حدادی در تشریح نشست کمیسیون شوراها:

کلیات طرح جامع مدیریت شهری و روستایی به تصویب رسید

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس از تصویب کلیات طرح جامع مدیریت شهری و روستایی در این کمیسیون خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، علی حدادی با اشاره به نشست امروز کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها گفت: امروز بررسی طرح جامع مدیریت شهری و روستایی را در دستورکار داشتیم که کلیات آن مورد تصویب کمیسیون قرار گرفت و بر اساس ماده ۱۴۲ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به مرکز پژوهش‌ها برای کار کارشناسی، جزییات این طرح ارسال شد.

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح مذکور جامع و کامل است ادامه داد: در حال حاضر نقاط ضعف فراوانی در مدیریت شهری و روستایی داریم، تلاش شد تا این نقاط ضعف در طرح مذکور رفع شود. این طرح، برای مدیریت جامع شهری و روستایی در راستای بندهای ۸،۹، ۱۰ از اصل سوم قانون اساسی، اصول ششم، هفتم و دوازدهم قانون اساسی طراحی شده است.

وی بیان کرد: در این طرح به دنبال تحقق توسعه پایدار، ارتقا کیفیت زندگی، گسترش عدالت در جامعه، تامین حقوق شهروندی و ایجاد محیط زیست سالم در شهرها هستیم، در واقع با اجرای این طرح، مشارکت مردم در اداره امور عمومی رقم می خورد؛ به این معنا که مردم مشارکت بیشتری در خصوص امور عمومی خواهند داشت. تصدی و اختیارات دولت نیز به نهادهای محلی با تکیه بر اصول حاکم بر نهاد مدیریت شهری و روستای ایران واگذار می شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: با واگذاری امور محلی به مدیریت شهری و روستایی، تفکیک امور محلی از ملی با تاکید بر رعایت اصول وحدت ملی، تمامی ارضی و تبعیت از حکومت مرکزی دنبال می شود. به هر حال ایجاد مدیریت هماهنگ و یکپارچه شهرها و روستاها ضروری است.

حدادی توضیح داد:  امروز کارها و فعالیت ها در سطح شهر یکپارچه نیست و یا ما موازی کاری می شود که باعث هدر رفت بودجه و اعتبار از کل نهادهای دولتی و عمومی شهرداری ها و دهیاری می شود. این  طرح در راستای خدمت رسانی هر چه بیشتر به مردم و شفاف‌سازی این  خدمات ارائه شده است.

وی همچنین در خصوص بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها که از سوی شورای نگهبان اعاده شده است، گفت: جلسه ای مشترک با اعضای حقوقدادن شورای نگهبان داشتیم، ابهامات، مسائل و موارد مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد ایرادها در کمیسیون رفع و به صحن مجلس ارائه و برای تایید به شورای نگهبان ارسال شود.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همچنین با انتخابات اعضای کمیسیون، محمد صفری و فاطمه مقصودی برای حضور در کمیسیون مشترک لایحه شفافیت،  انتخاب شدند.

Share