ریزش موی مرتبط با دیابت؛ دلایل و درمان

چرا دیابت موجب ریزش مو می‌شود؟ | نکاتی برای مراقبت از تارهای نازک مو

دیابت اثر چشمگیری بر کل بدن انسان دارد و به استرس فیزیکی منجر می‌شود که عملکرد عادی فولیکول‌های مو و چرخه رشد مو را مختل می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از عصر ایران، دیابت یک اختلال متابولیک مزمن است که به واسطه تولید ناکافی انسولین از پانکراس، عدم استفاده موثر از انسولین تولید شده توسط پانکراس یا هر دو شکل می‌گیرد. در مواردی که انسولین کافی وجود ندارد یا بدن به طور موثر از انسولین استفاده نمی‌کند، سطوح قند خون بالاتر از حد عادی خواهد بود.

انسولین به قند کمک می‌کند تا از جریان خون وارد سلول‌های بدن شود و به عنوان منبع انرژی استفاده شود. سطوح بالای انسولین موجب آسیب دیدن اندام‌ها و بافت‌های مختلف بدن می‌شود. همچنین، سطوح بالاتر این ماده می‌توانددر ریزش مو نقش داشته باشد.

چرا دیابت موجب ریزش مو می‌شود؟

دلیل این که چرا و چگونه دیابت به ریزش مو منجر می‌شود همچنان به طور دقیق مشخص نیست. اگر ریزش موی دیابتی مشکل شما است باید با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید. در ادامه با برخی دلایل احتمالی بروز این شرایط بیشتر آشنا می‌شویم.

مشکلات گردش خون

افراد مبتلا به دیابت دارای سطوح قند خون بالاتر از حد عادی هستند. سطوح بالای قند خون عملکرد عادی سیستم گردش خون را مختل می‌کند و امکان تولید هموگلوبین گلیکوزیله وجود دارد. این نسخه از هموگلوبین موجب تغییر شکل و عملکرد گلبول‌های قرمز می‌شود.

هموگلوبین گلیکوزیله به اندازه هموگلوبین عادی انعطاف‌پذیر نیست و زمانی که وارد مویرگ ها، کوچکترین رگ‌های خونی در بدن انسان می‌شود، گیر می‌کند. به طور معمول، این شرایط به مشکلات گردش خون منجر می‌شود. در مواردی که مشکلات گردش خون در مویرگ‌هایی رخ می‌دهند که خون مورد نیاز فولیکول‌های مو را تامین می‌کنند، این فولیکول‌ها از بین رفته و ریزش مو رخ می‌دهد.

ناهنجاری‌های غدد درون ریز

دیابت در عملکرد عادی سیستم غدد درون ریز اختلال ایجاد می‌کند. در حالت عادی، سیستم غدد درون ریز از هورمون‌های مختلفی تشکیل شده است که عملکردهای بسیاری در بدن انسان را کنترل می‌کنند. سطوح بالای قند خون به واسطه دیابت در عملکرد عادی این هورمون‌ها اختلال ایجاد می‌کند که به مشکلات مختلفی در بدن انسان، از جمله ریزش مو منجر می‌شود. این بیشتر به دلیل ناهنجاری‌های آندروژن است و ریزش ساقه‌های مو به ریزش موی گسترده منجر می‌شود. در مواردی که دیابت زیر کنترل باشد، سطوح آندروژن عادی خواهد بود و امکان رشد دوباره مو فراهم می‌شود.

اختلالات خودایمنی

اختلالات خودایمنی بیماری‌های مزمنی هستند که به واسطه حمله سیستم ایمنی بدن به بافت‌های سالم شکل می‌گیرند. سیستم ایمنی بدن بافت سالم را به عنوان یک ارگانیزم خارجی تشخیص داده و به آن حمله می‌کند که به بروز نشانه‌ها و علائم مختلفی منجر می‌شود. در بیمارانی که به اختلالات خودایمنی نیز مبتلا هستند، دیابت می‌تواند اثر غیر مستقیم بر ریزش مو داشته باشد. به طور معمول، سیستم ایمنی بدن می‌تواند به سلول‌های بتا که از پانکراس انسولین تولید می‌شوند، حمله کند و حتی سطوح بالای قند در خون را هرچه بیشتر افزایش دهد. زمانی که به فولیکول‌های مو حمله می‌شود، ریزش مو و حتی ممکن است طاسی رخ دهد.

برخی دیگر از دلایل ریزش موی دیابتی شامل موارد زیر می‌شوند:

استرس فیزیکی – دیابت اثر چشمگیری بر کل بدن انسان دارد و به استرس فیزیکی منجر می‌شود که عملکرد عادی فولیکول‌های مو و چرخه رشد مو را مختل می‌کند.

