تعیین نوبت دریافت واکسن کرونا در بریتانیا: ملکه در اولویت دوم و نخست وزیر در اولویت نهم

ملکه ۹۴ ساله بریتانیا در اولویت دوم دریافت واکسن خواهد بود و ملاحظات سیاسی باعث اولویت دادن به دریافت واکسن نخواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، دولت بریتانیا اولویت‌بندی واکسیناسیون کرونا را اعلام کرده و در این اولویت‌بندی ملکه الیزابت دوم پادشاه کهنسال این کشور با دارا بودن ۹۴ سال سن، در اولویت نخست قرار نگرفته است.

 به نقل از وب سایت روزنامه “دیلی اکسپرس” بریتانیا، یک مقام ارشد دولتی بریتانیا به روزنامه “دیلی‌تلگراف” گفته است اولویت‌بندی واکسیناسیون کرونا در بریتانیا سیاسی نخواهد بود و شهروندان بریتانیا بر اساس میزان ریسک و اولویت‌بندی تعیین شده، این واکسن را دریافت خواهند کرد.

بر این اساس ملکه ۹۴ ساله بریتانیا در اولویت دوم دریافت واکسن خواهد بود و ملاحظات سیاسی باعث اولویت دادن به دریافت واکسن برای ملکه و دیگر اعضای خانواده سلطنتی و مقامات ارشد سیاسی نخواهد بود.

بر اساس برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی “کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی” بریتانیا، ساکنان خانه‌های سالمندان و مددکاران مشغول  در این مراکز در اولویت نخست دریافت واکسن کرونا خواهند بود.

اولویت دوم شامل افراد بالای ۸۰ سال خواهد بود که ملکه ۹۴ ساله بریتانیا و همسر ۹۶ ساله‌اش “شاهزاده فیلیپ”  نیز جزء این رده اولویتی خواهند بود.

اولویت بندی‌های بعدی به ترتیب افراد بالای ۷۵ سال، بالای ۷۰ سال، بالای ۶۵ سال و گروه‌های پرخطر (بیماران خاص) زیر ۶۵ سال قرار دارد.

بوریس جانسون ۵۶ ساله نخست وزیر بریتانیا که در ماه آوریل گذشته به صورت شدید به کووید۱۹ مبتلا شده و تا مرز مرگ رفته بود، در اولویت‌ نهم قرار دارد. او در رده شهروندان سالم بین ۵۵ تا ۶۰ سال قرار می‌گیرد که اولویت نهم است.

یک منبع ارشد دولتی به دیلی‌تلگراف گفته است: “ما انتظار داریم که همه شهروندان بریتانیا در صورت دسترسی به واکسنی ایمن، این واکسن را به ترتیب اولویت‌بندی تعیین شده توسط کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی (JCVI) دریافت کنند و هیچ شهروندی ورای این اولویت‌بندی نخواهد بود.

او افزود: ” به جز اولویت‌بندی تعیین شده هیچ درمان خاصی برای هیچ شهروند بریتانیا وجود نخواهد داشت.”

دولت بریتانیا تعداد ۴۰ میلیون واکسن کرونا از شرکت “فایزر” آمریکا و “بایوتک” آلمان سفارش داده است. شرکت فایزر اخیرا اعلام کرد واکسن تولیدی این شرکت برای جلوگیری از ابتلا به کووید۱۹ با دارا بودن ۹۰ درصد ایمنی، به زودی به بازار عرضه خواهد شد.

دولت بریتانیا انتظار دارد نخستین محموله ۱۰ میلیونی واکسن کرونا را تا اوایل سال ۲۰۲۱ دریافت کند و شهروندان دارای اولویت خود را در دو نوبت با فاصله ۲۱ روزه واکسینه کند.

بریتانیا یکی از کانون‌های اصلی شیوع ویروس کرونا در اروپاست و برآوردها حاکی است بیش از ۵۰ هزار نفر از شهروندان این کشور تاکنون به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

Share