونده قرار دهد نکته دیگر اینکه در سخنگویی چند جلسه قبل دلسوزانه هشدار دادم که همگان به دنبال جاسوس‌سازی جدید نباشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران طی سخنانی اظهار داشت: دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران در وین برای رفع تحریم‌ها و دوستی با همسایگان برای حل مسائل و گسترش مناسبات به‌خوبی پیش می‌رود، کاهش تنش و افزایش امید به اعاده وحدت امت و اولویت سیاست خارجی ماست و مسائلی مانند حقوق فلسطینی‌ها تلاشی مشترک برای بازسازی منطقه و عادی‌سازی و پیوند ملت‌های منطقه در دستورکار سیاست خارجی ما قرار دارد.

وی افزود: متأسفانه در این میان و در روزهایی که امت مسلمان حل مسئله یمن را در تصمیم کار خود قرار داده است، خنجر افراطی‌گری از پیکر امت اسلامی را مجروح کرد تروریست‌ها در کابل دردناک‌تر از همیشه کودکان و جگرپاره‌های ما را در خون غلطاندند دولت و ملت ایران در این سوز جانگداز کنار دولت و ملت افغانستان است، کنار این آتش‌افروزی‌ها، اقدامات صهیونیست‌ها قلب بیت المقدس را به درد آورد و جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند در برابر این جنایت‌ها سکوت کند و بهترین راه برای جلوگیری از ترور، تقویت همکاری‌های منطقه‌ای با کشورهای مسئولیت‌پذیر با هدف بازگرداندن صلح و آرامش پایدار، مأیوس کردن تروریست‌ها و خشکاندن ریشه‌های افراطی‌گری از افغانستان تا یمن و فلسطین اشغالی است.

ربیعی در ادامه درباره آغاز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: همچنین از امروز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز می‌شود، درباره جایگاه انتخابات، توصیف دقیق و حکیمانه مقام معظم رهبری، راهنمایِ عملی دولت جمهوری اسلامی است که فرمودند “هیچ چیز دیگری جای انتخابات را برای کشور و استحکام پایه‌های اقتدار کشور،‌ نمی‌گیرد”. دولت معتقد به مشارکت حداکثری و حضور همه‌جانبه و تمام‌عیار مردم در انتخابات است و همه توان خود را برای انجامِ چنین رسالتی مستند به قانون اساسی، به‌کار خواهد گرفت.

وی افزود: آن چه مقام معظم رهبری به نقش انتخابات در استحکام پایه‌های اقتدار کشور، تعبیر کردند، هنگامی جنبه اجرایی به خود خواهد گرفت که منتخب ملت، برخاسته از یک مشارکت وسیع و حداکثری با تکیه بر آرای بالا باشد تا بتواند به حل مسائل و چالش‌های گوناگون داخلی بپردازد و در همان حال، مواجهه پرقدرت بین‌المللی داشته باشد. انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در امتداد یک فرایند چهل و دو ساله از “تمرین مردم سالاری” برگزار می‌شود.

سخنگوی دولت اظهار داشت: این به آن معنا است که در این فرایند طولانی، هر انتخاباتی در مقایسه با انتخابات در مقاطع پیشین، باید مشارکتی‌‌تر، رقابتی‌تر  و در یک کلام کامل‌تر و تکامل‌تر از پیش برگزار شود؛ یعنی همه گرایش‌های سیاسی، همه اقشار گوناگون ملت و همه سلایق بتوانند نماینده خود را در سطح نامزدهای انتخاباتی داشته باشند. سطح فراگیری و شمول این حماسه بزرگ اراده ملی، باید متناسب با سطحِ چالش‌های گوناگون داخلی و سطح تهدیدهای منطقه‌ای و جهانی ارتقا ‌یابد الآن که در راه مقابله با چالش تحریم و کرونا، روزهای سخت را سپری کرده‌ایم و زمان بهره‌مندی از فرصت‌های آن، همه ما باید تلاش کنیم که با انتخاباتی پرشور، دولتی با رأی حداکثری را انتخاب کنیم که با پشتوانه مردمی هدایت اداره کشور را در شرایط دشوار به‌دست بگیرد.

ربیعی در ادامه سخنان خود به مصوبات اخیر دولت پرداخت و گفت: به‌منظور ایجاد رونق اقتصادی در استان سیستان و بلوچستان دولت تا سقف یکصد میلیون دلار از بازارچههای مشترک مرزی میرجاوه، کوهک و پیشین با کشور پاکستان برای عرضه به‌صورت خرده‌فروشی در محوطه بازارچه موافقت کرد، با این مهم، صادراتی هم که از این بازارچه‌ها صورت خواهد گرفت علاوه بر ایجاد درآمد برای مرزنشینان مشاغل جانبی خدماتی نیز شکل خواهد گرفت، و همچنین صنعت بسته‌بندی و فرآوری نیز به وجود خواهد آمد.

