به رسمیت شناختن استقلال قره‌باغ به نفع هیچ‌کس نیست|ترکیه مزدوران خود را از قره‌باغ خارج کند

در پی تصویب قانونی در مجلس سنای فرانسه برای به رسمیت شناختن استقلال منطقه قره‌باغ، وزرات خارجه فرانسه تأکید کرد که چنین اقدامی به نفع فرانسه و هیچ‌ کشور دیگری نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ریانووستی، وزارت امور خارجه فرانسه چهارشنبه شب به وقت تهران در واکنش به تصویب قانونی در مجلس سنای این کشور برای به رسمیت شناختن استقلال منطقه قره‌باغ تأکید کرد که هیچ‌کس از به رسمیت شناخته شدن یکجانبه استقلال قره‌باغ نفعی نمی‌برد.

وزارت امور خارجه فرانسه در این خصوص تصریح کرد: «اینکه فرانسه به‌صورت یکجانبه استقلال منطقه ناگورنو-قره‌باغ را به رسمیت بشناسد، به نفع هیچ‌کس نیست؛‌نه به نفع ارمنستان، نه به نفع مردم قره‌باغ، نه به نفع فرانسه و دیگر سران گروه مینسک و نه به نفع اروپا. حل‌وفصل مناقشه قره‌باغ از مسیر اقدامات یکجانبه نمی‌گذرد، بلکه به گفتگو میان دو طرف مناقشه بستگی دارد. امروز دو طرف [ارمنستان و جمهوری آذربایجان] بیش از هر زمان دیگری به حمایت سران گروه میسنک احتیاج دارند».

امروز همچنین وزیر امور خارجه فرانسه خواستار خروج مزدوران سوری [تروریست‌هایی که ترکیه آنها را از سوریه به منطقه قره‌باغ منتقل کرده] از قره باغ شد.

ژان ایو لودریان که در نشست کمیته امور خارجه پارلمان فرانسه صحبت می‌کرد، درباره ضرورت خروج مزدوران خارجی از قره‌باغ گفت: «فرانسه انتظار دارد که ترکیه شواهدی دال بر تغییر سیاستش در منطقه قره‌باغ و اقدام عملی برای خارج کردن مزدوران سوری از این منطقه نشان دهد.»

وی افزود: «طی چند روز اخیر من شاهد برخی تغییرات در لحن مقامات ترکیه درباره قره‌باغ بوده‌ام، اما تغییر در لحن کافی نیست و باید اقدام عملی انجام شود. ما از ترکیه انتظار داریم مزدوران سوری که خود مسئول استقرار آنها در قره‌باغ بوده است را هرچه سریع‌تر از منطقه خارج کند».

Share