مشکلات تالار مرکزی رشت به صورت ویژه پیگیری شود|تاکید بر تسریع در احداث کتابخانه مرکزی رشت

فرماندار رشت با اشاره به کمبود فضای فرهنگی در شهرستان رشت، تاکید کرد: مشکلات تالار مرکزی رشت باید در اسرع وقت و به صورت ویژه پیگیری شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، علی فتح اللهی در نشست هفتگی بررسی مسائل و مشکلات شهرستان رشت که امروز با محوریت رفع مشکلات توسعه زیرساخت های فرهنگی و با حضور مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و کتابخانه های عمومی استان برگزار شد، با تاکید بر اینکه باید در زمینه توسعه زیرساخت های شهرستان، نهایت تلاش خود را به کاربندیم، افزود: متاسفانه شهرستان رشت در زمینه بهره مندی از ازیرساخت های لازم در بسیاری از زمینه ها از میانگین استانی پائین تر است که این موضوع در خور شان مردم این شهرستان و مرکز استان نیست.

وی به وجود برخی مشکلات در ساخنتار اداری اداراتی همچون صنعت، معدن و تجارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و تصریح کرد: فقدان وجود اداره مستقل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مرکز استان، مشکلات بسیاری را به لحاظ پیگیری مسائل فرهنگی شهرستان به  وجود می آورد.

فرماندار رشت کمبود فضاهای فرهنگی و کتابخانه ای در سطح شهرستان را از جمله مشکلات شهرستان رشت دانست و اظهار داشت: اینکه میزان سرانه برخورداری از فضای کتابخانه ای در شهرستان رشت به عنوان مرکز استان ۴۶ سانتی متر به ازای هر ۱۰۰ نفر باشد و مرکز استان در جایگاه شانزدهم استان بدین لحاظ قرار دارد، شایسته مردم شهرستان رشت نیست.

 فتح اللهی با بیان اینکه با بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت میزان سرانه فضای کتابخانه ای شهرستان به طرز چشمگیری افزایش می یابد، افزود: در این راستا نیاز است با بهره گیری از همه ظرفیت‌های ملی و استانی، این پروژه هر چه سریعتر به بهره برداری برسد.

وی همچنین به مشکلات قانونی بهره برداری از تالار مرکزی شهر اشاره کرد و خاطرنشان کرد: وجود این تالار به عنوان فضای فرهنگی با استانداردهای بین المللی، فرصتی برای شهر رشت و استان گیلان محسوب می شود که متاسفانه به دلایل مختلف حقوقی، این فرصت و ظرفیت بزرگ بلااستفاده مانده است.

فرماندار رشت ادامه داد: در این راستا با تشکیل کارگروهی ویژه، مشکلات این تالار بررسی می شود تا هر چه سریع‌تر با رفع این مشکلات، از این فضای فرهنگی ارزشمند برای فعالیت های فرهنگی شهرستان استفاده شود.

فتح اللهی با اشاره به لزوم پرداخت نیم درصد از درآمد شهرداری ها جهت فعالیت های کتابخانه ها، گفت: با پرداخت این مبالغ بسیاری از مشکلات کتابخانه ها قابل رفع است، نشست ویژه ای در جهت شفاف سازی میزان بدهکاری شهرداری ها و پیگیری پرداخت آن به اداره کتابخانه های عمومی برگزار می شود.

Share