استرس عاطفی – از آنجایی که دیابت یک بیماری مزمن است و فرد در ادامه زندگی خود به کنترل منظم قند خون، مصرف داروها یا تزریق انسولین نیاز دارد، برخی افراد برای مقابله و رسیدگی به این تغییرات با دشواری مواجه می‌شوند. نظارت بر رژیم غذایی نیز اهمیت دارد. استرس عاطفی به واسطه دیابت، به ویژه در هفته‌ها یا ماه‌های نخست پس از تشخیص بیماری می‌تواند به ریزش مو منجر شود.

عفونت‌ها – به واسطه سطوح بالای قند خون، افراد مبتلا به دیابت مستعد ابتلا به عفونت‌های مختلف به واسطه آسیب پذیرتر بودن سیستم ایمنی بدن خود هستند. عفونت‌ها می‌توانند در چرخه عادی رشد مو اختلال ایجاد کرده و به ریزش مو منجر شود.

بیماری‌های تیروئید – مشکلات تیروئید بین افراد مبتلا به دیابت شایع هستند. بیماری‌های تیروئید با دارو به راحتی قابل مدیریت هستند.

داروها – افراد مبتلا به دیابت در ادامه زندگی خود نیازمند مصرف داروهای مختلف هستند تا سطح قند خونشان در محدوده عادی باقی بماند. برخی داروها می‌توانند در برخی بیماران موجب ریزش مو شوند.

کاهش وزن سریع – یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم برای افراد مبتلا به دیابت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما این می‌تواند به کاهش وزن چشمگیر منجر شود. کاهش وزن سریع به واسطه یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می‌تواند به ریزش موی دیابتی منجر شود.

کمبود روی (زینک) – افراد مبتلا به دیابت به طور معمول با کمبود ماده معدنی روی مواجه هستند که می‌تواند اثر منفی بر رشد سالم مو داشته باشد.

چگونه با ریزش مو مقابله کنیم

ریزش مو می‌تواند استرس‌زا باشد. با این وجود، تشخیص دلیل بروز این شرایط و دریافت درمان درست اهمیت دارد. گاهی اوقات، ریزش مو موقتی است و در برخی موارد می‌تواند دائمی بوده و به طاسی منجر شود. از جمله روش‌های درمان شایع برای ریزش مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برای بهره‌مندی از موهایی سالم باید سالم غذا بخورید. کمبود برخی مواد مغذی مانند روی، آهن، و مس می‌تواند به مشکلات ریزش مو منجر شود زیرا این مواد مغذی در فرآیند رشد مو بسیار مهم هستند.

برخی روغن‌های اساسی مانند اسطوخودوس، آویشن، رزماری یا چوب سرو ممکن است در زمینه رشد مو موثر باشند.

داروهایی مانند فیناستراید یا ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو تایید شده اند. به خاطر داشته باشید که این داروها دارای عوارض جانبی هستند. فیناستراید تنها برای مردان تجویز می‌شود. اثر این داروها از فردی به فرد دیگر می‌تواند متفاوت باشد.

روش‌های درمانی با لیزر به طور معمول فولیکول‌های مو را تحریک کرده و به رشد دوباره مو منجر می‌شود. نتیاج لیزر درمانی از فردی به فرد دیگر می‌تواند متفاوت باشد. این روش‌ها اغلب پر هزینه هستند.

عمل جراحی مانند جراحی ترمیمی یا کاشت مو می‌توانند گزینه‌ای برای افرادی باشند که با مشکلات شدید ریزش مو مواجه هستند. از جمله عوارض جانبی این روش‌های درمان می‌توان به عفونت‌ها و جای زخم اشاره کرد. روش‌های درمانی جراحی برای ریزش موی دیابتی پر هزینه هستند.

نکاتی برای مراقبت از تارهای نازک مو

اگر موی شما نازک است و قصد دارید رشد موی خود را تقویت کنید، می‌توانید نکته‌های مراقبتی زیر را مد نظر قرار دهید:

– موی خود را کوتاه نگه دارید.

– از مدل موهایی مانند دم اسبی یا کشیدن و بافتن مو پرهیز کنید زیرا می‌تواند به مو آسیب برساند.

– از سشوار یا اتوی مو استفاده نکنید.

– از برس‌ها یا شانه‌هایی دارای دندانه‌هایی با فاصله زیاد استفاده کنید.

– از محصولات ملایم مراقبت از مو استفاده کنید.

– از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، باد یا کلر پرهیز کنید.

– استرس خود را کاهش دهید.

– خواب کافی و با کیفیت داشته باشید.

– به طور منظم ورزش کنید.

– یک رژیم غذایی سالم و متعادل را مصرف کنید.

Share