علی‌اف: ارمنستان شکست را پذیرفته اما نمی‌خواهد به طور کامل تسلیم شود

رئیس‌جمهوری آذربایجان در دیدار با وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد که نخست وزیر ارمنستان مسؤول ادامه جنگ در قره‌باغ و جان باختن انسان‌ها در هر دو کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان در دیدار با مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در باکو تاکید کرد که نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان مسؤول ادامه جنگ در قره‌باغ و جان باختن انسان‌ها در هر دو کشور است.

علی‌اف اظهار کرد: ارتش آذربایجان برای آزادسازی سرزمین‌های اشغالی خود عملیات آغاز کرده‌است، نخست وزیر ارمنستان طی نامه‌ای به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از وی کمک خواست.

رئیس‌جمهوری آذربایجان در ادامه تصریح کرد: نامه پاشینیان نشان دهنده این است که ایروان شکست را پذیرفته ولی نمی‌خواهد به طور کامل تسلیم شود.

علی‌اف ضمن قدردانی از حمایت مردم و دولت کشور دوست و برادر ترکیه، اظهار کرد: از رسانه‌های ترکیه نیز که شبانه روز با به خطر انداختن جان خود در منطقه گزارش تهیه می‌کنند و جامعه جهانی را در جریان رویدادهای واقعی منطقه قرار می‌دهند، تشکر می‌کنم.

وی در ادامه گفت: ارمنستان باید شکست را پذیرفته و از سرزمین‌های ما خارج شود، این منطقی‌ترین راه است. آذربایجان به تنهایی قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را اجرا می‌کند، باکو تلاش خود برای انجام و پایبندی به قطعنامه‌های شورای امنیت را انجام می‌دهد، آذربایجان خواستار دفاع از تمامیت ارضی خود است.

رئیس جمهوری آذربایجان تاکید کرد، عملیات ارتش کشورش در قره‌باغ رو به پیروزی است و این عملیات منجر به آزادسازی ۲۰۰ روستا در منطقه شد و ابراز امیدواری کرد آذربایجان در احیای تمامیت ارضی خود موفق شود.

چاووش‌اوغلو نیز با بیان اینکه به فرمان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به باکو رفته است، گفت: رئیس جمهوری ترکیه فرمان داد که کشور دوست و برادر آذربایجان را در این روند تنها نگذاریم. ما به موفقیت‌ها و پیروزی‌های آذربایجان افتخار می‌کنیم. شما قدرت ترک‌ها را به تمام جهان نشان دادید.

وزیر امور خارجه ترکیه تصریح کرد: آذربایجان قدرت و مدیریت میدانی خود را با رعایت مقررات آتش‌بس اثبات کرد، برخی متوجه این مساله شدند اما برخی نخواستند بفهمند. همه شاهد نقض آتش‌بس توسط ارمنستان بودند، اما برخی نخواستند این مساله را ببینند، به همین دلیل خودمان باید از حق و حقوق خود دفاع کنیم.

جیحون بایرام‌اف، وزیر امور خارجه، حکمت حاجی‌اف، مشاور رئیس جمهوری آذربایجان و ارکان اوزاورال سفیر ترکیه در باکو نیز در این دیدار حضور یافتند.

Share