اردوغان و علی اف تایکد کردند؛

جنگ تا آزادسازی کامل قره‌باغ متوقف نخواهد شد | آذربایجان از ارمنستان شکایت می‌کند

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: مبارزه آذربایجان به منظور آزادسازی اراضی اشغالی‌اش تا بیرون کردن اشغالگران ارمنی از کل قره‌باغ متوقف نخواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه طی سخنانی در دوازدهمین کنفرانس سفرا در مجتمع ریاست جمهوری در آنکارا با اشاره به آزادسازی اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان گفت: خوشحالی و امیدمان پس از آزادسازی شوشا از اشغال بیشتر شده است. تا پایان کامل اشغال‌گری (ارمنستان) در قره‌باغ به مبارزه ادامه خواهیم داد.

اردوغان همچنین در ارتباط با مناسبات آنکارا با اتحادیه اروپا اظهار کرد: امیدواریم اتحادیه اروپا از نابینایی راهبردی که موجب فاصله‌ گرفتن ترکیه از آن شده است، بلافاصله دور شود.

وی با اشاره به موج اسلام‌ستیزی در غرب ادامه داد: مبارزه با اسلام‌ستیزی هم مسؤولیت دینی و هم مسؤولیت ما در قبال شهروندان خود در خارج از کشور است.

رئیس‌جمهوری ترکیه با انتقاد از نحوه برخورد کشورهای غربی با تروریست‌ها گفت: تردد آزادانه تروریست‌های خارجی اخراج شده از خاک ترکیه در کشورهای غربی قابل درک نیست.

اردوغان افزود: ایراد گرفتن از موضع (ضد تروریستی) ترکیه توسط کسانی که نسبت به شهادت معلمانمان توسط گروه تروریستی پ.ک.ک کوچکترین ابراز ناراحتی نکرده و با فرش‌ قرمز به استقبال سرکردگان ی.پ.گ در کاخ‌هایشان می‌روند، از نظر ما اهمیتی ندارد.

وی درباره تحولات اخیر منطقه نیز گفت: اگر امروز در لیبی امیدی برای دستیابی به راه‌حل سیاسی به وجود آمده‌، به خاطر مداخله به موقع ترکیه است که نقش جدی در این رابطه دارد.

اردوغان افزود: برای تبدیل کشورمان به یکی از موسسان نظام (جهانی) جدید تلاش می‌کنیم. چندجانبه گرایی و منطقه‌گرایی در روابط بین‌الملل در حال پررنگ‌تر شدن است. در دوره‌ای به سر می‌بریم که زنجیره تدارکات و مراکز تولید و تامین در حال تغییر بوده و اتحادهای منطقه‌ای جدید و همچنین ابعاد مربوط به سیاست و اقتصاد نیز از نو در حال شکل‌گیری است.

اردوغان اظهار کرد: ادامه نظام بین‌المللی کنونی که به جای حق از قدرتمند، به جای اکثریت از اقلیتی کوچک و به جای فقیر از ثروتمند حمایت می‌کند، امکان پذیر نیست.

رئیس‌جمهوری ترکیه در زمینه تحولات مدیترانه شرقی نیز تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم کشورمان که بار هر تحولی در مدیترانه شرقی را به دوش می‌کشد، در مساله منابع طبیعی آن نادیده گرفته شود.

اردوغان در پایان گفت: در زمینه جلوگیری از وقوع حوادث ناگوار برای مردم و کشورمان مصمم هستیم.

آذربایجان به دلیل خسارات وارده به قره‌باغ از ارمنستان شکایت می‌کند

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان در مصاحبه با بی‌بی‌سی نیوز اظهار کرد: ما از کارشناسان بین‌المللی می‌خواهیم خسارت‌هایی که به زیرساخت‌های ما و منازل شهروندان و نیز خساراتی که به میراث تاریخی ما وارد شده را ارزیابی کنند. بعد از آن ما شکایت‌نامه‌هایی را علیه کشور ارمنستان ارائه خواهیم کرد و آماده آن هستیم.

حکمت حاجییف، معاون رئیس‌جمهوری آذربایجان نیز در توییتر در اشاره به ویرانی و خسارت‌های وارده به جنگل‌ها و خسارات به محیط زیست قره‌باغ نوشت: ارمنستان “تروریست محیط زیستی” است.

رئیس‌جمهوری آذربایجان در بخش دیگر این مصاحبه گفت، احتمالا کمک گرفتن نظامی از ترکیه را در صورت در معرض تهدید قرار گرفتن کشورش بررسی کند. او همچنین برای توقف جنگ در قره‌باغ در صورت تعهد رهبر ارمنستان به خروج نیروهایش از این منطقه اعلام آمادگی کرد.

علی‌اف تاکید کرد: به اعتقاد من اگر امور به همین شکل کنونی ادامه یابند هرگز نیاز به مشارکت نظامی ترکیه نخواهد بود.

رئیس‌جمهوری آذربایجان تصریح کرد: سال‌ها پیش با ترکیه سندی را امضا کردیم که مربوط به حمایت نظامی در صورت حمله به ما بود. ما چارچوب و اصول قانونی داریم تقریبا شبیه آنچه بین ارمنستان و روسیه وجود دارد. اگر آذربایجان با حمله‌ای روبه‌رو شود و نیاز به حمایت نظامی ترکیه را احساس کند به این راهکار خواهد اندیشید.

علی‌اف تاکید کرد، باکو خواهان ادامه جنگ در قره باغ نیست اما منتظر تضمین‌ها از بابت خروج نیروهای ارمنی از منطقه است.

رئیس‌جمهوری آذربایجان گفت: اگر نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان نه وزیر خارجه‌اش شخصا بگوید که ارمنستان نیروهاش را از آغ‌دام و وکیلباجار و لاچین سه منطقه باقی مانده تا آزاد شوند، بیرون می‌برد و جدول زمانی به ما بدهد ما جنگ را متوقف خواهیم کرد اما پاشینیان این کار را نمی‌کند.

پاشینیان قبلا گفته بود ایده استقرار نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه مورد نزاع را تایید می‌کند و آن را بهترین راهکار برای حل مناقشه قره‌باغ توصیف کرده بود. او اشاره کرد، هر راه حلی در قره باغ باید تضمین کند این منطقه حق تعیین سرنوشتش را دارد.

Share