تأملی بر ماجرای قمه کشی در بیمارستان پورسینا

رشت، با آن سابقه فرهنگی و تاریخی درخشان، شاهد خشونت عریان و علنی عده‌ای، در مکانی بود که اقتضای جوانمردی و مردانگی، پرهیز از تنش، درگیری و منازعه در آن مکان جهت رعایت حال ناتوانان است.

دکتر محمدرضا نظری نژاد*

در جامعه‌ای با ساختارها وسیاست‌های به‌سامان، نرخ جرم و خشونت، پدیده‌ای بغرنج نیست. از آن رو که برابر آموزه‌های جرم شناسی، ارتکاب جرم، پاسخی به یک نیاز و واکنشی به یک نقص و فقدان است. با رفع نیازهای انسانی و از سوی دیگر آموزش زندگی انسانی، مدنی و مهرورزانه، دلیلی بر در پیش نگرفتن زندگی متمدنانه وجود ندارد.
رشت، با آن سابقه فرهنگی و تاریخی درخشان، شاهد خشونت عریان و علنی عده‌ای، در مکانی بود که اقتضای جوانمردی و مردانگی، پرهیز از تنش، درگیری و منازعه در آن مکان جهت رعایت حال ناتوانان است. به رغم آن‌که سیر و روند کلی جوامع، توسعه و پیشرفت اعمال و رفتارهای اخلاقیست و از همین رو جوامع جدید را نسبت به گذشته، اخلاقی‌تر محسوب می‌کنند، با کمال تاسف شاهد نوعی واپس‌گرایی در صحنه روابط اجتماعی هستیم که سخت نیازمند آسیب‌شناسی و شناسایی کمبودها و فقدان‌هاست. آسیب‌شناسی خلاءها، نافی واکنش قانونمند نظام حقوقی و انتظامی به اقدامات خلاف قانون هنجارشکنان و خشونت‌پیشگان نیست. رفتار قانونمند و توام با حفظ کرامت انسانی از یک سو، متجاهرین را متنبه و از سوی دیگر جامعه جریحه‌دار شده را تشفی می‌دهد. در زمانه‌ای که با درپیش گرفتن آموزه‌های عدالت ترمیمی، بیش از هر زمان دیگر سعی در بهبود و بازسازی روابط گسیخته وجود دارد و تلاش می‌شود با در پیش گرفتن سیاست‌های مبتنی بر رحمت و شفقت، زمینه پذیرش اجتماعی بزهکاران و بازگشت آن‌ها به جامعه فراهم شود، نادیده گرفتن قوانین موجود و درشهر گردانیدن عده‌ای با عنوان اراذل و اوباش و بی‌توجهی به کرامت و حرمت انسانی آن‌ها به هر بهانه و توجیهی (از جمله بازدارندگی) مردود است. به عنوان یکی از اهالی گیلان از دیدن صحنه نمایش عده‌ای جوان (که به قطع و یقین در صورت وجود فرصت‌های انسانی، عنوان اراذل و اوباش را یدک نمی‌کشیدند) در شهر و تنبیه بدنی آن‌ها در وضعیت استیصال، خجل شدم اما امید دارم که شهر، استان و کشور ما محل نمایش صحنه‌هایی باشد که نتیجه آن عشق، محبت و نوعدوستی است. از یاد نبریم که بی‌توجهی به کرامت انسانی متهمین، القای ذهنیت بی‌توجهی به کرامت انسان‌ها به طور کلی است و هیچ توجیهی این ذهنیت را پاک نخواهد کرد، بنابراین خوراک رسانه‌ای بدخواهان را فراهم نکنیم.

*حقوقدان

پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

Share