امیدوارم طرح وام ازدواج پیوست مطالعاتی داشته باشد

واکنش تندگویان به رده بندی سنی دریافت وام ازدواج؛ به جوانان دهه ۶۰ ظلم شده است

معاون وزیر ورزش و جوانان با اشاره به عدم توجه به جوانان دهه شصتی برای اعطای وام ازدواج گفت: رده بندی سنی برای دریافت وام ازدواج در حال حاضر تصویب و به قانون تبدیل شده است و ما تابعش هستیم و پس از ابلاغ اجرا خواهیم کرد و امیدوارم این طرح دارای پیوست اجتماعی باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از برنا؛ افزایش وام ازدواج در لایحه بودجه ۱۴۰۰ با انتقادات زیادی همراه بود تا این که چند روز گذشته این مبلغ به تصویب رسید. قرار است به دختران کمتر از ۲۳ سال و پسران کمتر از ۲۵ سال ۱۰۰ میلیون تومان و باقی زوجین ۷۰ میلیون تومان وام ازدواج پرداخت کنند که همین موضوع حواشی زیادی به پا کرده است. از پسرانی که پس از گذراندن سربازی سنشان از مبلغ ۱۰۰ میلیونی می گذرد تا دهه شصتی هایی که پس از گذراندن روزهای سخت و دست و پا کردن شغل می خواهند ازدواج کنند اما گویا کسی به فکر تسهیل شرایط ازدواج برای این دسته از افراد نیست.

محمد مهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در واکنش به تفاوت میزان دریافتی وام ازدواج و ایجاد رده بندی سنی برای ارائه اش گفت: تعیین مبلغ وام ازدواج اصلاحیه لایحه بودجه دولت است که در مجلس تصویب شده و ابلاغ می شود و ما تابع قانون هستیم. تنها این امر را رصد و پایش می کنیم و بانک مرکزی پرداختش را بر عهده می گیرد.

او افزود: پیش از تصویب بودجه وام ازدواج در این باره نظرات خود را ارائه کردم. معتقدم در همه موارد به جوانان دهه ۶۰ ظلم شده است و در این مورد همین گونه است و وام ۱۰۰ میلیونی به دسته ای از جوانان تعلق می گیرد.

تندگویان با اشاره به ارائه وام به ازدواج  افراد بالای ۵۰ سال خاطر نشان کرد: سیاست دولت افزایش جمعیت و فرزند آوری است. بحث فرزند آوری برای سنین بالای ۵۰ سال وجود ندارد و معتقدم دادن وام ازدواج به این افراد هم معنا ندارد چرا که در راستای سیاست فرزند آوری نخواهد بود. ما این مورد را در لایحه پیشنهاد دادم که به تصویب نرسید.

 او با اشاره به برخی انتقادات دهه شصتی ها گفت: این جوانان بالاخره اعتراض دارند. دختر خانمی که سال ۱۴۰۰ سنش ۲۴ سال می شود هم معترض خواهد شد که برای چند ماه که درگیر اشتغال و تحصیل بوده باید ۳۰ میلیون کمتر دریافت کند. پسرانی که درگیر درس و سربازی بوده اند هم همین گونه اعتراض می کنند. ما حرفی برای کاهش سن ازدواج نداریم تا زودتر زندگی ها شکل بگیرد و هم فرزند آوری رخ بدهد ولی باید تمام جوانب آن را سنجید.

معاون وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه امیدوار است این طرح بر مبنای مطالعات ارائه شده باشد، تاکید کرد: امیدوارم این طرح بر مبنای پیوست مطالعاتی باشد تا ما هم با بررسی آن پاسخگو باشیم. در حال حاضر هم این طرح به قانون تبدیل شده و ما هم پس از ابلاغ بر اساس جدول تفکیک سن نظارت می کنیم.

تندگویان در پاسخ به سوالی مبنی بر زمان مشخص شدن نقاط قوت و ضعیف این طرح گفت: با تغییر دولت طی سال آینده نمی توان نتایج پرداخت این مدل وام ازدواج را مشاهده کرد. در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۰ نمی توان پایش خاصی انجام دهیم چرا که دولت تغییر می کند و پس از آن باید اطلاعات را رصد و پایش کنند.

Share