پاپ فرانسیس وارد عراق شد

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌ های جهان ظهر روز جمعه ۵ مارس (۱۵ اسفند) به وقت محلی با استقبال مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق وارد بغداد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از یورونیوز، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان ظهر روز جمعه ۵ مارس (۱۵ اسفند) به وقت محلی با استقبال مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق وارد بغداد شد.

پاپ قرار است در این سفر سه روزه با مسیحیان این کشور دیدار کند. پاپ فرانسیس پیشتر گفته بود می‌خواهد با افرادی دیدار کند که رنج‌های فراوانی را در سال‌های اخیر متحمل شده‌اند.

اشاره رهبر کاتولیک‌های جهان به مسیحیانی است که در زمان حکمرانی داعش بر بخش‌هایی از عراق، دشواری‌ها و مرارت‌های فراوانی را تجربه کردند.

صدها نفر که برخی از آن‌ها پرچم‌های واتیکان و عراق را در دست داشتند در مسیر عبور واتیکان در نزدیکی فرودگاه بغداد جمع شده بودند تا از رهبر مذهبی کاتولیک‌ها استقبال کنند.

واتیکان با وجود بدتر شدن وضعیت شیوع ویروس کرونا در عراق از این سفر دفاع کرد و گفت: «فاصله‌گذاری اجتماعی و سایر اقدام‌های بهداشتی اعمال خواهد شد.»

با این حال آسوشیتدپرس در گزارش خود اشاره کرد که بسیاری که در مسیر عبور خودروی پاپ فرانسیس حضور داشتند ماسک نزده بودند.

دیدار با آیت‌الله سیستانی، از رهبران مذهبی شیعیان در عراق نیز یکی دیگر از برنامه‌های سفر پاپ فرانسیس در این سفر خواهد بود.

پاپ در این سفر همچنین از کلیسای کاتولیک سریانی «بانوی رستگار ما» در بغداد دیدار کند. این مکان مذهبی در سال ۲۰۱۰ مورد حملات انتحاری قرار گرفت و به کشته شدن ده‌ها نفر از افرادی منجر شد که برای عبادت و نیایش به این مکان مذهبی پناه برده بودند.

رهبر آرژانتینی مسیحیان کاتولیک جهان در بخش دیگری از سفرش قرار است به ناصریه در جنوب عراق برود تا در زادگاه ابراهیم، در اور در نشستی با شخصیت‌های مذهبی برجسته مذاهب گوناگون این کشور دیدار کند. ملاقات با مقام‌های سیاسی عراق از جمله نخست وزیر و رئیس جمهوری هم در برنامه سفر فشرده پاپ گنجانده شده است. او همچنین به اربیل و موصل و مناطق مسیحی‌نشین در استان نینوا هم سفر خواهد کرد.

پیش از حمله سال ۲۰۰۳ به رهبری ایالات متحده آمریکا به عراق که باعث سرنگونی صدام حسین شد، عراق تقریبا یک و نیم میلیون مسیحی داشت اما هم اکنون مقامات کلیسا تخمین می‌زنند که تنها چند صد هزار مسیحی در نزدیکی مرزهای عراقی باقی مانده‌اند.

Share