آخرین خبر از همسان سازی حقوق وزارت علوم، بازنشسته ها و رتبه بندی معلمان

رئیس سازمان برنامه و بودجه از اقدامات لازم برای اجرای همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی و کارکنان وزارت علوم، بازنشستگان و پرداخت مطالبات وزارت بهداشت در سال آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا،محمدباقر نوبخت امروز (شنبه) در لایو اینستاگرامی با مخاطبان صحبت کرد.

وی در ابتدای سخنان خود اعلام کرد که برنامه او در سال آینده و بعد از پایان دولت برگشت به دانشگاه و ادامه فعالیت برای تدریس است و برنامه‌ای غیر از این نخواهد داشت.

همسان‌سازی حقوق وزارت علوم از سال آینده

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اعلام اینکه درخواست‌هایی برای همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی وزارت علوم با وزارت بهداشت یا دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح بود، توضیح داد: ما از اسفندماه سال گذشته مجوزهای لازم را به وزارت بهداشت ارائه کردیم تا بتواند همسان‌سازی را اجرا کند که بخش اول آن را نیز انجام داد اما برای وزارت علوم در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیشنهادی مطرح کردیم که در کمیسیون تلفیق به تصویب نرسید.

وی افزود: با این وجود طی مذاکره‌ای که سازمان برنامه و بودجه با وزیر علوم داشت هماهنگی‌هایی صورت گرفت تا بتوانیم به غیر از برخی موارد تخصصی همسان‌سازی را در دانشگاه‌های وزارت علوم مانند دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام دهیم.

نوبخت گفت: برای کارمندان وزارت علوم نیز با توجه به اینکه پیش از این مجوز استفاده از امتیاز فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری صادر شده بود بار دیگر بر اجرای این مجوز تأکید کردیم، بنابراین نه تنها در مورد اعضای هیأت علمی بلکه کارکنان وزارت علوم نیز مانند دانشکده علوم پزشکی و وزارت بهداشت این همسان‌سازی اجرایی خواهد شد.

مطالبات وزارت بهداشت و کارکنان پرداخت می‌شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به برنامه‌های دولت در بودجه سال آینده برای پرداخت مطالبات وزارت بهداشت و کارکنانش یادآور شد: در بودجه سال آینده منابع مربوط به وزارت بهداشت ۲.۳ برابر رشد کرده است که در آن استخدام حداقل ۵۳ هزار نفری را پیش بینی کرده‌ایم که البته اولویت با نیروهای شرکتی و قراردادی است.

وی افزود: برای افزایش فوق العاده‌های ویژه کارکنان وزارت بهداشت نیز پیش بینی لازم در بودجه ۱۴۰۰ صورت گرفت.

ادامه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری و تأمین اجتماعی در سال آینده

موضوع دیگری که مورد اشاره رئیس سازمان برنامه و بودجه قرار داشت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان بود که در سال جاری نیز اجرایی شد.

نوبخت توضیح داد: برای بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز همسان‌سازی در دستور کار بوده ولی مدل و جدول و ضابطه انجام شده تا حدودی با یکدیگر فرق می‌کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: برای همسان‌سازی حقوق بازنشسته‌ها ۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شد که ۱۸ هزار میلیارد تومان آن برای بازنشستگان کشوری و لشکری بود و همه آن مورد استفاده قرار گرفت ولی برای بازنشستگان تأمین اجتماعی ۳۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته ایم.

وی افزود: تعداد بازنشستگان لشکری و کشوری حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است که با توجه به منابع ۱۸ هزار میلیاردی سرانه آن‌ها به ۷.۵ میلیون تومان می‌رسد. ولی برای بازنشستگان تأمین اجتماعی با ۳۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده سرانه براساس تعداد ۳.۴ میلیون نفری آن‌ها حدود ۸.۸ میلیون تومان است.

نوبخت گفت: طی آخرین مذاکرات صورت گرفته سازمان برنامه و بودجه به سازمان تأمین اجتماعی پیشنهاد داد که مرحله دوم همسان‌سازی را نیز براساس منابع پیش بینی شده در دستور کار قرار دهد که در این رابطه برای سال آینده مصوباتی نیز داشته ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه این را هم گفت که تعدادی از بازنشستگان عضو غیرهیأت علمی دانشگاه هستند که در شرایط ویژه‌ای قرار داشتند و در مورد آن‌ها با حضور مسئولان صندوق بازنشستگی و وزارت رفاه توانستیم تصمیم گیری‌هایی انجام دهیم که مشکل آن‌ها حل شود.

رتبه‌بندی فرهنگیان در هر صورت انجام خواهد شد

نوبخت اشاره‌ای هم به وضعیت رتبه‌بندی فرهنگیان در سال آینده داشت و افزود: وزارت آموزش و پرورش پیش‌نویس لایحه رتبه‌بندی را به دولت ارائه کرده و در دستور کار است و دولت نیز منابع لازم را در بودجه پیش بینی کرد.

وی گفت: امیدواریم در سال آینده با توجه به آنچه که در بودجه مصوب شده رتبه‌بندی را اجرایی کنیم چرا که حق معلمان است. حتی اگر تصویب هم نشود ما حتما این کار را پیگیری خواهیم کرد.

به گفته نوبخت هیچ یک از افزایش‌های اعمال شده در حقوق و یا سایر اقدامات در این رابطه بدون پشتوانه قانونی نیست.

قانون تسری سازمان زندان‌ها هم اجرایی می‌شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه در رابطه با اجرای قانون تسری سازمان زندان‌ها گفت که مجوز لازم در این رابطه به سازمان زندان‌ها ارائه شده و اعتبار لازم در بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده است. از این رو مشکلی در این رابطه وجود ندارد و از اول فروردین ماه می‌توانند اجرایی کنند.

Share