بایدن: اعداد آرای گزینشگران نمایانگر یک پیروزی واضح است

مجمع گزینندگان، بایدن را به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا برگزید

نمایندگان الکترال ۵۰ ایالت آمریکا که امروز برای انتخاب رئیس جمهور آمریکا در ایالت‌های خود به پای صندوق‌های رای رفته بودند، رسما جو بایدن را به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده برگزیدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مردم آمریکا بیش از یک ماه پیش به رئیس جمهوری مورد نظرشان رای دادند اما نتیجه نهایی و رسمی انتخابات امروز توسط ۵۳۸ رای کالج الکترال تعیین شد.

در رای گیری امروز جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب با عبور از حدنصاب ۲۷۰ رای الکترال، به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد.

جو بایدن مطابق پیش‌بینی‌ها، در مجموع ۳۰۶ رای از آرای الکترال را ازآن خود کرد و دونالد ترامپ نیز با کسب ۲۳۲ رای الکترال باید ۲۰ ژانویه کاخ سفید را ترک کند. به این ترتیب عملا هیچ یک از نمایندگان کالج انتخاباتی بر خلاف آرای مردمی رای ندادند.

بایدن: اعداد آرای گزینشگران نمایانگر یک پیروزی واضح است

جو بایدن ساعتی پس از اعلام نتایج نهایی نشست گزینشگران ایالت‌های آمریکا و منطقه کلمبیا که تاییدی بر پیش‌بینی پیروزی وی را رقم زد، این مطلب را مطرح کرد.

وی یادآور شد: ۳۰۶ رای انتخاباتی همان رقمی است که ترامپ و پنس هنگام پیروزی در سال ۲۰۱۶ دریافت کردند. در آن زمان ، ترامپ تعداد گزینشگران انتخاباتی خود را یک آوار کوه نامید.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا ادامه داد: با توجه به معیارهای خاص او، این اعداد نشان دهنده یک پیروزی واضح است و من با احترام پیشنهاد می کنم آنها اکنون چنین کنند.

بایدن با بیان اینکه در ابتدای بحران همه‌گیری، بسیاری می‌پرسیدند که چه تعداد آمریکایی رای می‌دهند، اظهار کرد: اما این ترس ثابت کرد که بی اساس است. ما شاهد بودیم که پیش‌بینی‌ها محقق نشد، حتی ممکن است تصور شود بزرگترین میزان رای‌دهندگان در تاریخ است.

وی افزود: این انتخابات اکنون به عنوان واضح‌ترین تظاهرات اراده واقعی مردم آمریکا رتبه‌بندی می‌شود: یکی از شگفت‌انگیزترین تظاهرات وظیفه مدنی که تاکنون در کشور خود دیده‌ایم.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا با انتقاد از رفتار ترامپ در طرح شکایت‌های متعدد علیه انتخابات ادامه داد: دموکراسی ما ثابت کرد که مقاوم است؛ بیش از ۱۵۵ میلیون آمریکایی رای دادند. باید آن را جشن گرفت، نه به آن حمله کرد.

بایدن اضافه کرد: این امید صادقانه من است که دیگر هرگز نبینیم کسی انتخابات را در معرض تهدیدهایی قرار دهد که در این انتخابات دیده‌ایم، این غیر منطقی است.

وی با اتخاذ لحن مبارزاتی جدیدتری نسبت به ترامپ هنگام اعلام دوباره پیروزی تاکید کرد: آنها نمی‌توانستند و نخواهند توانست به آنچه که می‌دانند درست نیست، اعتبار بدهند. در آمریکا، سیاستمداران قدرت را در دست نمی‌گیرند. مردم به آنها قدرت می دهند.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا اضافه کرد: حتی یک بیماری همه گیر یا سوء استفاده از قدرت نمی‌تواند آن شعله را خاموش کند. آفرین به مقامات شجاع دولتی و محلی که دموکراسی آمریکا را کارآمد ساختند.

بایدن با تحسین آرای صادره در دادگاه‌های ایالتی و دیوان عالی آمریکا که ۲ بار به اتفاق آرا دادخواست تیم ترامپ را رد کردند، اظهار کرد: بار دیگر در آمریکا، قانون ، قانون اساسی ما و خواست مردم حاکم است. دموکراسی ما تحت فشار قرار گرفت، آزمایش و تهدید شد اما مقاوم، واقعی و قوی است.

وی بار دیگر تاکید کرد رئیس جمهوری همه آمریکایی‌ها خواهد بود.

در رای‌گیری گزینشگران ۵۰ ایالت آمریکا و منطقه ویژه کلمبیا، بایدن توانست ۳۰۶ رای را به خود اختصاص دهد و ترامپ هم ۲۳۲ رای را از آن خود کرد. برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، کسب حداقل ۲۷۰ رای گزینشگران کافی است.

Share