ابتلای دوباره به کرونا هنوز ثابت نشده است | زمان بازگشایی مدارس معلوم نیست

قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: تاکنون ابتلای مجدد به بیماری کووید۱۹ در افرادی که یکبار مبتلا شده‌اند، ثابت نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابلاغ کد جدید ۳۰۱۹ برای درمان بیماران سرپایی کرونا در بیمارستانها خبر داد و گفت: تاکنون ابتلای مجدد به بیماری کووید۱۹ در افرادی که یکبار مبتلا شده اند ثابت نشده است.

قاسم جان بابایی روز چهارشنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: در مورد احتمال ابتلای مجدد تاکنون دو مطالعه محدود با تعداد نمونه های کم در ژاپن و کره جنوبی انجام شده است و هنوز این موضوع ثابت نشده است.

وی ادامه داد: هنوز دانش ما درباره این بیماری تکمیل نشده است. حداقل از این بیماری باید یکی دو سال بگذرد تا ببینیم آیا افراد مبتلا دوباره به مبتلا می شوند یا نه. در مطالعات کوچکی که در کره جنوبی و ژاپن انجام شد اعلام کردند که در بین ۱۰ یا ۱۵ نفر این بیماری دوباره مشاهده شده که مطالعه قابل اطمینانی نیست.

وی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره تعداد کودکان جان باخته از کرونا گفت: در کشور ما تاکنون کمتر از ۱۰ کودک بر اثر کرونا فوت کرده اند که همه آنها نیز بیماری زمینه داشتند، یعنی کودکان سالمی نبود یا بیماری تنفسی یا خونی داشتند که متاسفانه به خاطر بیماری زمینه توان ایمنی پایینی داشتند و فوت کردند.

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره تعداد افرادی که با کد موارد محتمل به کرونا در بیمارستانها بستری شده یا فوت شده اند گفت: بله ما در بیمارستانها برای کرونا دو کد داریم که کدهای بین المللی هستن. یکی کد ۷۰۱ برای افرادی که تست پی سی آر آنها برای کرونا مثبت است و دیگری کد ۷۰۲ که افراد محتمل به کرونا هستند که بر اساس سی تی اسکن تشخیص داده می شود و تست پی سی آر آنها منفی است. به دانشگاههای علوم پزشکی گفتیم این کدها را اصلاح کنند.

وی گفت: این کدها بین المللی هستند و همه کشورها موظف هستند این کدها را اصلاح کنند ما هم در ایران در حال اصلاح این کدها هستیم و به زودی با جمع بندی آن می توانیم تعداد موارد محتمل به کرونا را نیز در ایران اعلام کنیم.

کد ۳۰۱۹ برای افراد مشکوک به کرونا 

جان بابایی افزود: یک جدید هم تعریف کردیم به نام کند ۳۰۱۹ که کووید ۱۹ است که امروز ابلاغ می شود. برای بیمارانی که در مطب پزشکان مشکوک به کرونا تشخیص داده می شود با این کد معلوم می شود که به کدام بیمارستان و چه بخشی بستری شود و چه مسیری را طی کند و مانند کد ۲۴۷ و ۷۲۴ که برای سکته های قلبی و مغزی است و با این کد مسیر درمان و پیگیری افراد مشخص می شود و امیدواریم با به تدریج که تعداد بیماران کمتر می شود بتوانیم با این کد در تعداد بیمارستانهای کمتری خدمات کرونا را ارائه کنیم تا بتوانیم خدمات غیر کرونایی هم در بیمارستانها شکل بگیرد.

۹۰۰ دستگاه کمک تنفسی داخلی در بیمارستانها مستقر شد

قاسم جان بابایی افزود: در اوج کرونا همه لوازم حفاظتی و درمانی مورد نیاز را به کمک شرکت های دانش بنیان تهیه کردم و اکنون کشورهای زیادی از ما می خواهند که این اقلام را به آنها صادر کنیم.

