سخنگوی دولت:

علت دریافت ۱۲ درصد سود از وام یک میلیونی | اطلاعات جهانی درباره کرونا ضعیف است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، علی ربیعی امروز (دوشنبه) در نشستی خبری با تاکید بر اینکه هرگونه سیاست در بازگشایی‌ها مبتنی بر دیدگاه کارشناسی است، افزود: کارشناسان ما در حوزه سلامت و بهداشت محیط کار امروز با همکاری اتاق های ذی ربط و تشکل های صنفی انبوهی از پروتکل‌ها را […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، علی ربیعی امروز (دوشنبه) در نشستی خبری با تاکید بر اینکه هرگونه سیاست در بازگشایی‌ها مبتنی بر دیدگاه کارشناسی است، افزود: کارشناسان ما در حوزه سلامت و بهداشت محیط کار امروز با همکاری اتاق های ذی ربط و تشکل های صنفی انبوهی از پروتکل‌ها را فراهم کردند.

وی ادامه داد: از این پس کار در صنوف و ادارات مبتنی بر پروتکلها خواهد بود که البته نیازمند آموزش و نظارت هم هست.

ربیعی تاکید کرد: حفظ سلامت و جان مردم توامان در برابر کرونا و عوارض و تبعات ناشی از آن است، ما از جان مردم دربرابر کرونا و تبعات ناشی از آن بر اقتصاد باید محافظت کنیم.

اطلاعات جهانی درباره کرونا ضعیف است

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه دولت مدام در حال رصد وضعیت است، گفت: با توجه به شرایط پویای بیماری به اقداماتی که در سطح جهان صورت می‌گیرد اشراف داریم. باید در نظر داشته باشیم که اطلاعات جهانی هم در این بیماری ضعیف است.

وی یادآورشد: هدف از اعمال این محدودیت‌ها ریشه کن کردن بیماری است. دستیابی به چنین هدفی ممکن نیست، مگر با متوازن کردن وضعیت بهداشتی کشور و حفظ این توازن در آینده است و فاصله گذاری اجتماعی هم همین هدف را دنبال می‌کند.

ربیعی همچنین خاطرنشان کرد: ما از روزهای اول شیوع کرونا در دانشگاه‌ها و موسسات مطالعاتی بهداشتی کارهای گسترده‌ای برای استفاده از فناوری اطلاعات را دنبال کردیم و این مطالعات در روزهای آتی با تصمیم گیری‌ها و با اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند به بهره می‌رسد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دولت پس از بررسی پنج سناریویی که پیش رو دارد و با عنایت به تجربه جهانی انتخابی صورت می دهد و آن را به جامعه عرضه می‌کند که آموزش‌های لازم در این زمینه ارائه خواهد شد.

ربیعی اضافه کرد: اپلیکیشن ماسک برای حرکت ایمن در جامعه به مردم کمک می کند و توصیه می‌کنیم کسانی که موبایل هوشمند دارند از این اپلیکیشن استفاده کنند تا در امر فاصله گذاری اجتماعی تاثیر گذار باشد.

نیازمند این هستیم که در کنار راه‌اندازی معیشت مردم کمترین میزان از شیوع را تجربه کنیم

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه ما نیازمند این هستیم که در کنار راه‌اندازی معیشت مردم، نوعی از زندگی اجتماعی را سامان دهیم که کمترین میزان از شیوع را تجربه کنیم، ادامه داد: باید در محیط کار و ادارات و استفاده از حمل و نقل عمومی به سمت نوعی حرکت سلامت محور حرکت کنیم تا از پیک های احتمالی بیماری عبور کنیم.

وی یادآورشد: رهبری اخیراً بیان کردند که کشور نیازمند پویش اجتماعی در کمک به اقشار آسیب‌پذیر است. دولت از این مواضع حمایت می‌کند و درخواست می‌کنیم که امروز در جامعه‌ای که نیازمند به اعتماد به هم و استفاده از سرمایه اجتماعی هستیم، به سمتی رویم که علاوه بر غلبه بر کرونا بر تحریم هم غلبه کنیم.

