مرجع حاکم مردم را می‌ترساند

داووداوغلو: اردوغان ترکیه را به کشور«کوتوله‌ها» تبدیل کرد

رهبر حزب اپوزیسیون “آینده” ترکیه رئیس جمهوری کشورش و حزب حاکمش را به تضعیف ترکیه متهم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا  به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، احمد داووداوغلو، نخست وزیر سابق و رهبر حزب اپوزیسیون “آینده” ترکیه گفت: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در حال اشاعه ترس در بین مردم و تغییر مرجع حاکم به یک “کمپانی تبلیغاتی” است.

وی شایعات پخش شده توسط دولت و صنعت رسانه جمعی‌اش مبنی بر گمانه‌زنی درباره یک کودتای جدید در ترکیه را محکوم کرد.

داووداوغلو تاکید کرد: مرجع حاکم مردم را می‌ترساند. دموکراسی در ترکیه در معرض خطر دو تهدید قرار دارد: ذهنیتی کودتایی که به خواست ملت اهمیتی نمی‌دهد و ذهنیت خودکامه‌ای که اقدامات استبدادی و خودکامه خود را با حفظ تهدید در برنامه‌اش توجیه می‌کند.

داووداغلو ادامه داد: این وضعیت کشور ما را به کشور «کوتوله‌ها» تبدیل کرده و قدرت حاکم را به یک شرکت تبلیغاتی تبدیل می‌کند این روند واقعاً به شکل‌گیری تصاویر غم انگیز منجر می‌شود، زیرا دولت‌ها باید با جدیت اداره شوند و نه با حملات تبلیغاتی.

او اخیرا در یک مصاحبه مطبوعاتی با رسانه‌های ترکیه گفت: سخنان اردوغان و اعضای حزب او چیزی جز تلاش برای تغییر اهداف و برنامه‌های سیاسی و تلاش برای مشروعیت بخشیدن به گرایش‌های استبدادی و استثمارگرانه آنها نیست.

نخست‌وزیر پیشین ترکیه با اشاره به تکرار صحبت‌ها در باره تلاش‌های مربوط به کودتا در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تحت کنترل اردوغان عنوان کرد: متأسفانه برخی از حامیان قدرت وقتی در مورد احتمال کودتا صحبت می‌کنند، درباره تعداد اسلحه‌ای که در آن شرایط حمل خواهند کرد، گلوله‌هایی که شلیک خواهند کرد و میزان خونی که خواهد ریخت و اینکه چگونه انتقام خواهند گرفت، از همدیگر گوی سبقت می‌ربایند.

او افزود: کسانی که از اواخر ماه فوریه گذشته نتوانستند مصیبت‌های بزرگی که کشورمان را تحت تأثیر قرار داده، مدیریت کنند و نمی‌دانند چگونه می‌توانند در ماه‌های آینده خسارات را جبران و اوضاع را کنترل کنند، برای «دستکاری در برنامه‌های سیاسی» به روش‌های گوناگون متوسل می‌شوند».

داووداغلو خاطرنشان کرد: ترکیه کشوری است که هنوز هم می‌تواند کودتایی در آن انجام شود. کودتاها از بین نمی‌روند مگر آنکه اردوغان که به مدت ۴۵ روز از آنکارا غایب است، به پایتخت برگردد. او از زمان انتشار ویروس کرونا در استانبول اقامت دارد اردوغان باید حضور داشته باشد نه با توییت‌هایی که اینجا و آنجا منتشر می‌شود، اعلام حضور کند.

دولت اردوغان و حزب حاکم «عدالت و توسعه» طی هفته‌های گذشته مورد انتقاد شدید مخالفان قرار گرفته‌اند.

مخالفان اردوغان دولتش را به ناکارآمدی در مدیریت بحران اپیدمی کرونا متهم می‌کنند.

این انتقادها نه تنها از افراد برجسته سیاسی چون احمد داووداغلو که تا مدتی پیش از یاران نزدیک اردوغان بود، متوجه حزب حاکم در ترکیه شده بلکه اغلب رهبران احزاب از جمله «کمال کلیشدار» رهبر حزب خلق ترکیه و اوزگور اوزال در مصاحبه‌های خود به شدت از سیاست اردوغان انتقاد کردند.

کلیشدار در مصاحبه که هفته گذشته انجام داد گفت بود شکی ندارد که رجب طیب اردوغان به زودی رفتنی است. اوزگور اوزال سخنگوی حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه در اظهاراتی گفته بود :«پایان رژیم کاخ نزدیک است ».

اظهارات سخنگوی حزب جمهوری‌خواه با واکنش شدید هواداران اردوغان و اعضای حزب حاکم در فضای مجازی شد تا جایی که این حزب را به تلاش برای کودتا متهم کردند.

به هر حال مشاجرات تندی درباره سیستم ریاست جمهوری در ترکیه در گرفته و رهبران اپوزیسیون بیانیه‌هایی را در خصوص ناکامی اردوغان در مدیریت بحران ویروس کرونا و محدود کردن پیامدهای اقتصادی و اجتماعی‌اش منتشر کرده‌اند.

Share