ضدعفونی کننده‎های هوا تاییدیه ندارند | تولید ۱.۵ میلیون کیت تشخیصی در ایران

مدیر کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۲ محموله کیت سرولوژی (آنتی بادی) به ترکیه و آلمان صادر شده ولی صادرات کیت تشخیصی پی سی آر با توجه به نیاز کشور نداشته ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، حسین صفوی روز شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، در پاسخ به ایرنا درباره صادرات کیت افزود: در دو هفته گذشته صادرات کیت های سرولوژی را بعد از اینکه تاییدیه های لازم را گرفتند دو محموله از کشور خارج شد و برای آلمان و ترکیه ارسال شد. خروج آنها از گمرک صورت گرفت.در مورد کیت پی سی آر فعلا صادرات نداریم چون هنوز در کشور نیاز داریم.

وی گفت: خیلی از کشورها وارداتشان به صورت متمرکز نیست و مثل کشور ما نیست که هر محموله را وزارت بهداشت مجوز بدهد اما در خیلی کشورها مثل آمریکا ممکن است کالا وارد شود و دستگاه دولتی مطلع نشود. مستندات صادارت این محموله در وزارت بهداشت موجود است.

مدیر کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: در مورد کیت های وارداتی چون اوایل کرونا تولیدکننده کیت نبودیم. در ابتدای امر بخشی از کیت ها توسط سازمان بهداشت جهانی بخشی واردات شد.

سرنوشت کیت های چینی

وی افزود: بخشی از نیاز به کیت ها نیز بعد از تایید کیفیت کیت ها از سوی انستیتو پاستور از چین یا اروپا وارد شدند، نمونه کیت ها به دقت از سوی انستیتو پاستور بررسی و بعد از تایید آنها مجوز واردات و ترخیص کیت های وارد شده انجام شد. همه کیت های واردات شده کیفیت دارند البته ممکن است برخی محموله ها به خاطر شرایط خاص نگهداری از شرایط متفاوتی دارند آنها کنترل می وشود و اگر ضرری برای بیماران نداشته باشند، استفاده می شود.

صفوی گفت: در مورد اینکه کیفیت واردات کیت های چینی یا وارداتی مشکل داشته باشد، گزارش نداشته ایم. اگر گزارشی باشد بررسی می کنیم اما ممکن است این کیتها در حمل و نقل یا در انبار دمای استاندارد را از دست بدهند و قابلیت استفاده نداشته باشند اگر مجوز واردات داده باشند. تردیدی نیست که کیفیت لازم را دارند و کیت های دارای مجوز چه در مورد واردات و چه تولید داخل دقت لازم صورت می گیرد.

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره حجم صادرات کیت ایرانی افزود: اینکه حجم صادرات چه میزان بوده اکنون حضور ذهن ندارم اما دو محموله بوده است. تولید کننده داخلی کیت های سرولوژی از وزارت بهداشت خواسته است که اجازه صادرات روزانه ۹ هزار کیت سرولوژی را داشته باشد که موافقت کرده ایم. البته باید بازاریابی کنند اگر کالای آنها مشتری داشته باشد اجازه خروج از کشور و صادرات را دارند.

پانسمان بیماران ئی بی تامین شد

صفوی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره واردات و تامین پانسمان بیماران پروانه ای گفت: در مورد پانسمان های ئی بی به خاطر تحریم ها و عدم همکاری شرکت تامین کننده اصلی سوئدی در مقاطعی با مشکلات مواجه شدیم. البته از طریق  چند شرکت فوریتی این کالا را تامین کردیم. بخشی هم در چند هفته اخیر توسط یونیسف وارد کشور و ترخیص شد. موحودی برای پانسمان ئی بی اکنون در کشور مطلوب است و نگرانی نداریم. تلاش می کنیم نیاز آتی را برای ماههای بعد تامین کنیم.

ماسک در مترو ایمن نیست

مدیر کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا مبنی بر اینکه آیا ماسک های سه لایه برای استفاده از مترو قابل اطمینان هست یا نه گفت: هیچ کدام از اقلام حفاظتی ایمنی ۱۰۰ درصدی ندارند بنابراین مراقبت خاص و فاصله گذاری اجتماعی باید رعایت شود. در غیر این صورت ماسک ها و سایر اقلام حفاظتی ایمن نیستند و در مقابل انتقال ویروس نمی توان به آنها اطمینان کرد.

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره ورود ماسک های لاکچری ۲۰۰ هزار تومانی گفت: به تازگی چنین گزارشی نداشته ایم البته اوایل شروع کرونا در کشور به علت کمبود ماسک در کشور، چنین مواردی را داشتیم و ماسک های ۲۰۰ هزار تومانی هم در بازار داشتیم. که بیشتر ماسک های  N۹۵ خاصی بودند که فیلترهای بلند مدت داشتند و البته با مجوز وزارت بهداشت وارد نشده بودند. اما اکنون چنین گزارشی هایی را نداریم.