وی گفت: ۹۰۰ دستگاه کمک تنفسی تهاجمی و غیر تهاجمی داشتیم که تولید داخل بود. ۴۵۰ ونتیلاتور و ۴۵۰ تخت ویژه داخلی هم از تولیدات داخلی توسعه دادیم که در اختیار بیماران بد حال قرار گرفت.

معاون وزیر بهداشت افزود: از نظر لوازم حفاظتی هم در همه استاتها در مرحله خودکفایی و در حال ذخیره سازی برای آینده هستیم

جان بابایی گفت: از دستاوردهای دیگر بهره مندی از فناوری های علوم مجازی و ای تی است که پیشرفت خوبی داشتیم اغلب آموزشهای کوتاه مدت  اکنون به صورت مجازی انجام می شود و از طریق سیستم مجازی که در وزارت بهداشت ایجاد شده کادر پزشکی و پرستاران آموزش می بییند و بیماران درگیر کرونا نیز از همین طریق هر روز تحت آموزش قرار می گیرند. مهارت را برای همه گروهها ایجاد می کنیم تا  از تجربه استادان و بیمارستانهای بزگتر استفاده کنیم.

وی افزود: تدوین گاید لاین ها برای خدمت به بیماران در دستور کار داریم، بخش عمده آن انجام شده و اکنون راهنماهای ارائه خدمت برای خدمات بستری و سرپایی قابلبیت استفاده برای همه جای دنیا که به عنوان معیار دارد. کنار هم قرار دادن استادان بالینی و علوم پایه پزشکی در بحران کرونا باعث شد که تولیدات علمی دانش محور و محصول محور در کشور رشد کند.

جان بابایی در پاسخ به پرسشی درباره علایم جدید ابتلا به کرونا گفت: درباره علایم بالینی کرونا آنچه مورد استفاده است، سرفه خشک و تنگی نفس است اما یکسری علایم همراه هم مطرح است مثل خستگی زودرس یا عوارض گوارشی یا علایم تغییرات پوستی که در این مورد عوارض داروها مثل عوارض استیون جانسون هم مطرح است که مواردی از تظاهرات پوستی را نشان داده است. اما این علایم جزو علایم تکمیلی و همراه است و علایم اصلی نیستند. این علایم در پرونده بیماران ثبت می شود و در سامانه آوا و سپاس وزارت بهداشت ثبت می شود تا بتوانیم با تحلیل ین داده ها این موارد را هم گزارش می کنیم.

کیت ایرانی قابلیت صادرات دارد

وی درباره کیت های تشخیصی نیز گفت: در مورد کیفیت کیت های تشخیصی انستیتو پاستور واداره کل آزمایشگاهها نظر می دهند. تست پی سی آر خیلی غلط ندارد ولی کیت های سرولوژی که در برخی آزمایشگاهها استفاده می شوند، ممکن است دقت متفاوت داشته باشد اما کیت تولید داخل پی سی آر مشکلی ندارد و قابلیت صادارت هم دارد.

زمان بازگشایی مدارس معلوم نیست

جان بابایی در پاسخ به پرسشی درباره بازگشایی مدارس و شایعه بازگشایی یک روز درمیان مدارس گفت: اینکه دانش آموزان کی به مدرسه بیایند در ستاد ملی کرونا تصمیم گیری می شود و هنوز در ستاد کرونا برای شروع مدارس تصمیمی گرفته نشده است. درباره بازگشایی یک روز درمان هم من چیزی نشنیده ایم

معاون درمان وزارت بهداشت درباره مرگ های پنها کرونا گفت: مرگ های پنهان کرونا در هر کشوری ممکن است باشد ، در کشور ما کم است چون تعداد آسایشگاه سالمندن در ایران کم است، جای دیگری که ممکن است مرگ پنهان باشد زندانهاست که با تصمیم خوب قوه قضاییه که ۱۰۰ هزار زندانی را آزاد کرد، این نگرانی هم بر طرف شد. نگرانی دیگر معتادان متجاهر بودند که با تاخیر در جمع آوری آنان این نگرانی هم کم شد.

