روحانیت نباید به سمت پست های اجرایی بیاید|خانم‌ها خودشان حجاب را انتخاب کرده‌اند

داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری گفت: نوعی اصالت برای دسته بندی سیاسی قائل هستیم در حالی که ممکن است فردی برخی مواضع اصولگرایان و یا اصلاح‌طلبان را قبول نداشته باشد یا برخی مواضع من مورد قبول آنها نباشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علی مطهری نایب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی و نامزد ریاست جمهوری سیزدهم امروز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه در محل باشگاه خبرنگاران جوان نشست خبری برگزار کرد.

مطهری در ابتدای این نشست خبری با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم بیان کرد: ابتدا از باشگاه خبرنگاران جوان تشکر می کنم که فرصتی فراهم شد تا مواضع خود را صریح با مردم در میان بگذارم. امروز در شرایط ویژه ای قرار داریم و کشور در سختی های زیادی قرار گرفته و تحت فشار به دلیل اِعمال تحریم ها است و احتمال رفع تحریم ها و ادامه برجام وجود دارد. در مجموع، اصل برجام خوب بود، شاید ایده آل نبود و زورمان بیشتر از این نمی رسید. مذاکرات برجام با اجازه رهبری آغاز شد و خوب بود و تبلیغاتی که می شود درست نیست و انشاالله از آن استفاده می کنیم.

اولویت، مشارکت مردم در انتخابات است

او با اشاره به اینکه حضور مردم باید پرشور باشد افزود: دنیا منتظر است تا ببیند مردم با انتخاب خود چه پیامی را مخابره می کنند و این موضوع در آینده تأثیرگذار است. مسئله مهم در شرایط امروز میزان مشارکت مردم در انتخابات است؛‌ همانطور که رهبر انقلاب فرمودند مشارکت مردم برای حضور در انتخابات در اولویت اول است و سپس انتخاب اصلح.

مطهری ادامه داد: دلیل کاهش مشارکت در سال ۹۸ این بود که حوادث آبان ماه را داشتیم و مدتی قبل از انتخابات سقوط هواپیمایی اوکراین بود و مردم دلسرد شده بودند و فکر می کردند مجلس در رفع مشکلات تاثیر گذار نیست. باید این فضا را تغییر دهیم و مردم در انتخابات شرکت کنند. مشکلاتی وجود داشت که باید حل شود؛ باید تلاش کنیم تا میزان مشارکت مردم بیشتر شود. با توجه به حوادث اخیر پیش بینی می‌کنم مشارکت در انتخابات بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد باشد. مردم احساس می کنند شرکت در انتخابات در آینده آن ها تاثیر دارد. در حال حاضر مردم می دانند که حضورشان در انتخابات تاثیر گذار است و اگر شورای نگهبان هم چهره هایی که از نگاه مردم منتخب هستند را تایید کند، انشالله مشارکت خوبی در انتخابات ۱۴۰۰ شاهد هستیم.

نه اصلاح‌طلب هستم نه اصولگرا؛ مواضع خودم را دارم

نایب رئیس مجلس دهم با اشاره به اصولگرا یا اصلاح طلب بودن خود خاطرنشان کرد: این که دو گانگی در مواضع من احساس می کنید درست نیست. ممکن است کسی برخی مواضع اصولگرایان یا اصلاح طلبان را قبول نداشته باشم؛ من مواضع خود را دارم. دسته بندی این چنینی درست نیست و همین روند را خواهم داشت. اصولگرایان در بحث تفکر و حقوق شهروندی حساسیت لازم را ندارند و اصلاح طلبان هم در مسائل فرهنگی حساسیت ندارند و هر ۲ باید نقص خود را برطرف کنند.

وی با اشاره به شایعه حضور حجت‌الاسلام و المسلین سید حسن خمینی در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری افزود: اطلاع دقیقی ندارم که سید حسن خمینی به انتخابات می آید یا خیر، اما روحانیت نباید به سمت پست های اجرایی بیاید و من هم مانند شهید مطهری موافق حضور روحانیت در پست های دولتی نیستم. روحانیت باید کنار مردم باشد و معتقد نیستم که وارد انتخابات شود. صلاح نیست که سید حسن خمینی وارد شود، اما همه چیز بستگی به نظر خودش دارد. اگر در شرایط اضطرار نیستیم صلاح نیست که او ورود کند.

