جزییات تسهیلات حمایتی دولت برای محرومان و مشاغل متاثر از کرونا

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: طرح اعتبار مصرف کننده در ماه های آتی با همکاری بانک مرکزی، نظام بانکی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت صمت و سیستم تولید و توزیعی با هدف تحریک تقاضا در کشور اجرا می شود و می‌تواند کمک شایان توجهی به تحریک تقاضا و ایجاد تقاضای مطمئن برای بازار تولید کالاهای ایرانی باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، محمد شریعتمداری در یک برنامه رادیویی با بیان اینکه دولت با شیوع ویروس کرونا در کشور تاکنون تصمیمات مختلفی را اتخاذ کرده است، افزود: برای حمایت عمومی از تمامی اقشار جامعه افزایش قدرت خرید برای تامین نیاز واحدهای تولیدی و همچنین کمک به تامین معیشت خانوارهای متوسط و ضعیف در جامعه اقدامات خوبی در مملکت انجام شده است. برای مثال دولت برای ۷۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در قالب ۲۰۴ میلیون خانوار که از مجموعه حساب یارانه استفاده می‌کنند اعتبار یک میلیون تومانی قرض‌الحسنه معین کرد که مرحله اول و دوم آن تا به امروز پرداخت شده است.

شریعتمداری تصریح کرد: تاکنون نزدیک به ۱۹ میلیون و ۴۰۰ تا ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مجموعه خانوارهای ایرانی مشمول دریافت این تسهیلات قرض الحسنه شده‌اند.

وی ادامه داد: جدا از این، سه میلیون خانواده که از حداقل درآمدها و هزینه‌ها در سطح کشور برخوردار بودند تحت پوشش کمک‌های ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی یارانه‌ای دولت به ازای خانوار تک نفره، پنج نفر و به بالا قرار گرفته‌اند.

وزیر کار و رفاه اجتماعی گفت: این رقم در اسفند و فروردین ماه پرداخت شده و در ماه مبارک رمضان به صورت مضاعف انجام خواهد شد. بدیهی است که در ماه‌های اردیبهشت و خرداد سال جاری نیز این سه میلیون خانوار از یارانه ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی دولت برخوردار خواهند شد.

شریعتمداری تصریح کرد: یک میلیارد یورو با تصویب دولت و با اذن رهبری معظم انقلاب از منابع صندوق توسعه ملی برای کمک به بخش بهداشت و درمان و سایر نیازمندی‌های حوزه کرونا اختصاص پیدا کرده که مقرر شده از این میزان ۱۳ هزار میلیارد تومان مربوط به بخش بهداشت و درمان و پنج هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق بیمه بیکاری تخصیص یابد که هنوز مبلغی پرداخت نشده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این با کمک نهادهای انقلابی و حمایتی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و همه نهادهای که متصل به دفتر مقام معظم رهبری هستند هماهنگی‌های لازم به عمل آمد و هرکدام در یک حرکت همدلانه با ملت ایران مشارکت کردند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: خوشبختانه سه و نیم میلیون بسته غذایی و کمک حمایت معیشتی از طرف سپاه و کمکی که خیران در اختیار سپاه قرار دادند در نیمه اول ماه مبارک رمضان بین نیازمندان سراسر کشور توزیع شده است.

وی افزود: جدا از این یک میلیون بسته حمایتی معیشتی که فردا برنامه نمادین آن از شهر ری آغاز خواهد شد از طرف ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در بین خانواده‌های نیازمند سراسر کشور توزیع می‌شود.

شریعتمداری اظهار کرد: علاوه بر این ۵۰۰ هزار بسته حمایتی معیشتی تامین مالی شده از سوی بنیاد مستضعفان و همینطور ۴۴۵ هزار بسته حمایتی معیشتی از سوی آستان قدس رضوی در اختیار محرومان جامعه البته با گرایش استان خراسان رضوی، استان‌های مجاور و دیگر نیازمندان در سراسر کشور قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: همچنین ۲۵۰ هزار بسته حمایتی معیشتی نیز از سوی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در اختیار مردم محروم تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد قرار گرفته که به نوبه خود می‌تواند کمکی به رفع مشکلات جاری کشور باشد.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع در اختیار ۱۱ رسته شغلی تاثیرپذیر از بروز ویروس منحوس کرونا قرار داده خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این منابع از چه محلی تامین خواهد شد؟، توضیح داد: بانک مرکزی برخی از ذخایر قانونی بانک‌ها را برای تحقق این هدف آزاد و در ضمن بانک‌ها را همزمان مکلف کرده که از محل منابع داخلی خود معادل همان میزان اعتبار وارد صحنه کنند و در جمع نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع بدین منظور ایجاد شده است.

