سرپرست وزارت صمت خبر داد:

توافق ۲۵ ساله ایران و چین اهداف توسعه صنعتی کشور را محقق می‌کند

سرپرست وزارت صمت با تاکید بر اینکه امروز کشور به مدیر نیاز ندارد، بلکه فرمانده می‌خواهد گفت: سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین دارای مزیت‌های بسیار مهمی است و می‌تواند اهداف توسعه صنعتی کشور را محقق کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حسین مدرس خیابانی در بازدید از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با اشاره به اولویت‌های کنونی کشور و نقش این سازمان در این وضع افزود: امروز کشور در شرایط جدیدی قرار دارد که اقتصاد ایران از نفت و درآمد‌های نفتی جدا شده و به سمت تامین مالی ارزی از محل صادرات غیرنفتی حرکت کرده است؛ به نحوی که باید برخی از روش‌های مدیریتی و واگذاری‌هایی که در دولت روی می‌دهد نسبت به گذشته تغییر کند و با روش‌های کارآمد مدیریت شود.

سرپرست وزارت صمت با تاکید بر ضرورت خروج از وابستگی‌های ارزی به منابع دولت و استقلال ارزی بخش‎‌های مختلف صنعتی و معدنی کشور، تصریح کرد: اولویت تامین ارزی از محل منابع ارز دولتی با کالا‌های اساسی، نهاده‌های دامی و دارو و تجهیزات پزشکی است؛ به همین دلیل قطع وابستگی ارزی تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید در دستور کار قرار گرفته است و تلاش می‌کنیم تا با پیشبرد اهداف مرتبط با ساخت داخلی، زمینه را برای رونق تولید با اتکای به منابع و مواد اولیه و تجهیزات داخلی فراهم کنیم.

به گفته مدرس خیابانی، یکی از برنامه‌های وزارت صمت آن است که با تغییر در یکی از معاونت‌های خود، ساختاری برای توسعه ساخت داخلی فراهم کند و به موازات آن، یکی از سازمان‌های توسعه‌ای این وزارتخانه نیز بر روی ساخت داخلی متمرکز خواهد شد.

وی گفت: امسال بعد از دو سال رشد منفی در عرصه تولید خودرو، ۲۴۶ هزار دستگاه خودرو در سه ماه ابتدای سال تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸ درصد رشد داشته است.

مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه امروز کشور به مدیر نیاز ندارد، بلکه فرمانده می‌خواهد، افزود: سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین که دارای مزیت‌های بسیار مهمی است در بخش‌های مختلفی از جمله نوسازی ناوگان تجاری، کشنده‌ها، موتور برقی، گیربکس اتوماتیک، تایر سنگین و کشتی سازی می‌تواند اهداف توسعه صنعتی کشور را محقق کند.

Share