اجرای طرح «کوچ» در مدارس گیلان | به دانش آموزان موفق در کاهش وزن نهال اهدا می‌شود

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان گفت: طرح کوچ (کنترل وزن و چاقی دانش آموزان) با هدف افزایش فعالیت های بدنی، عادات غذایی مناسب و ارتقای سبک زندگی سالم از امروز در همه مدارس گیلان آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، محمد رحمتی در آیین افتتاحیه استانی طرح کوچ که در مدرسه آذر بهنیا ناحیه یک رشت برگزار شد، درباره نحوه اجرای این طرح در حوزه سلامت اظهار داشت: طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان در دو مرحله ابتدا  از ۲۶ مهر تا ۱۵ آبان و همچنین از اول تا ۱۵ اسفند اجرا می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با اشاره به اجرای طرح ملی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان «کوچ» در گیلان افزود: غربالگری و تعیین شاخص توده بدنی دانش آموزان در دو مرحله، جلب حمایت و همکاری تمامی ذینفعان به ویژه مدیران، معلمان، کارکنان، دانش آموزان و والدین، ایجاد تغییر رفتار و سبک زندگی دانش آموزان به سبک زندگی فعال و سالم، کمک به حفظ وضعیت دانش آموزان دارای وزن طبیعی و متناسب و کمک به بهبود وضعیت دانش آموزان لاغر و کم وزن از اهداف اجرای این طرح است.

وی افزود: در این طرح با شناسایی دانش آموزانی که اضافه وزن دارند و اجرای برنامه‌های تشخیصی و پیگیری‌های بعدی، تلاش می‌شود دانش آموزان به شرایط ایده‌آل جسمی و روحی دست یابند.

رحمتی با اشاره به ضرورت همکاری‌های دو جانبه آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و درمان خاطرنشان کرد: در شرایط کرونایی با استفاده از شبکه شاد زمینه سنجش سلامت دانش آموزان را با بارگذاری سامانه‌های علمی و طبی فراهم می‌کنیم.

رحمتی گفت: در طرح ملی کنترل وزن و چاقی در نهایت به دانش آموزان موفق در کاهش وزن «با همکاری و امضاء تفاهمنامه با محیط زیست» نهال اهدا می‌شود تا در منزل، محله یا مدرسه غرس کنند.

Share