وی اضافه کرد: در مصوبه دیگری برای بازسازی بخش‌های خسارت‌دیده زلزله‌زده فروردین ۱۴۰۰ استان کردستان ۳۸۳ میلیارد و ۳۸۰ میلیون ریال اعتبار به بنیاد مسکن تخصیص یافت به‌همین منظور با تصمیم دولت ۷۱۵ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت با بازپرداخت ۱۵ساله اختصاص یافت.

سخنگوی دولت در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سؤالی درخصوص برخی اخبار مبنی بر گفتگوهای ایران و عربستان خاطرنشان کرد: مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه در دولت صورت گرفته است و تا وصول نتیجه ادامه دارد‌؛ روند مذاکرات مثبت ارزیابی می‌شود. ما در طول سال‌های گذشته از گفتگو میان همسایگان از جمله عربستان سعودی حمایت و استقبال کرده‌ایم و امروز روزنه‌های امیدواری به رفع اختلافات گشوده شده است.

ربیعی بیان کرد: طی سال‌های اخیر و مداخله‌های غیرسازنده که ناامنی‌های گسترده‌ای را از یمن تا سوریه موجب شده است، به کدورت و سوءتفاهم میان کشورهای منطقه منجر شده است به‌منظور رفع این سوءتفاهم‌ها و اختلافات، تاکنون دو دور مذاکره بین دو کشور صورت گرفته است علاوه بر مسائل دوجانبه، مسائل منطقه‌ای هم مورد گفتگو قرار گرفته است ولی فعلاً تا زمانی که مذاکرات به نتیجه نرسیده است، امکان ورود به جزییاتش را نداریم، مصمم هستیم که به همه این مسائل که ملت‌های منطقه را آزار می‌دهد، رسیدگی کنیم.

وی با بیان اینکه “باور داریم که اکنون زمان مناسبی برای خاتمه دادن به این اختلافات و احیای سنت همسایگی حسنه و برادرانه است”، خاطرنشان کرد: درهای دیپلماسی در زمان حاضر بین ما و کشورهای همسایه باز است و در برخی موارد نشانه‌های مثبتی دیده می‌شود اما همه طرف‌ها همچنان به تلاش بیشتری نیاز دارند تا اطمینان پیدا کنیم که بازگرداندن ثبات به منطقه و ایجاد صلحی پایدار برای همه ملت‌های منطقه در مسیری که شایسته است، پیش می‌رود.

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه “آقای روحانی اعلام کرده که تقریبا همه تحریم‌های اصلی و اصولی برطرف شده است و مذاکرات وین برای برخی جزئیات ادامه دارد”. آیا این تحریم‌ها لغو یا تعلیق می‌شوند و چه جزئیاتی باقی مانده است، تصریح کرد: همان‌طور که پیش از این اعلام کرده‌ایم، تنها معیار اجرای کامل و دقیق برجام نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر است؛ بنابراین ما انتظار داریم که تحریم‌ها به همان شکلی برداشته شوند که در متن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ عنوان شده است.

ربیعی بیان کرد: می‌توانم تایید کنم که بخش عمده‌ای از اختلافات درخصوص رفع تحریم‌ها حل و فصل شده و همه طرف‌ها درباره آن توافق دارند اما پیچیدگی‌های شرارت‌آمیزی که دولت ترامپ در وضع تحریم‌های جدید و بعضاً با برچسب‌های متفاوت که هدف از آن دشوار کردن روند بازگشت آتی آمریکا به برجام بود، مذاکرات را در مراحلی دشوارتر کرده اما هیچکدام از اختلافات جزئی باقیمانده اگر دولت آمریکا جدیت و صداقت داشته باشد، غلبه‌ناپذیر نیستند. امیدواریم که در روزها و هفته‌های آینده سرانجام به این اختلاف نظرها پایان بدهیم و توافق نهایی برای اجرای برجام همانند دوره پیش از آغاز نقض عهد آمریکا به اجرا گذاشته شود.

وی هم‌چنین در پاسخ به این سوال که روند مذاکرات وین را چگونه ارزیابی می‌کنید و آیا تا سوم خرداد و ضرب‌الاجل مجلس برای امحای دوربین‌های آژانس انرژی اتمی ایران و اعضای برجام به توافق می‌رسند؟ گفت: هرگونه تصمیم و سیاستگذاری در این زمینه بر عهده نهادهای بالادستی است.؛ تاریخی را که قانون و متعاقب آن توافق میان ایران و آژانس تعیین کرده همان سوم خرداد است. امیدواریم که همه طرف‌های برجام پیش از فرارسیدن آن موعد، مذاکرات جاری را برای احیای کامل برجام و عمل همه طرف‌ها به تعهدات به سرانجام برسانند. ترجیح می‌دهیم احتمال تحقق این مسئله را به آینده بسپاریم و به همه اعضای برجام توصیه می‌کنیم که همچنان برای رسیدن به توافق پیش از مهلت قانونی تمرکز کنند.