نایب رئیس مجلس دهم با اشاره به دلایل حضور خود در میدان انتخابات ریاست جمهوری هم گفت: عامل مهمی که سبب شد تا وارد انتخابات شوم شرایط کشور بود و احساس می کردم که اصولگرایان می دانستند که خودشان می آیند و کار را می گیرند. حس کردم ورود فردی با شرایط من می تواند کمک کننده به انقلاب باشد. برنامه ها آماده است.

یک عده مذاکره را به معنای تسلیم می دانند که درست نیست

مطهری با اشاره به سیاست خارجی این روزهای کشورمان گفت: باید یک تغییری در سیاست کشور داشته باشیم زیرا در میان کشورهای اسلامی و دنیا منزوی هستیم. چرا نباید با اکثر کشورهای دنیا رابطه داشته باشیم و نتوانیم آنها را جذب کنیم. اینکه نفوذی بین کشورهای اسلامی نداشته باشیم درست نیست و باید روابط مان با غرب هم درست شود. رابطه با آمریکا به سود کشور است و این شرایط موجود به سود رژیم صهیونیستی است. یک عده مذاکره را به معنای تسلیم می دانند که درست نیست و باید آن را درست کنیم. این که روابط را در چین و روسیه ببینیم درست نیست. ۸۰ درصد روابط کشور با ۶ کشور است و این به آن معناست که با دیگر کشورها رابطه نداریم.

دولت به صندوق بازنشستگی بدهی دارد

مطهری خاطرنشان کرد: باید در سیاست و اقتصاد تغییراتی صورت بگیرد و فکر کنیم که تحریم همیشه وجود دارد و به نیروی خودمان متکی شویم. باید تلاش کنیم تحریم ها لغو شده و بخش خصوصی نیز تقویت شود. مثلا می توان مشکل صندوق های بازنشستگی را حل کرد و کاری کرد که بدهی هایشان را پرداخت کنند. دولت به صندوق بازنشستگی کشوری بدهی دارد که منابع زیادی هست و می تواند این مشکل را حل کند. حتی مشکل بورس و بازار سرمایه قابل حل است و امکان اصلاح در همه این زمینه ها وجود دارد.

او در پاسخ به حواشی پیش آمده در کلاب هاوس گفت: برنامه من در کلاب هاوس دو ساعت و ۴۵ دقیقه زمان برد و سوالات متعددی از من پرسیده شد و شاید ۴ دقیقه آن مربوط به یک بحث جنجالی بود؛ اما باعث تاسف است که چرا در کشور به بحث های جدی توجه نمی شود و مسائل کوچک را بزرگ کرده و با آبروی طرف بازی می‌کنند و البته که مطالب را هم درست انتقال نمی‌دهند و آن را با حواشی به فضای مجازی منتقل می کنند، در حالی که هر کسی اگر صوت کامل را بشنود متوجه عادی بودن آن صحبت خواهد شد.

مطهری ادامه داد: همانطور که گفتم آن صحبت اصلا مساله مهمی نبود و صرفا درباره نوع پوشش و آزادی های اجتماعی بود که من به آن پاسخ مفصلی دادم، اما با توجه به اینکه دو طرف ماجرا هرگز راضی نمی‌شوند، شما هر گونه که پاسخ دهید همان حرف و حدیث‌ها ایجاد می‌شود.

بحث در کلاب هاوس شاید منجر به تایید صلاحیتم شود

وی با اشاره به فرآینده تایید صلاحیت‌های نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری هم گفت: درباره اینکه آیا این موضوع به تایید صلاحیت من مربوط خواهد شد یا خیر هم باید بگویم که اتفاقا شورای نگهبان از این چیزها خوشش می آید و ممکن است باعث تایید شود.

مطهری در پاسخ به این سوال که از سوی کدام جریان سیاسی وارد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم خواهد شد و برنامه او درباره ریاست جمهوری زنان چیست؟ گفت: من بارها گفتم از اردوگاه خاصی وارد نخواهم شد، اما هرکدام از دو جریان از من حمایت کنند من استقبال می‌کنم و برای من اهمیتی ندارد، زیرا هرکدام دارای نقطه ضعف و قوت هستند.