وی همچینین از برگزاری جلسه‌ای با مدیریت معاون اول رئیس جمهور و با حضور مدیران نهادهایی مثل ستاد اجرایی فرمان امام، نیروهای مسلح و سایر دستگاه‌های اجرایی درگیر در مبارزه با کرونا خبرداد.

اقدام صندوق بین‌المللی پول در پرداخت وام به ایران قطعاً انسانی خواهد بود

سخنگوی دولت در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اقدام آمریکا برای جلوگیری از پرداخت وام به ایران از سوی صندوق بین‌المللی پول اظهار کرد: آمریکا حق ندارد اقدامات صندوق بین‌المللی پول را وتو کند، سایر اعضای صندوق هم از اقدام ضد انسانی آمریکا جلوگیری خواهند، ما همیشه حق عضویت خود را به صندوق پرداخت کرده ایم و در همه این سال‌ها هیچ درخواستی هم از صندوق نداشتیم، اما حالا با توجه به وضعیت کرونا این درخواست انجام شده است که اقدام صندوق هم قطعاً در این زمینه انسانی خواهد بود.

علت دریافت ۱۲ درصد سود از وام یک میلیونی یارانه بگیران

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره علت دریافت ۱۲ درصد سود از وام یک میلیونی به یارانه بگیران، گفت: یک اقدام در یک کشور صورت می‌گیرد که بعد در اینجا بسیار تکرار و پخش می‌شود مثلاً می‌گویند فلان کشور آنقدر کمک کرده و آنقدر وفور برای مردم ایجاد کرده است در حالی که من با دوستی که در آن کشور زندگی می‌کرد صحبت کردم و گفت چنین خبری نیست.

سخنگوی دولت یادآورشد: ما در اقتصاد تحریم زده قرار گرفتیم و با کاهش رشد اقتصادی بعد از کرونا هم مواجه خواهیم بود همان‌طور که حتی کشورهای قدرتمند اقتصادی هم در این زمینه رشد منفی یا کاهش رشد را تجربه کردند و ما هم اگر بعد از کرونا وارد عمل نشویم ممکن است با بیکاری ۴ میلیون نفری مواجه شویم.

وی ادامه داد: ما ابتدا در نظر گرفتیم که به ۴ میلیون خانوار با درآمد پایین، یک میلیون تا دو میلیون به صورت قرض الحسنه پرداخت کنیم که این اتفاق خواهد افتاد و در کنارش به همه یارانه بگیران که آن ۴ میلیون خانواده هم شاملش می‌شوند، گفتیم که وام یک میلیونی با نرخ ۱۲ درصد پرداخت می‌کنیم.

ربیعی خاطرنشان کرد: در هر حال دولت به دلیل تحریم، کاهش قیمت نفت و هزینه مبارزه با کرونا این میزان از وام را با کمک بانک مرکزی که نرخ سود را از ۱۸ به ۱۲درصد کاهش داد که این پول هم برای دولت نبوده است بلکه در اختیار بانک مرکزی بوده است که از طریق آزاد سازی ذخیره قانونی بانک‌ها بوده است.

وی ادامه داد: ای کاش پول زیاد داشتیم، تحریم نبودیم و می توانستیم نفت بیشتر بفروشیم که با حمایت بیشتر در کنار مردم قرار می‌گرفتیم و این وضعیت را طی می کردیم. اما در حال حاضر از اردیبهشت تسهیلات مربوط به  کمک به خانواده ها برای مبارزه با کرونا پرداخت خواهد شد.