شریعتمداری تصریح کرد: تسهیلات ۱۲ درصدی در اختیار ۱۱ رسته شغلی از واحدهای مختلف تولیدی کشور که در اثر شیوع ویروس کرونا لطمه دیده‌اند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم قرار داده می‌شود.

وی اضافه کرد: واحدهایی که به صورت مستقیم از طرف دولت تعطیل اعلام شده‌اند به ازای هر نفر بیمه شده به میزان ۱۶ میلیون تومان از تسهیلات ۱۲ درصد بهره‌مند خواهند شد، البته این موضوع مشروط به حفظ نیروی کار است، اما واحدهایی که به طور مستقیم از طرف دولت تعطیل اعلام نشده‌اند ولی در رسته‌هایی هستند که با تصویب ستاد ملی کرونا تاثیرپذیر بودند از تعطیلی سایر واحدها یا شیوع ویروس کرونا به ازای هر نفر کارگر رسمی دارای کد بیمه ماه دی و بهمن از تسهیلات ۱۲ میلیون تومان بهره‌مند خواهند شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این تسهیلات با وثیقه سهل و راحت در اختیار واحدهای تولیدی قرار می‌گیرد، به طوریکه واحدهایی که زیر ۵۰ نفر کارگر دارند فقط با تودیع سفته، بنگاه‌های که بالای ۵۰ نفر کارگر دارند سفته به علاوه یک تا سه ضامن و از ۲۰۰ میلیون تومان به بالا تسهیلات اگر در اختیار قرار گرفته باشد سایر وثایق مورد قبول نظام بانکی از واحدهای تولیدی برای این وام ۱۲ درصد در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد.

وی افزود: وام مزبور تا سه ماه تنفس و ۲۴ ماه هم زمان پرداخت دارد یعنی در مدت دو سال این منابع باید به سیستم بانکی عودت داده شود.

شریعتمداری ادامه داد: این تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی پرداخت می‌شود که نسبت به اخراج کارگران خود اقدام نکرده‌اند و به یک معنا همان تعداد کارگر بیمه شده‌ای که در دی و بهمن ماه سال گذشته در اختیار داشته‌اند همان افراد را دوباره بکارگیری کنند.

وی که در برنامه‌ای رادیویی صحبت می‌کرد، گفت: این هم اقدام مناسبی است که از پایان اردیبهشت ماه سال جاری آغاز می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: علاوه بر این عده‌ای در مشاغل غیررسمی یا در خانه‌های مردم کار می‌کردند و اگر مشاغلی هم داشتند شهرداری‌ها بیشتر با آنها در تماس و ارتباط بودند مانند دستفروشان. ۱۸۲ هزار نفر در تهران و یک میلیون نفر در سطح کشور از طریق شهرداری تهران و همینطور شهرداری‌های سراسر کشور البته با گرایش شهرداری‌های کلانشهرها شناسایی و از وام قرض الحسنه دو میلیون تومانی بهره‌مند خواهند شد.

وی افزود: بین ۲۳ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان منابعی که بانک‌ها در اختیار مردم برای افزایش قدرت خرید مردم قرار می‌دهند که در واقع یک شوک ۲۵ هزار میلیارد تومانی به بازار که حداکثر دو ماه تحت تاثیر مشکلات ناشی کرونا بوده به نظر می رسد برای راه اندازی واحدها رقم قابل قبولی باشد اما برای تحریک تقاضا باید روش های جدیدی در ادامه برنامه ها عملیاتی شود که در این زمینه مذاکرات زیادی با بخش های مختلف دولتی به خصوص در جهت ایجاد اعتبار مصرف کننده صورت گرفته است.

شریعتمداری اظهار امیدواری کرد که در ماه‌های آتی با همکاری بانک مرکزی، سیستم بانکی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سیستم تولید و توزیعی طرح اعتبار مصرف‌کننده در کشور راه اندازی شود که بدون شک این طرح می‌تواند کمک شایان توجهی به تحریک تقاضا و ایجاد تقاضای مطمئن برای بازار تولید کالاهای ایرانی باشد.

Share