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوال که اخیرا یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته بود اگر مذاکرات وین تا سوم خرداد به نتیجه نرسد دوربین‌ها خاموش می‌شوند، چقدر امکان دارد که تیم مذاکره‌کننده  تا آن زمان به نتایج لازم برسد و اینکه در صورت نرسیدن به نقطه مطلوب آیا امکان افزایش مهلت برای ادامه مذاکرات مطابق با دستور مراجع بالادستی در داخل کشور وجود دارد؟ گفت: قانون مجلس الزام‌آور است و تاریخ ٢١مه در خصوص توافق بین ایران و آژانس، تاریخی مهم است. ما عجله‌ای برای به سرانجام رساندن گفتگوها نداریم اما از فرسایشی شدن آن نیز جلوگیری می‌کنیم و با دقت و در عین حال با سرعت لازم گفتگوها را پیش می‌بریم. لذا ما نمی‌خواهیم هیچ تاریخی مانع از این شود که پیگیری دقیق سیاست‌ها با تعجیل روبرو شود.

ربیعی تصریح کرد: همانطور که پیشتر نیز گفته شده الان برای اظهارنظر زود است، در صورتی که گفتگوها در مسیر درست به پیش برود و چشم‌انداز روشنی هم داشته باشیم توافق محدود در مورد تاریخ منوط به تصمیمات در تهران است.

وی هم‌چنین در پاسخ به این سوال که موضع دولت به برخی اظهارات درباره مذاکرات وین، گفت: در  زمانی که کشور در یک عرصه سخت برای احقاق حقوق ملی است، شایسته است همگان سربازان میدان در آن عرصه را حمایت کنند و از بیان مطالبی که اخلال ایجاد می‌کند یا موضوع مناقشه می‌شود، خودداری کنند. متأسفانه در دوران جنگ اقتصادی و رویارویی دولت با جنایت ترامپ ما همواره شاهد جهت‌گیری غلط بسیاری از افراد و جریان‌ها بودیم. گاهی بین حملات آن‌ها و تخریب‌های بیرونی نمی‌توانیم تمایزی قائل شویم. حالا که باید مقاومت سه ساله دولت نتیجه بدهد و در رقابتی هستیم که با ظرافت تمام باید در عقب راندن تحریم حقوق ملت را تثبیت کنیم. اتفاقا تیم در میدان نیازمند آرامش و حمایت روانی بیشتری است.

سخنگوی دولت گفت: در این‌گونه خبررسانی‌ها اتفاقا مسئول مستقیم مذاکرات که وظیفه سنگین به پیش بردن سیاست‌های تعیین شده نظام را بر عهده دارد و باید بتواند با طرف‌های خارجی چانه‌زنی و مصاف دیپلماتیک نماید. روند شکل گرفته تحت “منبع آگاه” را به زیان منافع ملی تشخیص داده است همچنین مسئولان بانک مرکزی هم می‌گویند این نوع خبردادن‌ها موجب القای بی‌ثباتی در جامعه بوده و بر سیر صعودی ارز تاثیر گذاشته و بازار را ملتهب می‌کند. امیدوارم همه رفتار مسئولانه‌ای داشته باشند چون معتقدم بدخواهان دیرین ما موافق پیشرفت مذاکرات نیستند. اجازه بدهیم اخبار به طور صحیح از سوی افرادی که در میدان مصاف دیپلماسی هستند به اطلاع مردم برسد.

ربیعی  در ادامه درباره مصوبه اخیر شورای نگهبان و مخالفت روحانی با آن و تأکید شورا بر لزوم اجرای آن، تصریح کرد: معمولا هرگونه سیاست‌های کلی وقتی بخواهد به حیطه عمل و اجرا تبدیل بشود،‌ باید از مجرای قانون عبور کند. آنچه که در این زمینه مشخص است این است که این روال طی نشده است همچنین این اقدام شورای نگهبان، ‌کاری شبیه قانون‌گذاری است. اینکه چه چیزی در اختیار دولت هست یا نیست، ‌منافی اجرای قانون و روال قانون نمی‌باشد در واقع، فارغ از میزان اختیار،‌ وظیفه دولت اجرای قانون است همان طور که رئیس‌جمهور دیروز تصریح کردند، قوانین موجود در ثبت نام از داوطلبان، ملاک عمل است و الزامات وزارت کشور باید در چارچوب قانون و هرگونه تغییر قانون باید از مجاری ذیربط و با ابلاغ رئیس‌جمهور عملی بشود.