ربیعی با بیان اینکه با تمهیدات وزارت ارتباطات  براساس ظرفیت‌های دولت الکترونیک سامانه‌ای برای اتصال افرادی که می‌توانند به افراد مورد نیاز کمک کنند، فراهم شده است، اظهار کرد: پیوستن به این سامانه می‌تواند کمک بسیار زیادی کند، پایگاه رفاهی ایرانیان هم داده‌های لازم را در اختیار این سامانه قرار داده است.

ربیعی افزود: اگر می‌خواستیم این را هم قرض‌الحسنه کنیم، بار مالی زیادی را به بودجه وارد می‌کردیم بنابر این اجازه بدهید که ما براساس مقدورات‌مان آرام آرام تصمیمات مختلف دیگری را هم که ممکن است، بگیریم. ضمنا شما نمی‌توانید این مقدورات را با جاهای دیگر هم مقایسه کنید.

سخنگوی دولت گفت: البته در شرایطی که تورم امروز نیز عددی است که از این نرخ بالاتر است، که از این هم استقبال خواهد شد.

سیاست همیشگی ایران تاکید بر احترام به حاکمیت عراق بوده است

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره تشکیل دولت در عراق، گفت: سیاست همیشگی ما تاکید بر احترام به حاکمیت عراق بوده است و به پیروی از مرجعیت و اجتناب از هرگونه دخالت در امور عراق به سایر کشورها نیز  تبعیت از همین سیاست را پیشنهاد می‌کنیم.

 دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری افزود: آمریکا نیز باید به فهم تازه و واقع بینانه‌ای از سیاست‌های نادرست خود و وضع امنیتی در عراق رسیده باشد.  در جریان کرونا  کشورهایی که در منطقه ما هستند  آسیب پذیری دارند بنابراین مقابل این بیماری همه باید تلاش کنند. برخی از سیاست های  ماجراجویانه در منطقه بیشتر به زیان جان مردم تمام خواهد شد.

وی گفت: ما از هر گونه تصمیمی که بر اساس اراده ملی در عراق اتخاذ شده حمایت می‌کنیم، حمایت ما معنوی و بر اساس همکاری دو همسایه دیرین با فرهنگی مشترک و منافع مشترک  دنبال خواهد شد.

ایران از تشکیل دولت قدرتمند در افغانستان حمایت می‌کند

ربیعی همچنین درباره تشکیل دولت در افغانستان گفت: ما از هر گونه تلاش در افغانستان که به تشکیل دولت قدرتمند مرکزی در افغانستان منجر می شود حمایت می‌کنیم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: وجود یک دولت قوی در افغانستان که ناشی از رای مردم است قطعا به امنیت منطقه کمک خواهد کرد و از هرگونه تلاش خود برای استقرار دولت قوی در افغانستان فروگذار نخواهیم کرد و معتقد هستیم این موضوع به نفع امنیت جهان و مبارزه با تروریسم است.

استفاده از منابع آزادشده اخیر ایران در بخش دارو، خوراک و نهاده‌های کشاورزی

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره آزادسازی پول‌ بلوکه شدن ایران در لوکزامبورگ هم اعلام کرد: آمریکا از طریق دادگاه‌های خود براساس ادعاهای واهی‌ مبتنی بر کشته‌شدن شماری در حادثه ۱۱ سپتامبر، منابع بانک مرکزی نزد لوکزامبورگ را توقیف کرده و تلاش کرده بود آن را با حکم دیگری به آمریکا منتقل و آن را متصرف شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه با اقدام جدی و حقوقی بانک مرکزی در ۱۱ و ۱۵ فروردین هر دو حکم نقض شد، اظهار کرد: حقوقدانان ما در کنار بانک مرکزی تلاش بسیار زیادی را کردند. به نظرم همین ادعای آمریکا یک نوع شاخص برای قضاوت است. همه ماجرای ۱۱ سپتامبر را می‌دانیم و مشخص است چه گروهی حمله کرده و برای هیچ کس پوشیده نیست که این حملات مورد پسند ما نبوده و آن را در همان دوره محکوم کردیم.