اگر یک خانم و آقای اصلح وجود داشته باشد معتقدم اگر خانم انتخاب شود پیام بهتری برای جامعه دارد

این نماینده ادوار با استقبال از حمایت جریان‌های فکری از حمایت او، درباره حضور زنان به عنوان نامزد ریاست جمهوری گفت: رجل سیاسی مصداق مرد نیست و زنان می‌توانند حضور داشته باشند. اگر خانم ها اصلح باشند حتما برای وزارتخانه یا معاونت باید از آنها استفاده شود و من حتما استفاده خواهم کرد؛ زیرا پیامی هم برای جامعه و دنیا دارد ،همانطور که اگر فردی اهل سنت هم باشد باید از او استفاده شود و ملاک اصلح بودن است و تفاوتی ندارد اما نمی شود کسی قول بدهد که من این تعداد خانم را برای وزارت معین می کنم زیرا ممکن است آن تعداد فرد اصلح حضور نداشته باشند، پس اصلح بودن مهم است و حتی اگر یک خانم و آقای اصلح وجود داشته باشد معتقدم اگر خانم انتخاب شود پیام بهتری برای جامعه دارد.

وی در خصوص حل مشکلات برجام در سطح کلان هم تصریح کرد: برجام ثابت کرد که برقراری ارتباط با دنیا تاثیرگذار است، در همان سال های ابتدایی امضای برجام تورم پایین آمد و رشد اقتصادی داشتیم تا اینکه ترامپ آمد و مشکلاتی ایجاد شد. اکثر مردم موافق این هستند که روابطمان با دنیا داشته باشیم، این راهی است که باید برویم و اختلافی هم در این زمینه وجود ندارد.

هم در بین اصولگرایان و هم در بین اصلاح طلبان طرفدار دارم

مطهری با اشاره به سبد رای احتمالی خود در بین مردم ادامه داد: بنده هم در بین اصولگرایان و هم در بین اصلاح طلبان طرفدار دارم و اگر رای بیاورم حتما دولت ائتلافی تشکیل می دهم و از نیروهای دو جناح استفاده می کنم و هرکس اصلح تر باشد استفاده خواهم کرد و اصلا اعتقادی به این ندارم از گروهی خاص استفاده کنم.

وی افزود: اختلافات فکری بین گروه های سیاسی آنقدرها هم زیاد نیست و اگر از هر دو گروه در دولت استفاده شود، کارشکنی ها و انتقادات کم تر می شود، وقتی یک گروه سر کار هستند دائم در تلاش است که گروه دیگر را بکوبد. انتقادی که به حسن روحانی هم داریم این است که از نخبگان در جناح اصولگرایان استفاده نکرده است.

باید تابع شورای نگهبان باشیم

او همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی رد صلاحیت شدن در انتخابات قبل گفت: من امیدوارم تایید صلاحیت شوم زیرا آن عدم تایید صلاحیت در مجلس خطای سهوی شورای نگهبان بود، زیرا من با حالت قهر جلسه را ترک کردم و دلیلش هم این بود که من به عضو حقوقدان شورای نگهبان گفتم حیف که شما با این افکار عضو شورا هستید و حیف خون شهید مطهری؛ اگر این بار هم رد شدم هم باید تابع قانون باشم، البته ممکن است انتقاداتی به شورای نگهبان داشته باشیم و بگوییم افراد روشن تری باید برای این پست انتخاب شوند؛ اما باید تابع قانون بود، اگر رد صلاحیت شوم ممکن است از فرد دیگری حمایت کنم باید دید که چه پیش می‌آید.

او همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی رها بودن فضای مجازی و عدم نظارت روی آن ادامه داد: درباره رها بودن فضای مجازی هم کاری نمی شود کرد، البته من قبول دارم که برخی از موارد غیر اخلاقی فضای مجازی باید فیلتر شود؛ زیرا اراده ملت را سست می کنند و بهترین راه برای سست کردن اراده، ترویج بی بند و باری است و شاهد بودیم که باهمین ابزار اندلس را که حدود ۸۰۰ سال دست مسلمانان بود را از دست مسلمانان در آوردند.