کاهش شدت کووید ۱۹ در ایران

وی افزود: سیر بیماران در بیمارستانها نشان می دهد که نه تنها مراجعات بیمارستانها کم شده بلکه شدت بیماری کووید ۱۹ نیز کم شده است و اکثر بیماران جدیدی که به بیمارستان می آیند خیلی بدحال نیستند. قبل از عید درصد بالایی از بیماران بدحال بودند اما الان به تدریج حال عمومی بهتری دارند و میزان بستری در آی سی یو هم کمتر شده است. بنابراین تعداد بیماران بدحالی که در خانه فوت می کنند هم خیلی کم است.

جان بابایی گفت: تست سرولوژیک فعلا در مرحله تحقیقات است و در دو استان پایلوت می شود. این تست هم برای مبتلایان و خانواده های آنها انجام و نتایج قطعی به زودی اعلام می شود که در چند درصد افراد مبتلا و چند درصد افراد خانواده مبتلایان تست سرولوژی مثبت بوده است.

وی افزود: مهمترین روش تشخیص کرونا تست پی سی آر است و بعد از منفی شدن تست پی سی آر بعد از طی دوره بیماری باید فاصله زمانی دوهفته ای برای بازگشت به کار رعایت شود.

ابتلای ۷۰۰ زن باردار به کرونا

معاون وزیر بهداشت درباره فعالیت ماما گفت: یک میلیون مراقبت همکاران باردار توسط ماما در ایام کرونا انجام شد۷۰۰ مورد موارد قطعی در خانم های باردار داشتیم که همه زایمان شدند. این زایمان ها جزوخدمات اورژانس نیست اما خدمات بارداری باید سریع و به موقع انجام شود. ۳۰۰ همکار ماما مبتلا به کرونا شدند و اکثر این موارد به علت خدمات رسانی بود که به مادران باردار ارائه کردند و با اینکه می دانستند در خطر هستند به خدمات رسانی خود ادامه دادند.

آمار صعودی کرونا فقط در خوزستان

جان بابایی در مورد افزایش آمار مبتلایان در برخی استانها گفت: دو آمار داریم یکی آمار غربالگری که معاونت بهدشت انجام می دهد و بر اساس نتایج تست در ۱۳۰ آزمایشگاه است که تست را انحام می دهند اما در آمار بیمارستانی اکنون روند رو افزایش فقط دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور خوزستان و برخی شهرها از جمله اهواز و دزفول است که روند افزایش بستری داشتند. این هفته دو تیم را برا بررسی به این استان فرستادیم. بررسی ها نشان در سه بیمارستان این استان ۲۰ دردصد افزایش بستری داشتیم که البته این روند افزایشی اکنون متوقف  شده است.

وی گفت: درتهران شرایط آرامی داریم. روند ملایم رو به کاهش بستریرا در تهران داریم. میزان بیماران بد حال هر روز کمتر می شود. میزان بیمار سرپایی  هم رو به کاهش است اما چون اجتماعات و ترددها بیشتر شده است سرعت کند شدن بیماری کمتر شده است اما روند رو به افزایش نداریم.

معاون درمان وزیر بهداشت درباره پروتکل های درمانی کرونا گفت: تاکنون ۶ پروتکل تشخیصی و درمانی کرونا ابلاغ شده است. آخرین چروتکل درمانی سرپایی و بستری سه روز پیش ابلاغ شد. بر این اساس برای موارد سرپایی از داروی کلرکین استفاده می شود. برای بستری ها می توانند کلرکین ندهند گاهی در کنار کلرکین با یک داروی ضد ویروس دیگر هم داده می شود به نقطه مطمئنی از پروتکل درمانی رسیده ایم این طور نیست که از دنیا عقب باشیم.

