دفتر گردشگری سلامت ایران در آستراخان روسیه راه‌اندازی شود

استاندار گیلان گفت: گیلان آمادگی دارد روابط اقتصادی و تجاری خود را با کشور روسیه به ویژه استان های جنوبی آن، در چارچوب کارگروه همکاری های استانی و منطقه ای، تقویت کند و بر این مبنا عملیاتی‌شدن طرح مویرگی ایجاد مراکز عمده فروش کالاهای ایرانی در روسیه، نیاز به حمایت و پشتیبانی طرف روسی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، ارسلان زارع در ارتباط تصویری با دکتر کاظم جلالی سفیر کشورمان در مسکو که معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و نیز رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه حضور داشتند؛ به پیشینه رابطه گیلان با فدراسیون روسیه اشاره و اظهار کرد: استان گیلان رابطه دیرینه و تاریخی با روسیه دارد چنانکه از ۴۰۰ سال پیش در آستراخان سرای گیلانیان وجود داشته است.
وی با یادآوری بازدیدهای مستمر استانداران آستراخان از گیلان طی ۲۵ سال اخیر و امضا توافقنامه‌هایی که بخش هایی از آن اجرا شده و برخی از بندها هم در حال اجراست؛ افزود: در چارچوب توافقات استانداری گیلان و استانداری آستاراخان؛ در مردادماه سال ۱۳۹۵ مجسمه عمر خیام در شهر آستراخان نصب و در آبان ماه سال ۱۳۹۶ سرای تجاری ایرانیان در آستراخان به طور رسمی افتتاح شد.
زارع ادامه داد: شهرهای رشت و آستراخان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ بر اساس موافقتنامه خواهرخواندگی خود را اعلام کردند و در چهارچوب این موافقتنامه؛ یکی از بلوارهای شهر رشت به آستراخان نامگذاری شد.
وی بیان داشت: در ماه های اخیر گفت وگوهایی تصویری با استانداران آستراخان و ساراتوف داشته ام که درخصوص راهکارهای توسعه روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دو کشور بحث و گفت و گو شد.
استاندار گیلان با اشاره به اینکه عمده کالاهای وارداتی و صادراتی به روسیه از طریق مبادی خروجی گیلان صورت می‌گیرد ، خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی گیلان رابطه خوبی با مناطق جنوبی روسیه دارد و در مواقع لزوم مشکلات و موانع را با هماهنگی طرف روسی برطرف می‌کند.
زارع افزود: گیلان آمادگی دارد روابط اقتصادی و تجاری خود را با کشور روسیه به ویژه استان های جنوبی آن ، در چارچوب کارگروه همکاری های استانی و منطقه ای، تقویت کند.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد طرح مویرگی ایجاد مراکز عمده فروش کالاهای ایرانی را با بهره گیری از پتانسیل اتاق بازرگانی گیلان دنبال کند که نیاز به حمایت و پشتیبانی طرف روسی برای عملیاتی شدن دارد.
زارع تصریح کرد: به موازات تاسیس سرای تجاری ایرانیان در آستراخان ، موضوع ایجاد یک مرکز لجستیکی در این استان در دستور کار اتاق بازرگانی ایران قرار دارد و توافقات اولیه برای ایجاد آن با طرف روسی انجام گرفته که از مسئولان روسی می‌خواهیم همکاری های لازم را در جهت اجرای این مهم به انجام رسانند.
وی عنوان داشت: با توجه به وجود بیمارستان های مدرن فوق تخصصی و بین‌المللی با کادر پزشکی مجرب و ارزان در ایران، پیشنهاد می‌شود دفتر گردشگری سلامت ایران در آستراخان روسیه تاسیس، تا بیماران آن کشور بدون تحمیل هزینه های اضافی و با حذف واسطه ها جهت معاینه و مداوا از مجاری رسمی و قانونی وارد ایران شوند.
استاندار گیلان با اشاره به پیشنهاد یک شرکت داروسازی روسی برای تاسیس شرکت مشترک داروسازی در آستراخان برای تولید ترکیبات دارویی بر اساس فناوری و مواد اولیه ایرانی گفت: این موضوع از سوی استانداری گیلان و آستراخان در حال پیگیری است.
زارع از سفیر ایران در روسیه برای حضور در گیلان و آشنایی با ظرفیت های این استان دعوت کرد و گفت: پیشنهاد می شود در یکی از جلسات توسعه صادرات استان یا شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ، بصورت ویدئو کنفرانسی حضور داشته باشید.

 ** نقش موثر تکمیل کریدور شمال جنوب با محوریت گیلان در تحقق اهداف توسعه محور اقتصادی ایران و روسیه

سفیر کشورمان در مسکو نیز با ابراز علاقه‌مندی به گسترش فعالیت های گیلان با روسیه اظهار داشت: ایران ظرفیت‌های متعددی در جهت توسعه روابط دو کشور به ویژه در حوزه های اقتصادی و تجاری دارد که لازم است نسبت به بهره مندی از این ظرفیت ها اقدامات لازم صورت گیرد.
دکتر کاظم جلالی به کریدور شمال – جنوب به عنوان یکی از مهم‌ترین راه های توسعه صادرات اشاره و اضافه کرد: تکمیل خط ریلی گیلان، نقش موثری در تحقق اهداف توسعه محور اقتصادی دو کشور دارد.
وی با بیان اینکه تکمیل کریدور ریلی رشت- آستارا حائز اهمیت است، تصریح کرد : روسیه آمادگی و تمایل دارد تا در تکمیل خط ریلی این مسیر، فعالیتی اثربخش داشته باشد.
جلالی گفت: اجرای این طرح بزرگ تنها به گیلان مربوط نیست، بلکه در سطح ملی اهمیت دارد و تحولات بزرگی در رونق اقتصادی رقم می‌زند.
وی گردشگری سلامت را از دیگر راهکارهای گسترش روابط دو کشور خواند و اضافه کرد: ایجاد دفتر گردشگری سلامت ایران در آستراخان، طرحی ارزشمند و قابل اجراست.
وی با اشاره به ظرفیت منطقه آزاد انزلی در صادرات و واردات محصولات مهم و استراتژیکی همچون غلات، توجه به این مهم را تلاشی ارزشمند در تامین نیازهای اساسی کشور خواند و گفت: باید از این پتانسیل بعنوان فرصتی ارزشمند برای ایران استفاده کرد و می‌توانیم با تمرکز بر آن به قطب توزیع غلات در منطقه تبدیل شویم.

Share