ربیعی با بیان اینکه حمله ۱۱ سپتامبر ناشی از اقدام جریان‌های افراطی مورد حمایت آمریکا بود، تأکید کرد: همان زمان نیز اعلام شد که القاعده این حمله را انجام داد. اینکه به آن بهانه بخواهد پول ایران را مصادر کنند، نشان‌دهنده سیاست و خوی استکباری دولت آمریکا است. همه تلاش خود را می‌کنیم این منابع را منتقل کرده یا تبدیل به داروی و کالای مورد نیاز مردم در شرایط فعلی کنیم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهوری افزود: آزاد شدن منابع و امکان عمل کردن به برخی از منابع که تاکنون آمریکا با فشار بر آنها، اجازه عمل کردن به آنها را نمی‌داد، امیدواریم بتوانیم از آن منابع برای دارو و زندگی مردم به ویژه غذا، خوراک و نهاده‌های کشاورزی استفاده کنیم.

ربیعی درباره ادعای یک رسانه‌ فارسی زبان خارج از کشور مبنی بر اظهارات رییس‌جمهوری در جلسه شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: منبع این خبر یک رسانه پترودلاری است که آنرا واقعا رسانه نمی‌دانم بلکه یک موسسه خبری عملیات روانی است که با پول مشخص یک کشور ایجاد شده و با پول و سیاست سازمان‌های اطلاعاتی اداره می‌شود.

وی اضافه کرد: تکرار مطالب آن  وجاهتی ندارد ولی قطعا رییس‌جمهوری این بیان را نداشته و این نوع رفتارها که بخواهند تعارض در سیاست‌های دولت ایجاد کنند، مدت‌هاست تبلیغ می‌شود. برای ما حفظ جان انسان‌ها مهم است. اگر هم تصمیماتی برای گشایش‌های اقتصادی می‌گیریم آنهم برای حفظ جان انسان‌ها است.

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره نحوه برخورد با تخلف مدیران شماری از سازمان‌های دولتی از بخشنامه حضور برخی کارکنان در شرایط کرونا، و ورود سازمان بازرسی کل کشور به این موضوع گفت: قطعا تمام دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها ابتدا برای خود دولت لازم الاجرا است و دولت مصمم است که این بخشنامه‌ها در حوزه‌های خود اجرایی شود حتی در سازمان‌های نظارتی؛ حتی در مورد تعویق بازپرداخت وام‌ها نیز که بانک‌ها به طور خودکار از حساب مشتریان خود برداشت کردند، بانک مرکزی به سرعت وارد عمل شد.

وی افزود: من هر روز این اخبار را رصد می‌کنم از دکتر علی زالی- فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران- موضوع را پیگیری کردم که گفت این مربوط به زمان حضور یک سوم کارکنان است و این موضوع به سازمان‌ها و ادارات‌ دولتی مربوط نبوده، بلکه به تخلف برخی شرکت‌های دولتی مربوط می‌شود؛ اینگونه نبود که وزارت بهداشت و فرماندهی ستاد مقابله با کرونا در تهران به سازمان بازرسی گزارش دهند؛ سازمان بازرسی پیشنهادهای پیشگیرانه عرضه کرده بود.

پروتکل‌های بهداشتی شرط موفقیت ما برای عبور از این بحران و طرح فاصله‌گذاری هوشمند و فیزیکی است

سخنگوی دولت ادامه داد: پروتکل‌های بهداشتی شرط موفقیت ما برای عبور از این بحران و طرح فاصله‌گذاری هوشمند و فیزیکی است. یکی نظارت و بازرسی جدی و برخورد با متخلفان و دوم اعتماد بالا و همکاری همگان را شامل می شود؛ ما از دو بازوی نظارت، بازرسی و کنترل و دوم همکاری مردم و نظارت اجتماعی استفاده خواهیم کرد که بتوانیم این را به جلو ببریم؛ باید همکاری مردم را برای نظارت اجتماعی به کار بگیریم.