وی اضافه کرد: به اعتقاد حقوق‌دانان، آنچه که اشاره کردید نه مصوبه است و نه ابلاغیه، چرا که شورای نگهبان نه مرجع قانون‌گذاری است که مصوبه داشته باشد و نه مرجع ابلاغ قانون است؛ از این منظر، یک نامه اداری است که شورای محترم نگهبان به وزارت کشور نوشته است.

معیارهای ابلاغی شورای نگهبان در مورد داوطلبان مسند ریاست‌جمهوری از لحاظ شکلی،‌ از نظر مرجع وضع و ابلاغ این معیارها و از لحاظ ماهوی با توجه به مفاد اصل ۱۱۵ ، بند ۸ اصل  ۳ و دیگر اصول مرتبط و نیز جزهای ۱ و ۲ بند ۱۰ سیاست‌های کلی از نظر حقوقی، محل ایراد است. در عمل نیز ممکن است بر حق مشارکت مردم در تعیین سرنوشت، اثر مطلوب نداشته باشد.

سخنگوی دولت اظهار داشت: از منظر حقوقی، تغییر رژیم حقوقی قابلِ اعمال بر انتخابات، بدون تغییر قوانین قابلِ اعمال، انجام‌شدنی نیست. به همین خاطر، وزارت کشور مطابق نص قانون اساسی و بر اساس ماده ۵۵ و ۵۹ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری از امروز از همه داوطلبین ثبت‌نام به عمل می آورد. آنچه مستلزم حق و تکلیف باشد، باید به صورت قانون تصویب گردد و انتشار عمومی یابد تا شهروندان از حقوق و تکالیف خود مطلع شوند و امورات خود را بر اساس آن، تنظیم‌کنند. موضع دولت، حاکمیت قانون است. بنای دولت،‌ همکاری با همه نهادها است اما در چارچوب قانون و قانون اساسی و حفظ حقوق شهروندان. بنابراین، چنانچه شرایط جدید برای نامزدهای انتخابات به صورت قانون، تصویب و ابلاغ گردد، حتما وزارت کشور نسبت به اجرای آن، اقدام خواهد کرد.

ربیعی خاطر نشان کرد: یک اطلاع‌رسانی هم در این دوره از ثبت‌نام‌ها داریم و آن اینکه طی هماهنگی وزارت کشور با نیروی انتظامی، استعلام سوپیشینه داوطلبین به صورت آنلاین هنگام ثبت‌نام انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص نتیجه بررسی پرونده افشای فایل صوتی، مبنی بر اینکه گفته می‌شود دولت از بازداشت یکی از عوامل «برنامه آنسوی دولت» جلوگیری کرده است، گفت: خبر جلوگیری از بازداشت توسط دولتی‌ها را چه کسی و یا کدام مقام مسئول داده است؟ متأسفانه برخی غیرمسئولانه به شایعاتی دامن می‌زنند که ریشه در واقعیت ندارد و نتیجه‌ای جز آلوده شدن عاملان این خبرپراکنی‌های نادرست به گناه تهمت و افترا ندارد. روز گذشته با مسئول این پرونده در وزارت اطلاعات صحبت کردم؛ چنین موضوعی را قویا تکذیب کردند.

سخنگوی دولت گفت: وزارت اطلاعات در حال بررسی تمامی سناریوهاست و اگر فرد یا هر مقامی اطلاعاتی در این زمینه دارد موظف است آن را در اختیار وزارت اطلاعات به عنوان مسئول پیگیری این پرونده قرار دهد نکته دیگر اینکه در سخنگویی چند جلسه قبل دلسوزانه هشدار دادم که همگان به دنبال جاسوس‌سازی جدید نباشیم. دشمنان کشور به دنبال ایجاد اختلاف و تفرقه هستند و نباید در میدان آن‌ها بازی کرد. ما همه رسانه‌ها و به‌ویژه مسئولان را در همه ارگان‌ها دعوت می‌کنیم که از تحلیل‌های بی‌پایه و اساس خودداری کنند.

ربیعی تصریح کرد: تنها مرجع قانونی برای رسیدگی به این مسئله وزارت اطلاعات است که از اولین روزی که رئیس‌جمهور این وزارتخانه را مسئول بررسی پرونده قرار داد، بطور جدی به این پرونده ورود کرده و اشراف کافی بر تمامی زوایای آن را بدست آورده است. با اتمام تحقیقات، مسئولان ذی‌ربط در اسرع وقت افکار عمومی را در جریان حقایق خواهد گذاشت.

Share