در بحث فیلتر تلگرام نتیجه مثبتی نداشتیم

این نماینده مجلس دهم اضافه کرد: اگر امکان فیلتر این موارد باشد خوب است، اما نباید امکان اظهار نظر را از افراد بگیریم و بگوییم که این حرف به ضرر افراد و نظام است، همانطور که در مجلس هم گفتم اشکالی ندارد، بگذارید حرف زده شود و بعد حتما یک نفر جواب را می دهد. برای مثال می گویند اینکه در کلاب هاوس با تحلیلگر بی بی سی و منافقین حرف نزنید درست نیست، بگذارید بگویند ما هم جواب می دهیم. البته در فیلتر تلگرام پاسخ مثبتی نداشتیم و ممکن است تا یکسال دیگر اصلا امکات فیلترینگ به سبب ماهواره هایی که به فضا پرتاب شده است وجود نداشته باشد.

رژیم صهیونیستی به دنبال آن است که مذاکرات وین متوقف شود

وی درخصوص توقف مذاکرات وین تصریح کرد: رژیم صهیونیستی به دنبال آن است که مذاکرات وین متوقف شود؛ پاسخ آنها را باید سر جای خودش داد زیرا خیلی به این رژیم بدهکار هستیم.  صهیونیست‌ها نگران هستند که برجام مجدد از سر گرفته شود. شهادت سردار سلیمانی را بیشتر به حساب آمریکا می گذاریم تا رژیم صهیونیستی.

این نماینده ادوار مجلس گفت: مهم ترین مشکل فعلی ما مسئله نقدینگی است؛ افزایش نقدینگی مساوی با افزایش تورم بوده که بیشتر به عملکرد بانک ها بر می گردد. بانک ها باید در مسیر تولید وام بدهند، در صورتی که بانک ها بیشتر در مسیر دلالی وام می دهند و این پول را در به بازار سرمایه می برند‌. این مسائل باید کنترل شود در حالی که دولت در این مسائل کوتاهی کرده است.

مطهری درباره برنامه های خودش برای بهبود شرایط اقتصادی مردم گفت: اگر بخواهیم در همین شرایط تحریم ها باقی بمانیم نیازمند کار ضربتی هستیم. مردم باید از حداقلی از کالاهای اساسی خودشان مطمئن باشند؛ پرداخت یارانه باید فعلا ادامه داشته باشند. این کار ضربتی به این معنی است که به شکل کالا برگ الکترونیک به هر خانواری که مثلا دو فرزند دارد مقداری گوشت، مرغ، برنج، روغن و … داده شود، ولی قاعدتا ثروتمندان از آن استفاده نمی کنند و ثروتمندان کالا برگ خود را به فقرا خواهند داد.

مطهری ادامه داد: مردم باید در صورت تداوم تحریم ها از حداقل های زندگی خیالشان راحت باشد. طبیعتا اقشار ثروتمند از این کالا برگ ها استفاده نمی کنند و این اقدام به نفع کشور خواهد بود و نشان دهنده این است که کشور خودش را برای مقاومت آماده می کند. اما اگر به برجام برگردیم و تحریم ها برداشته شود نیازی به عملیاتی کردن این طرح نیست.

در زمینه اقتصاد هیچ راهی جز قوی کردن بخش خصوصی وجود ندارد

او افزود: اصلاحاتی که در ساختار اقتصادی که باید انجام شود جای خود دارد و بخش خصوصی ما باید قوی شود. ما هم اکنون نمی توانیم با ترکیه رقابت کنیم. شاهد مثال آن این است که بازار قطر و روسیه را ایران نتوانست در رقابت با ترکیه به دست بگیرد که دلیل آن بخش خصوصی ضعیف است‌. هیچ راهی جز قوی کردن بخش خصوصی وجود ندارد. اقتصاد ما چهار بخش دارد. بخش اول اقتصاد دولتی، بخش دوم نیروهای مسلح، بخش سوم نیروهای حکومتی مثل بنیاد مستضعفان و بخش چهارم که بخش کوچکی هستند بخش خصوصی است که با این وضعیت نمی تواند فعالیت کند‌.

