خبری تلخ برای جامعه ورزش گیلان؛

اعجوبه‌ی گیلانی و رکورددار شنای ایران درگذشت+ پیام تسلیت مریم بخشی

قهرمان و رکورددار شنای ایران در غروب غمگین ۱۸ آبان ۱۳۹۹ در زادگاه خود، غریبانه از دل دریای کاسپین پر کشید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، خبرورزشی نوشت: همیشه در افسانه‌های مردمان حاشیه دریای کاسپین موجودی اساطیری و استثنایی وجود داشته که منشا خیر و برکت صیادان بوده که بندر نشینان شاه ماهیش می خواندند شرح حدیث آن همواره سینه به سینه در ادوار مختلف نقل شده است.

در ۲۵ آذر سال ۱۳۲۳ هجری خورشیدی از خانواده شونجانی فرزندی به دنیای آمد که حیدر نامیدندش او که از کودکی علاقه زیادی به دریا و همزیستی با آب داشت با تمرینات منسجم پای در عرصه بزرگان شنا نهاد. در نوجوانی به یکی از پدیده ارزنده شنا و نجات غریق تبدیل شد. در اوان جوانی بود که در رقابت های کشوری مدال های طلا را یکی پس از دیگری درو کرد و به عنوان یک ملی پوش شنای کشور در آمد. ۱۹ سال داشت که همراه محمد نصیری اعجوبه وزنه برداری به عنوان جوان ترین مسافران المپیک ۱۹۶۴ به توکیو اعزام شدند.

او نخستین ایرانی بود که ۱۰۰ متر زیر یک دقیقه و ۴۰۰ متر زیر ۵ دقیقه شنا کرد و رکورد ۱۰۰ مترش (۵۷ ثانیه ) ۲۶ سال دست نخورده ماند. حیدر شونجانی با حضور در دو المپیک و چهار دوره بازیهای آسیایی و کسب مدال طلای واتر پلوی آسیا در سال ۱۹۷۴ تهران و حضور در جام جهانی شنا و رکورد داری ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ ، ۴۰۰ ، ۸۰۰ و ۱۵۰۰ متر شنای کشور و در کسوت مربیگری با نایب قهرمانی واترپلوی باشگاههای آسیا و حضور در بیش از ۳۰ تورنمنت شنای جهانی در عرصه های قهرمانی پر افتخارترین شناگر کشور محسوب می‌شود.

شونجانی طی سالیان متمادی با کشف و شناسایی استعدادهای فراوان و تربیت آنان شاگردان زیادی را به تیم ملی شنا و واترپلوی کشور معرفی کرد. او در عرصه مدیریت نیز چند سال به عنوان مشاور ریاست فدراسیون شنا و ریاست هیات شنا استان گیلان منشا اثر خدمت به جامعه شنا بود …

این شاه ماهی افسانه ای در غروب غمگین ۱۸ آبان ۱۳۹۹ در زادگاه خود غریبانه از دل دریای کاسپین پر کشید و رفت. روحش شاد و یادش گرامی باد…

پیام تسلیت مدیرکل ورزش وجوانان

مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان در پیامی درگذشت حیدر شونجانی پیشکسوت شنای استان گیلان را تسلیت گفت.

متن پیام تسلیت مریم بخشی مدیرکل ورزش و جوانان به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

درگذشت پیشکسوت طلایی شنای گیلان و شهرستان انزلی، اعجوبه‌ی شنای ایران در دهه ۵۰، دارای رکوردهای داخلی و بین المللی و شرکت کننده در دو دوره مسابقات المپیک ۱۹۶۴ توکیو (شنا) و ۱۹۷۶ مونترال (واترپلو) را خدمت جامعه ورزش گیلان تسلیت عرض می‌نمایم.

این پیشکسوت ارزنده و با اخلاق طی سال‌ها کوشش در پرورش و تعالی ورزش استان نقشی انکار ناپذیر ایفا نمود و در فقدان خود جامعه ورزش شهرستان بندر انزلی و استان گیلان را داغدار نمود.

اینجانب این ضایعه بزرگ را محضر خانواده محترم ایشان و ورزش استان خصوصا ورزش شنا تسلیت عرض می‌نمایم و برای عموم بازماندگان صبر و اجر از خداوند متعال مسالت دارم.

Share