پاشینیان: کودتاست

درخواست ارتش ارمنستان برای استعفای نخست وزیر | پرواز جنگنده‌های ارتش در ایروان

ارتش ارمنستان از نخست وزیر این کشور خواست کناره گیری کند. پاشینیان نخست وزیر ارمنستان هم در واکنش گفت که کودتا در جریان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، هزاران نفر از طرفداران نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در پایتخت، ایروان به خیابان آمدند و همزمان گروه‌هایی از مخالفان نخست وزیر با حضور در شهر با آنها درگیر شدند.

پاشینیان روز پنجشنبه ۲۵ فوریه (۷ اسفند) با حضور در جمع هوادارانش گفت اوضاع کشور قابل مدیریت است و او قصد ندارد ارمنستان را ترک کند.

به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، همزمان با تجمع و درگیری در ایروان، جنگنده‌های ارتش این کشور نیز به نشانه حمایت از مخالفان پاشینیان بر فراز پایتخت به پرواز درآمدند.

 بامداد پنجشنبه اونیک گاسپاریان، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و فرماندهان ارشد ارتش ارمنستان با صدور بیانیه‌ای، خواستار برکناری پاشینیان شدند. پاشینیان درخواست ارتش برای استعفا را نپذیرفته و گاسپاریان را از سمت فرماندهی برکنار کرد. او همچنین حامیان خود را به تجمع در خیابان‌ها فراخوند.

نخست وزیر ارمنستان در واکنش به درخواست ارتش گفت: «مردم اجازه نخواهند داد کودتا شکل بگیرد.»

وی همزمان با اوج گرفتن تظاهرات، در یک سخنرانی ویدیویی گفت: «به تمامی سربازان، افسران و فرماندهان دستور می‌دهم سرشان به کار خودشان باشد و از مرزها و تمامیت ارضی ارمنستان محافظت کنند.»

توصیه نخست وزیر به سربازان از آن جهت اهمیت دارد که این کشور تا چند ماه پیش درگیر جنگی خونین با همسایه شرقی خود جمهوری آذربایجان بر سر منطقه خودمختار قره‌باغ بود. این جنگ با امضای توافقی با پادرمیانی روسیه و با از دست دادن مناطقی وسیعی که ارمنستان به کنترل خود در آورده بود به پایان رسید.

مخالفان پاشینیان به رهبری وازگن مانوکیان، وزیر دفاع پیشین، و به ویژه فرماندهان ارتش این کشور اقدام نخست وزیر در پذیرفتن توافق را باعث شکست ارمنستان و دلیل خیانت او قلمداد کرده و از از همان زمان از او خواستند تا از قدرت کناره بگیرد.

پاشینیان روز پنجشنبه با اشاره به این که مردم این کشور اجازه نمی‌دهند کودتایی صورت بگیرد، گفت: «ارتش نمی‌تواند در رویه‌های سیاسی مشارکتی داشته باشد. ارتش باید تابع مردم و مقاماتی باشد که از سوی مردم انتخاب شده‌اند.»

وی افزود: «تماسی تلفنی با رئیس جمهوری داشتم و به او گفتم نامه من درباره اخراج [اونیک گاسپاریان] را امضا کند. اگر وی این کار را نکند، آیا بدین معناست که او هم به کودتا پیوسته است؟»

نخست وزیر ۴۵ ساله ارمنستان با اشاره به این که قصد دارد پس از دریافت امضای مربوط به برکناری فرمتانده کل نیروهای مسلح، با تندروترین منتقدان خود گفتگو کند، تهدید کرد که اگر مخالفانش از «خط قرمزها» عبور کند، بازداشت خواهند شد.

گاسپاریان امروز تأکید کرد که بیانیه درخواست برکناری نخست وزیر را «تحت فشار» امضا نکرده است.

وازگن مانوکیان نیز با رد اظهارات نخست وزیر گفت که قصدی برای کودتا وجود ندارد. وی مقامات دولتی را به تلاش برای «رو در رو قرار دادن مردم و ارتش» متهم کرد.

علی‌اف: اوضاع ارمنستان اسفناک است

از سوی دیگر الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان در واکنش به تحولات امروز ارمنستان گفت اوضاع این کشور به خاطر رهبری پاشینیان به «اسفناک‌ترین وضع» ممکن در آمده است.

علی اف روز پنجشنبه گفت: «در ارمنستان هر روز درگیری‌های داخلی روی می‌دهد و اصول دموکراسی نادیده گرفته می‌شود.»

وی با متهم کردن دولت های کنونی و پیشین ارمنستان تأکید کرد: «ارمنستان هیچ وقت در چنین وضعیت اسفناکی قرار نگرفته بود. کسی که آنها را دچار این وضعیت کرد رهبران‌شان یعنی هم رژیم کوچاریان-سرکیسیان و هم دولت بعد از آنها بوده است.»

ترکیه: اقدام به کودتا محکوم است

در نخستین واکنش به تنش داخلی و بحران سیاسی در ارمنستان، دولت ترکیه اقدام به کودتا در این کشور را محکوم کرد.

مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه در جریان یک نشست مطبوعاتی با همتای مجاری‌اش پیتر سیارتو، در بوداپست، پایتخت مجارستان گفت: «اقدام به کودتا در ارمنستان را به شدت محکوم می‌کنیم، ترکیه با هر گونه کودتا در هر جای دنیا مخالف است.»

وزیر خارجه ترکیه با اعلام این که هنوز تماسی با ارمنستان در این زمینه نداشته و از طریق رسانه‌ها در جریان اخبار این کشور قرار گرفته ، درخواست رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان برای استعفای نیکول پاشینیان، نخست وزیر این کشور را محکوم کرد.

روسیه خواستار حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران شد

در پی تحولات سیاسی روز پنجشنبه و بالا گرفتن تنش داخلی در ارمنستان، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در تماس تلفنی با همتای ارمنی‌اش، آرا عیوضیان، ابراز امیدواری کرد که اختلافات داخلی در این کشور به شکلی مسالمت‌آمیز حل و فصل گردد. وی گفت که روسیه بحران جاری را «مسئله داخلی» ارمنستان می‌داند و ابراز امیدواری کرد که اختلاف میان ارتش و دولت در این کشور از بین برود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین نیز اعلام کرد که مسکو با نگرانی در حال پایش اوضاع در ارمنستان است.

 سخنگوی وزارت خارجه: تحولات ارمنستان را رصد می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به شدت گرفتن اختلافات میان دولت و نیروهای مسلح ارمنستان، همه طرف‌ها را به خویشتن‌داری و اجتناب از خشونت دعوت کرد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به تحولات اخیر در ارمنستان اظهار داشت: به دقت در حال پیگیری تحولات در این کشور هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تمامی طرف‌ها در ارمنستان را به خویشتن‌داری و اجتناب از خشونت دعوت کرد.

Share