معاون وزیر اقتصاد خبر داد:

سود ۹۲ درصدی صندوق واسطه‌گری مالی یکم | امکان معامله از اول تیرماه

معاون امور بیمه و بانک و شرکت‌های دولتی وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی یکم از تیرماه در بورس قابل خرید و فروش می‌شود، گفت: ارزش هر واحد ۱۰ هزار تومانی به ۱۹ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، عباس معمارنژاد در مورد آخرین خبرها از صندوق واسطه‌گری مالی یکم (ETF) گفت: اختصاص این واحدها به افراد ثبت‌نام کننده تا آخر این هفته و شنبه ‌آینده انجام می‌شود و اکنون کنترل‌هایی روی فهرست ثبت نام صورت می‌گیرد و موارد مغایر و کسانی که بیشتر پول واریز کرده و یا بیش از یک بار ثبت‌نام کرده‌اند، پول آنها برگشت داده می‌شود و از شنبه آینده اختصاص این واحدها به ا فراد صورت می‌گیرد.

وی افزود: همچنین از اول تیرماه طبق تعهدی که قبلاً داده بودیم، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق واسطه‌گری مالی یکم در بورس قابلیت معامله پیدا می‌کند.

معاون امور بیمه و بانک و شرکت‌های دولتی وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به اینکه چه تعداد افراد در پذیره‌ نویسی واحدهای صندوق شرکت کردند، گفت: ۳.۵ میلیون نفر ثبت‌نام کرده‌اند و حدود ۶ هزار میلیارد تومان پول با فروش واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی جمع‌آوری شد.

معمارنژاد در مورد اینکه بقیه سهام و واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی چه می‌شود، گفت: دولت باید در مورد باقیمانده واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی تصمیم بگیرد که آن را به صورت بلوکی در یک ETF دیگر واگذار کند که هنوز در این باره تصمیم‌گیری نشده است.

وی تأکید کرد: در فروش واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی فقط افراد حقیقی و دارندگان کد ملی شرکت کردند و این واحدهای صندوق از وقتی که وارد بورس شوند قابل معامله می‌شود و در آن صورت هم افراد حقیقی و هم شرکت‌های حقوقی می‌توانند واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی را در بورس خریداری کنند.

معاون امور بیمه و بانک و شرکت‌های دولتی وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: اختصاص واحدهای فروخته شده صندوق واسطه‌گری مالی تا روز شنبه ۲۴ خردادماه انجام می‌شود.

معمارنژاد همچنین در مورد اینکه کسانی که برای فرزندان زیر سن قانونی خود واحد سرمایه‌گذاری واسطه‌گری مالی خریده‌اند، در مورد آن چه باید بکنند، گفت: برای کسانی که کد بورسی صادر شده، از اول تیرماه می‌توانند خرید و فروش انجام دهند، اما هرکس کد بورسی ندارد، این واحدها به نام آنها ثبت می‌شود و هر زمانی که کد بورسی دریافت کردند، در پرتفوی سهام آنها قرار می‌گیرد.

وی در مورد اینکه آخرین ارزش واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی یکم چقدر است، اظهار داشت: طبق نرخ تابلوی دیروز بورس هر واحد ۱۰ هزار تومانی تبدیل به ۱۹ هزار و ۲۰۰ تومان شده و ارزش ETF به ۳۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.

معاون امور بیمه و بانک و شرکت‌های دولتی وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد اینکه اگر کسی بخواهد واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی خود را نگه دارد، چگونه سود می‌گیرد، گفت: وقتی مجمع سالانه شرکـت‌های حاضر در این صندوق برگزار شود و سودی اختصاص یابد، از طریق مدیر صندوق به تناسب هر واحد سود آن به دارنده واحد اختصاص می‌یابد.

معمارنژاد همچنین در مورد برنامه واگذاری ETF پالایشی و نیز ETF فلزی گفت: سازمان خصوصی‌سازی در این زمینه اطلاع بیشتر دارد، اما آنچه گفته‌اند ETF پالایشی از اواسط تیرماه و ETF سوم (فلزی و خودرویی) از اواسط مرداد عرضه می‌شود. هنوز دولت در این زمینه تصمیم‌گیری نکرده است.

Share