ربیعی افزود: سازمان‌های مردم نهاد جوان در سیل ۹۸ نیز حضور داشتند و در تولید و توزیع ماسک و گان و لوازم بهداشتی به میدان آمدند، اگر به چشم دیده نشدند کوتاهی رسانه ای ما بوده است، اما از همین جا حمایت خود را مجدد اعلام می‌کنیم.

وی با اشاره به مصوبات شورای عالی اداری و سهم رشد جوانان و محدودیت سنی در احراز پست‌های سازمانی، گفت: دولت سعی کرده است با این مصوبات راه‌کارهای پیشرفت جوانان درعرصه‌های مختلف مدیریتی را دنبال کند.

سخنگوی دولت افزود: سمن‌های حوزه جوانان می‌توانند در شرایط کرونا در اجرای فاصله‌گذاری فیزیکی به دولت کمک کنند.

ربیعی بیان با اشاره به اجرای پویش «در خانه بمانیم» در کشور گفت: اگر چه مسابقات ورزشی در کشور تعطیل شده است، اما ورزشکاران در این مدت در خانه نماندند و در جامعه حاضر شدند علاوه بر کمک به اجرای طرح‌های دولت در دوران کرونا تمرین های ورزشی خود را نیز انجام دادند که از آنها تشکر می‌کنیم.

وی در توضیح چگونگی پرداخت وام یک تا دو میلیون تومانی به خانوارها اظهار کرد: پرداخت این وام از اردیبهشت‌ماه عملی خواهد شد. طرح حمایت معیشتی نیز آغاز شده و مرحله دوم این طرح نیز در حال اجرا است.

سخنگوی دولت ادامه داد: تمهیداتی هم برای اعتباراتی که امروز به‌دست آورده‌ایم، اندیشیده‌ایم و به نظرم‌ حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان آن را برای افزایش قدرت خرید جامعه به‌کار خواهیم گرفت.

ربیعی افزود: اینکه به چه طریقی و چگونه کمک‌ کنیم که بتوانیم قدرت خرید جامعه را افزایش دهیم، هم مدل و الگوهای خودش را نیاز دارد.

وی با بیان اینکه کانون اصلی سیاست، در دل آن وام‌هایی که قرار شد به بخش‌های تولید و خدمات ارائه شود حفظ اشتغال و حفظ نیروی کار است، اظهار کرد: در بیمه بیکاری هم برنامه ما ماندن افراد در کارگاه‌ها و نه بیکار شدن آنها از کارگاه است.

ربیعی با بیان اینکه در این طرح وام بنای ما حفظ اشتغال است، یادآور شد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تلاش بسیاری را در این امر به‌کار برده‌اند که جهت‌گیری اصلی این وام برای حفظ نیروی کار در کارگاه‌ باشد. بخشی از این هم برای افزایش قدرت خرید جامعه خواهد بود.

انتقادی‌ترین نمایندگان کارگری عضو شورای عالی کار هستند

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر موضع دولت درباره عدم تناسب میان افزایش ۲۱ درصدی حقوق کارگران با تورم سال گذشته و حضور نداشتن نمایندگان کارگران در جلسه مربوط به این مساله، گفت: اگر نماینده کارگران حضور ندارد، پس چگونه امضا نمی‌کند؛ ما سه جانبه گرایی را در دولت یازدهم و دوازدهم با جدیت دنبال کردیم و انتقادی‌ترین نمایندگان کارگری عضو شورای عالی کار شدند.

