سازمان بهداشت جهانی: ویروس کرونا ممکن است هرگز ناپدید نشود

سازمان بهداشت جهانی (دبلیو اچ او) هشدار داده است که ویروس کرونا، عامل بیماری کووید-۱۹، که باعث یک اپیدمی جهانی شده “ممکن است هرگز ناپدید نشود.”

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا دکتر مایک رایان، مدیر امور اضطراری این سازمان، در کنفرانسی در روز چهارشنبه علیه هر گونه پیش بینی در مورد زمان ناپدید شدن این ویروس هشدار داد.

او افزود که حتی اگر واکسنی برای این ویروس کشف شود، کنترل آن نیازمند یک “تلاش عظیم” خواهد بود.

بنابه گزارش ها تقریبا ۳۰۰ هزار نفر در جهان در اثر عوارض ابتلا به این ویروس درگذشته اند و بیش از چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هم به آن مبتلا شده اند.

دکتر رایان در کنفرانس ویروس کرونا در ژنو گفت: “مهم است این موضوع را مطرح کنیم: این ویروس ممکن است تبدیل به یک همه‌گیر بومی (اندمی) در جوامع ما شود و هرگز ناپدید نشود.”

دکتر رایان سپس گفت باور ندارد که “کسی می تواند زمان ناپدید شدن این بیماری را پیش بینی کند.”

درحال حاضر کار برای ساخت حدود یک صد واکسن بالقوه در جریان است اما دکتر رایان اشاره کرد که بیماری های دیگری مانند سرخک هستند که علیرغم وجود واکسن ریشه کن نشده اند.

دکتر تدروس گبریسوس مدیر سازمان بهداشت جهانی هم تاکید کرد که کنترل این ویروس در صورت تلاش کافی ممکن است.

او گفت: “منحنی شیوع در دستان ماست، مساله ای که همه در قبال آن مسئولیت دارند، و همه ما باید به متوقف کردن این همه گیری کمک کنیم.”

ماریا ون کرکوف اپیدمی‌شناس سازمان بهداشت جهانی هم در این کنفرانس گفت: “باید از نظر ذهنی قبول کنیم که خارج شدن از این همه‌گیری زمان می‌برد.”

این هشدارها درحالی صادر می شود که چندین کشور کاهش تدریجی تدابیر منع تردد را شروع کرده اند و رهبران کشورها درحال بررسی چگونگی و زمان بازگشایی اقتصادی هستند.

دکتر تدروس اخطار داد که هیچ راه تضمین شده ای برای کاهش محدودیت ها بدون دامن زدن به موج دوم ابتلا وجود ندارد.

او گفت: “بسیاری کشورها مایل به لغو تدابیر مختلف هستند. اما توصیه ما هنوز این است که هوشیاری در هر کشور همچنان باید در بالاترین سطح ممکن باشد.”

دکتر رایان افزود: “یک تفکر وجود دارد دایر بر اینکه مقررات منع تردد جادو کرده و تصور می شود که حالا با برداشتن آنها همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت. هر دو تفکر پر از خطر است.

Share