صفوی افزود: در گذشته ماسک های  N۹۵ بیشتر در بخش صنعت کاربرد داشت اما اکنون با توجه به نیاز بخش درمان، تولید این ماسک ها به حدی است که در بازار موجود است و بازار به نفع تولید کنندگان داخلی با قیمت های مصوب تغییر کرده است. وارد کنندگان خاص این کالاها با قیمت های نا متعارف ضرر می کنند.

ضدعفونی کننده های هوا تاییدیه ندارند

صفوی گفت: برخی اقلام یا کالاهایی هستند که بعد از کرونا در دنیا تولید و عرضه شدند یکی از این کالاها، دستگاه یو وی برای استریل هوا و مه پاش برای ضدعفونی سطوح و هوا بود که توسط هیچ رگولاتوری تایید نشده است. اثربخشی آنها با توجه به گردش هوا ممکن است متغیر باشد و اثر ثابتی ندارند و تاییدیه خاصی ندارند. و اثربخشی ۱۰۰ درصدی ندارند و تاییدیه ندارند. هر جایی از این وسایل استفاده می کند با مسئولیت خودشان استفاده می کنند و تاییدیه برای آنها صادر نشده است.

وی افزود: در چند ماه گذشته در حوزه تولیدات تجهیزات پزشکی به خصوص تجهیزات مرتبط با کرونا به خاطر اینکه در دنیا داروی خاصی برای درمان کرونا و پیشگیری کرونا کشف نشده است و ثابت نشده است که اثربخشی داشته باشند بیشتر بر روی جلوگیری از شیوع و پیشگیری تمرکر شد و استفده از دستگاههای کمک تنفسی بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

مدیر کل تجهیزات پزشکی گفت: در دنیا برای ماسک و دستکش، لباس یکسره، کیت، ونتیلاتور، مانیتورهای پزشکی تقاضای این اقلام بسیار افزایش پیدا کرد. در کشور ما وجود تولیدکنندگان و شرکت های دانش بنیان از سالهای قبل کار می کردند در سه ماه گذشته توانستیم هم از ظرفیت شرکت های تولید کننده استفاده کنیم و تولیدات را افزایش دادیم.

وی افزود: در مورد ونتیلاتور قبل از کرونا روزی ۱۰ تولید دستگاه داشتیم اکنون دو شرکت تولید کننده داریم که می توانند روزانه ۴۰ دستگاه ونتیلاور تولید می کنند و در اختیار وزارت بهداشت قرار می دهند، حتی مازاد تولید دارند که اجازه دادیم مازاد بر ۴۰ دستگاه در روز اگر تولید کنند به کشورهای دیگر صادرات کنند و برای صادرات مجاز هستند.

تولید ۱.۵ میلیون کیت تشخیصی در ایران

صفوی گفت: در مورد کیت تشخیص قبل از کرونا هیچ تولید کننده ای نداشتیم اکنون سه شرکت دانش بنیان دارای تاییدیه هستند تولیدات آنها در حدی است که ظرف یک ماه و نیم آینده مقرر شده نیاز وزارت بهداشت و مراکز تشخیصی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار فراهم کنند و در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند. در مورد اقلام کنار تشخیصی و کیت های استخراج هم به تولید داخلی رسیده ایم. در مورد کیت های سرولوژیک اکنون یک تولید کننده داریم می تواند علاوه بر نیاز داخل مقدار زیادی هم صادرات داشته باشد.

وی افزود: در مورد تولیدکننده کیت های تشخیصی و سرولوژیک تقاضاهای دیگر برای تولید داریم که کیفیت این محصولات در حال بررسی است و اگر تایید شوند وارد بازار می شوند یا در چرخه صادرات قرار می گیرند.

وی گفت: در مورد ماسک  N۹۵، لباس ایزوله، شیلد و اقلام دیگر حفاطتی اقدامی که انجام شد این بود که تولید ماسک های سه لایه را توسعه دادیم. تیراژ تولید ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار در روز بود با کمک بخش خصوصی ودولتی ماشین های تولید ماسک هم وارداتی هم تولید داخل تهیه کردیم اکنون بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار ماسک صنعتی در خط های تولیدی روزانه به مراکز درمانی تحویل می دهیم.

صفوی افزود: گروههای جهادی، کارگاههای صنعتی نیز می  می توانند تولید و بسته بندی و ضدعفونی کنند و در اختیار مراکز درمانی و داروخانه ها قرار بدهند.

افزایش ۱۰ برابری تولید ماسک فیلتردار

وی گفت: قبل از کرونا تولید ماسک ان ۹۵ هم برای مصرف مراکز درمانی نداشتیم. حدود ۱۵ هزار تولید روزانه بود که در بخش صنعت استفاده می شود بعد از کرونا بخش خصوصی این ماسک را تولید کرد و اکنون روزانه ۱۵۰ هزار ماسک  N۹۵ تولید می شود و برای مصرف مراکز درمانی و دپو و صادرات است استفاده می شود.در مورد تولید لباس یکسره هم ظرفیت تولید کمتر از ۱۰ هزار بود و امروز به بیش از ۱۰۰ هزار رسیده است که بیش از نیاز کشور است.

Share