مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان خبر داد:

لایروبی ۵۰ درصدی مهمترین نهر آبرسانی کشاورزی در لاهیجان

وحید خرّمی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان از عملیات لایروبی نهر «سید علی اکبری» در شهرستان لاهیجان با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان از عملیات لایروبی نهر «سید علی اکبری» در شهرستان لاهیجان با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد خبر داد.

وحید خرّمی با اعلام این خبر گفت: نهر «سید علی اکبری» با توجه به ورود بالای رسوبات به بستر این نهر و همچنین وجود پیچ و خم‌های متعدد و پوشش گیاهی در حاشیه نهر دچار کاهش سطح مقطع جریان شده بود.

خرّمی ادامه داد: شرکت آب منطقه‌ای گیلان برای رفع این مشکل با استفاده از یک دستگاه بیل مکانیکی دکل بلند اقدام به لایروبی شش کیلومتر از نهر مذکور نمود که هم اکنون عملیات لایروبی، با پیشرفت فیزیکی حدود ۵۰ درصدی در حال انجام است.

وی اظهار داشت: طول لایروبی در این پروژه حدود ۱۲ کیلومتر می‌باشد که حدود شش کیلومتر آن با آزادسازی همزمان ۲ هکتار از اراضی تصرف شده نهر مذکور انجام گردید و امید است عملیات اجرایی مورد اشاره تا پایان بهمن ماه سال جاری به اتمام برسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان در پایان اعلام داشت: نظر به اینکه نهر «سیدعلی اکبری» نقش به سزایی در تأمین آب مورد نیاز مزارع شالیکاری منطقه دارد، با اتمام این عملیات علاوه بر رفع آبگرفتگی اراضی حاشیه نهر در مواقع سیلابی، امکان آبگذاری بهتر سردهنه‌های منشعب از این نهر و انتقال آب به مزارع کشاورزی نیز در فصل زراعی پیش رو به آسانی فراهم می‌گردد.

شایان ذکر است نهر سید علی اکبری لاهیجان با عبور حجم آب به مقدار ۲۵ متر مکعب بر ثانیه به عنوان اصلی‌ترین و مهمترین مجرای آبی جهت تامین آب کشاورزی ۱۸ هزار هکتار از اراضی شالیزارهای منطقه محسوب می‌شود.

Share