وی افزود: در مورد داروهای جدید در چین مطالعه وسیعی درباره کاهش مرگ و میر بعد از مصرف داروی رمدسیور انجام شد اما نشان داد که فقط می تواند دوره بستری و درمان را کاهش دهد، در مورد فاویپیراویر هم اثری در کاهش مرگ و میر نداشتیم و فقط دوره بیماری و درگیری را ویروس را کم می کند، در مورد سایر داروها نیز هنوز مطالعات در ایران کامل نشده است

جان بایی گفت: در مورد پلاسما درمانی هم به این نتیجه رسیدیم که استفاده از این روش شدت بیماری را کم می کند اما هنوز تحلیل درباره این روش کامل نشده است هنوز تحلیل کامل نشده است. این تحقیق تاکنون روی ۶۰ بیمار انجام شده است و نتایج آن در حال آنالیز است و روی ۲۰۰ بیمار دیگر نیز تحقیقا شروع شده است و امیدواریم بتوانیم به زودی درباره این روش درمانی قضاوت مناسبی داشته باشیم.

وی افزود: اگر این روش درمانی موثر باشد با توجه به اینکه ایران در زمینه طب انتقال خون زیرساخت مناسبی دارد،می توانیم از این روش برای بهبود بیماران کووید ۱۹ استفاده کنیم.

تاثیر کولر و پنکه روی کرونا

جان بابایی درباره اثر ریزگردها بر کرونا گفت: تاثیر ریزگردها روی کرونا ثابت نشده است اما هر جا جریان هوا نباشد احتمال ابتلا را بالا می برد. فضاهایی از خنک کننده ها و کولرهای آبی استفاده می کنند یا حتی استفاده از پنکه ممکن است شرایط را بدتر کند. در مورد ریزگردها اگر جریان هوا باعث ریزگرد شود ممکن است تاثیر گذار باشد اما باید بررسی شود.

معاون درمان وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره خالی شدن بیمارستانها نیز گفت: حدود ۵۰ درصد ظرفیت تختهای بیمارستانی مربوط به کرونا خالی است.

وی درباره افسردگی پس از کرونا گفت: وزارت بهداشت در مورد افسردگی و اختلالات روانی بعد از کرونا خدمات مشاوره یا دارو درمانی را به مبتلایانی که به مراکز درمان دولتی مراجعه کنند ارائه می کند اما  اگر علت افسردگی به خاطر مسائل دیگری مثل معیشت یا بیکاری باشد عملا ریشه در جای دیگری است که باید در حوزه های دیگر پیگیری شود. در مورد درمان افراد دچار اختلالات روانی بعد از کرونا، پروتکل های درمانی به دانشگاههای علوم پزشکی ابلاغ شده است.

بسته بودن مطب ها پیگیری می شود

جان بابایی درباره بسته بودن برخی مطب ها یا کلینیک های بیمارستانها گفت: کلینیک های بیمارستانهای دولتی باز شده است به کلینیکهای خصوصی و مطب ها هم اجازه دادم باز کنند، حتی کلینیک های پوست هم می توانند باز باشند اما باید یکسری تمهیدات را که در پروتکل بازگشایی ابلاغ شده از جمله استفاده از ماسک و فاصله گذاری ها رعایت کنند، نمی توانیم کسی را مجبور کنیم که به زور مطبش را باز کند، آمار مطب ها را هم سازمان نظام پزشکی دارد.

وی افزود: فعلا درمانگاههای دولتی باز هستند و اگر بسته بودن کلینیک های خصوصی طولانی شد با سازمان نظام پزشکی در مورد مجوز مطب ها تصمیم می گیریم.

جان بابایی درباره داروی بیماران خاص نیز گفت: در مورد بیماران خاص پارسال ذخیره دارویی خوبی داشتیم. کمبود دارویی خاصی نداشتیم فقط آمپول دسفوناک تالاسمی ها کمبود دارد که به تولید کنندگان اعلام کردیم تولید را بیشتر کنند. اما آماری از افزایش مرگ و میر این بیماران را نداشتیم.

وی گفت: بخش های شیمی درمانی باز هستند. اگر بیماری مراجعه نکرد به خودش مربوط است و در حوزه سرطان هم مراکز رادیوتراپی و هم جراحی تومور فعال هستند.

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره شیوع بیماری فاسیولا در گیلان گفت: این بیماری بومی در شمال کشور است. یک نوع بیماری مشرک بین انسان و حیوان است و از هر دو طرف منتقل می شود و گزارشی از بروز بیماری جدیدی در شمال کشور نداریم.

Share