وی ادامه داد: خیلی ها در سال هایی که بین مزد و تورم چنان شکاف وحشتناکی ایجاد شد و قدرت خرید کارگران پایین آمد، چیزی نگفتند و ننوشتند، خوشحالیم که امسال جریان کارگری در چانه‌زنی‌ها حضور دارد و در آخر با اقتدار می گوید که مصوبه را امضا نمی‌کند، این نشانه سه جانبه گرایی است که دولت ایجاد کرده است؛ در اصل قضیه بخش های انتقادی جامعه کارگری هم هستند و سه نماینده رسمی که مشاوران خود را همراه می آورند و بین ۶ تا ۹ نفر در جلسه حضور دارند.

ربیعی افزود: تصمیم سه جانبه‌گرایی کارگری، کارفرمایی و دولت یا سیاست‌گذار است ضلع سوم یعنی دولت مجبور است هم گردش مالی کارگاه و هم عدم اخراج و زندگی و معیشت کارگر را ببیند، بنابراین وزارت کار همواره به نفع کارگران موضع گیری کرد و برخی موارد کارفرماها امضا می‌کردند و این اتفاقات خیلی می‌افتاد که سمت دیگر امضا نمی‌کردند.

وی با بیان اینکه من از نمایندگان کارگران درباره تبیین آنها از این وضعیت پرسیدم، ادامه داد: الان یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان به عنوان پایه حقوق در نظر گرفته شده و حداقل  ۲ میلیون و ۳۳۵ هزا تومان برای کارگران مجرد تعیین شده است و با پایه سنوات و محاسبه دو اولاد به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد البته برای کارگران متاهل نیز حدود ۳۱ درصد و برای مجردها هم ۲۸ درصد افزایش داشته است.

 ربیعی ادامه داد: اعتراض کارگران به این است که آن چیزی که در بن کارگری آمده روی پایه قرار گیرد، می‌پرسید که فرق آن چیست، اگر روی پایه افزایش داشته باشیم سال آینده هر نوع افزایشی روی پایه قرار می گیرد در حالی که در بن تامین شده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: وزیر کار برنامه ریزی خواهد کرد که رضایت جامعه کارگری را به دست بیاورند، تنها امکان ما در حق مسکن است امیدواریم با خواست کارگران در مورد مسکن ۴ درصد افزایش یابد اجازه دهید که محاسبات دقیق صورت گیرد، درصد را از من نادیده بگیرید اگر دست و بال دولت باز شود و به کارفرما فشار نیاید شاید در قالب مباحث دیگر بتوانیم جامعه کارگر را حمایت و کمک کنیم.

وی با بیان اینکه زندگی کارگری به خصوص کارگران روزمزد بسیار سخت و دشوار است، ادامه داد: درآمد کارگری کفاف نمی‌دهد اما کارگران روزمزد را که امکان بیکاری آنها بر اثر کرونا است نباید نادیده بگیریم، از این ۱۰ رسته مطالعه شده و آسیب اول را از کرونا می‌بینند ۳میلیون و ۳۰۰ هزار نفری که در اینجا مشغول به کار هستند.

 ربیعی افزود: شاید ۴۰ درصدی از اینها کارگران غیر رسمی باشند یعی رقم قابل توجهی در این ۱۰ رسته کارگر غیر رسمی داریم که باید مواظب زندگی آنها باشیم و حتما یکی از اندیشه های دولت، رییس جمهوری و وزیر کار  و هم ما مراقبت از کارگران غیر رسمی در شرایط کرونایی است.

وی ادامه داد: قبل از فشار تحریم منحنی مزد با قدرت خرید شکاف ۶۰ درصدی داشت که ما آن را برعکس کردیم  و مزد بر تورم پیشی گرفت؛ امیدواریم از تعطیلی کارخانه‌ها جلوگیری کنیم برای کارگر هیچ چیز تلخ‌تر از ناامیدی شغلی نیست. اخراج اتفاقی تلخ برای کارگر است و با تمهیداتی که در بخش حق مسکن کارگران صورت می‌گیرد، درصدی را برای کارگران جبران و با گشودگی بیشتر در آینده اقداماتی را برای رفاه کارگران ایرانی انجام دهیم.

Share