اولتیماتوم نوبخت به دستگاه‌های اجرایی برای پرداخت پاداش پایان خدمات بازنشستگان

رئیس سازمان برنامه و بودجه در گفتگویی زنده در شبکه اجتماعی اینستاگرام که امروز عصر(۳۱ خرداد) پخش شد، درباره پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشوری، اولتیماتوم داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایلنا، «محمدباقر نوبخت» گفت: برخی دستگاه‌های اجرایی اعلام کرده‌اند که ما برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشوری هیچ اموال مازادی برای فروش نداریم.

وی افزود: به آنها متذکر شدم که چه اموال مازاد داشته باشید و چه نداشته باشید باید به گونه‌ای عمل کنید که حداکثر تا اول مهرماه پاداش سال ۹۸ بازنشستگان را پرداخت کنید. قرار نیست که دستگاهی به دلیل اینکه اموال مازاد ندارد، پاداش پایان خدمت بازنشستگان را پرداخت نکند.

نوبخت با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی حق عائله‌مندی و حق اولاد بازنشستگان کشوری، گفت: از ابتدای سال ۹۹ افزایش ۵۰ درصدی حق عائله‌مندی و حق اولاد بازنشستگان کشوری اعمال شده است. تلاش شد که این افزایش مانند کارمندان و شاغلان برای بازنشستگان هم اعمال شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه، افزود: از ظرفیت‌های قانونی برای اعمال حق اولاد و حق عائله‌مندی استفاده می‌کنیم.

وی با اشاره به خواست بازنشستگان برای اجرای قانون همسان‌سازی گفت: قرار شد که نمایندگان بازنشستگان و حتی خود بازنشستگان با هماهنگی با نمایندگانشان در کمیته‌ای که به منظور تعیین تکلیف همسان‌سازی تشکیل شده شرکت کنند تا به فرمولی برای همسان‌سازی دست یابیم.

نوبخت افزود: باید به فرمولی دست یابیم تا بدانیم که همسان یا متناسب‌سازی چگونه اجرایی شود اما باید توجه داشت که در متناسب‌سازی بازنشستگان را با شاغلین مقایسه می‌کنیم. در این چارچوب باید مشخص کنیم که فاصله شاغل و بازنشسته چه قدر باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه، تصریح کرد: ما این را برعهده بازنشستگان گذاشتیم که تعیین کنند چه وضعی برای اجرای همسان‌سازی مطلوب است. بنابراین اینگونه به فرمول اجرای همسان‌سازی دست می‌یابیم.

نوبخت افزود: هدف قانون‌گذار از وضع تکلیف همسان‌سازی تحقق عدالت است. بنابراین از خلل مباحثاتی که با حضور نمایندگان بازنشستگان برگزار می‌شود به این فرمول دست می‌یابیم. هدف از این بحث‌ها پیدا کردن ظرفیت‌های قانونی و تحقق آنهاست.

وی تصریح کرد: در مورد همسان‌سازی بدانید که هر ظرفیتی که قانون ایجاد کند، آن را عملیاتی می‌کنیم.

Share