عملیاتی که خنثی شد

جزئیاتی از ماجرای اقدام به هواپیماربایی مسیر اهواز به مشهد

جزئیات عملیات موفقیت آمیز سپاه حفاظت هواپیمایی در خنثی کردن توطئه هواپیمایی ربایی منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، ساعت ٢٢:١٠ پرواز شماره ٣٣۴ شرکت هواپیمایی ج.ا.ا مسیر اهواز به مشهد (هواپیمای F100 با ریجستر EP-CFM) پس از گذشت ٢٠ دقیقه از طول پرواز احدی از مسافرین بنام محمدحسین . ح از ردیف ۱۱C برگه‌ای را به مهماندار می‌دهد (که بر روی آن عبارتی با مضمون “من بمب‌گذاری شدم… ریموت دست شخص دیگری هست”) و می‌گوید که این برگه را به امنیت پرواز برسان و بگو که “هواپیما به آسمان اهواز برگردد…”

ملاحظات:

۱- با توجه به دستورالعمل‌های امنیتی پس از دریافت پیام تهدید، هوشیارباشی از سوی پاسدار امنیت پرواز به خلبان، مهمانداران و سایر اعضاء تیم امنیت پرواز صادر می‌شود.

۲- مهاجم پس از عدم تحقق تهدید و خواسته (برگشت هواپیما به آسمان اهواز) شخصا با یک قبضه سلاح کمری (بعد از دستگیری مشخص شد که پلاستیکی است) به قسمت جلوی کابین مراجعه و به سرتیم امنیت پرواز اعلام می‌نماید “من بمب‌گذاری شدم، ریموت دست شخص دیگری هست، این هواپیما بایستی به آسمان اهواز برگرده، اگر ارتفاع کم کنه یا بشینه من هواپیما را منفجر می‌کنم.

۲- با توجه به آموزش‌های لازم و تمرینات یگانی سرتیم امنیت پرواز اقدام به مذاکره با مهاجم نموده که در همین حین نامبرده زیپ کاپشن خود را پایین کشیده و یک عدد جلیقه دست ساز انتحاری (با چند تکه چوب، چسب پهن و سیم برق) که بر تن داشته به سرتیم امنیت پرواز نشان داده که با عملکرد مناسب سایر عناصر تیم امنیت پرواز، مهاجم در ردیف ۳ مهار و هواپیما با ۶۳ نفر مسافر، ۲ نفر خلبان و کمک خلبان و ۴ نفر مهماندار در ساعت ۲۲:۴۰ به سلامت در فرودگاه اصفهان به زمین می‌نشیند.

۳- هواپیماربا به همراه خانواده (همسر و دو فرزند پسر) مسافرت می‌نمود که پس از دستگیری، نامبرده و خانواده‌اش تحویل اط سپاه استان اصفهان شد.

۴- بار مسافرین و هواپیما توسط چک و خنثی یگان حفاظت هواپیمایی فرودگاه اصفهان مورد بازرسی مجدد قرار گرفت و مورد خاصی مشاهده نگردید.

۵- مسافرین و کرو بعد از قرنطینه یک ساعته در سالن ترمینال خارجی به دلیل اتمام ساعت پرواز کرو، به هتل منتقل شدند.

۶- فیلم تردد هواپیماربا و همراهانش از فرودگاه مبدأ (اهواز) مورد بازبینی قرار گرفت.

۷- مزید اطلاع هواپیماربا فاقد هرگونه سوء سابقه می‌باشد.

Share