مطهری گفت: دولت نمی تواند تمام کارها را انجام دهد، دولت باید سیاست‌گذاری و نظارت کند تا شرایط لازم برای باز شدن راه بخش خصوصی باز شود. اگر هم مسیر برای بخش خصوصی در دولت فعلی باز می شد باز هم نمی توانست فعالیت کند چون بخش خصوصی ما ضعیف است.

او ادامه داد: وقتی که نظام اقتصادی یک کشور به هم می خورد، زمینه برای رانت های مختلف به وجود می آید و وقتی مجبور به ارز دو نرخی داشتن می شویم خود به خود رانت هایی پیدا می شود و باعث ایجاد شکاف طبقاتی می شود. این وضعیت را در ابتدای انقلاب هم داشتیم که ارز ۷ تومانی داده می شد. اگر اقتصاد به حالت تعادل رسید که ارز تک نرخی باشد خیلی اختلاف طبقاتی کم می شود. اما نظارت دولت هم مهم است و وقتی دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی می دهد باید نظارت بسیار شدیدی هم بر نحوه توزیع آن داشته باشد. در سال های اخیر ارز داده شد ولی نظارت به اندازه کافی وجود نداشت که باعث شد برخی افراد به شدت پولدار شوند. با تخصیص این ارز شکاف طبقاتی ایجاد شد.

مسکن مهر به صورت کلی خوب بود

این نماینده ادوار مختلف مجلس گفت: راه حل این است که ساختار درونی اقتصاد کشور را اصلاح کنیم و علاوه بر آن تلاش، کار و بالا بردن تولید را در دستور کار داشته باشیم، تحریم ها را لغو، به برجام برگردیم و روابط خارجی را اصلاح کنیم. باید این اقدامات را توامان با هم پیش ببریم تا موفق شویم. هم باید تلاش داخلی صورت بگیرد و هم روابط خارجی را اصلاح کنیم زیرا صرف تولید ما را موفق نمی کند. نباید فکر کنیم که احیای برجام به نفع ما نیست و باید به منفعت کشور توجه کنیم.

مطهری با اشاره به موضوع مسکن افزود: درباره مسکن در مجموع دچار کمبود هستیم، ولی این موضوع درست نیست که در جاهایی که با تورم مسکن مواجه هستیم متقاضی نیست. مسکن هایی که ساخته شده متوازن در سطح کشور پخش نشده و افراد متقاضی مسکن در جنوب تهران هستند ولی مسکن موجود نیست و در مقابل در شمال تهران مسکن خالی وجود دارد. باید به این مسئله از ابتدا توجه می شد. به نظر من طرحی که در مجلس مطرح شد تا در بافت های فرسوده مسکن ایجاد شود طرح بسیار خوبی است که باعث می شود بافت فرسوده هم از بین برود و راحت تر به نتیجه برسیم و با مشکل مسکن مهر که جای گذاری مناسب و زیر ساخت لازم را نداشت مواجه نخواهیم بود. ساخت مسکن در بافت های فرسوده و ساخت شهرک در جای مناسب را دولت باید پیگیری کند. مسکن مهر به صورت کلی خوب بود ولی در جاهایی پرت ساخته شد که اصلا متقاضی ندارد.

او افزود: این اقدام باعث می شود که از برج سازی ها هم جلوگیری شود. طرح مسکن ملی دولت فعلی را در قسمت بافت های فرسوده را قبول دارم.

مطهری با اشاره به دیدگاهش به حجاب خاطرنشان کرد: دیدگاه ما به حجاب، اسلامی است. تفاوت هایی بین زن و مرد وجود دارد که بیشتر به خانم ها اطلاق می شود. چیزی که امروز وجود دارد حجاب به معنی کامل نیست و ۶۰ تا ۷۰ درصد حجاب را به طور کامل رعایت می کنند و ۲۰ ۳۰ درصد نیز هستند که حکومت با آنها کاری ندارد. وضع حجاب در کشور مطلوب است و مردم رعایت می کنند. این موضوع حجاب اجباری نیست و بانوان خودشان می خواهند رعایت کنند؛ اما اینکه برخی ها بخواهند عریان باشند اصلا درست نیست.

وی ادامه داد: اینکه گشت ارشاد بخواهد با هر موضوع جزئی وارد بحث شود اصلا درست نیست و قبول ندارم.

Share