توصیه‌های کرونایی مدیر سازمان نظام پزشکی از قرنطینه

یکی از مدیران سازمان نظام پزشکی کشورمان که این روز‌ها با کووید ۱۹، بیماری حاصل ابتلای افراد به ویروس کرونای جدید دست به گریبان است و در قرنطینه به سر می‌برد، طی یادداشتی، فهرستی از مهم‌ترین مشکلاتی که این دست بیماران با آن‌ها مواجه هستند را به انضمام توصیه‌هایی برای خلاصی از آن‌ها به رشته تحریر در آورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشورمان که این روزها با کووید۱۹، یعنی بیماری حاصل ابتلا به ویروس کرونای جدید دست به گریبان است و در قرنطینه خانگی به سر می‌برد، طی یادداشتی، توصیه‌هایی مفید در این زمینه به رشته تحریر درآورد.

متن یادداشت دکتر حسین کرمانپور که به برخی نکات، تجویزهایی نیز ضمیمه نموده، به این شرح است:

در این یادداشت به اختصار بدترین چیزهایی که بیمار کووید۱۹ از جمله مرا اذیت می‌کند، با نمونه و چگونگی کنترل حداکثری تقدیم می‌کنم:

۱- تب و درد: تب باعث سردرگمی و بی‌انگیزگی و یک حالت بی‌قراری آزارنده می‌شود.
خوردن قرص استامینوفن ۵۰۰، حداقل هر ۴ ساعت آبی است بر آتش! بدنشویه همراه با مایعات زیاد اثر قرص را تا چندبرابر افزایش می‌دهد.

۲- لرز: یک واکنش طبیعی در خصوص ورود سم ویروس است که در مورد کرونا فوق‌العاده آزارنده است.
ضمن آنکه با تب‌گیر دقیقا مواظبید تب بالای ۳۹ نرود، بهترین دارو برای آرامش این بخش علاوه بر داروی قبل، تشکچه برقی با دمای کم است. نگران نباشید بگذارید همزمان با لرز کم‌کم گرما هم آرامش را به بدن شما وارد کند.

۳- تنگی نفس: ریه‌ها گرفتارند؛ سرفه‌ها اذیت کننده است.
اگر اکسیژن دارید مصرف کنید و اگر ندارید تمرین پرسازی ریه ها را انجام دهید. من تمرینی دارم که عمری است انجام می‌دهم. رو به شرق بایستید و با شصت و سبابه گوش چپ و همزمان با دست راست لاله گوش چپ را گرفته (دست چپ زیر دست راست قرار می‌گیرد) ریه‌ها را تا حدی که می‌توانید از هوا پر کنید و روی پنجه‌های پا همینطور که نفس می‌گیرید بنشینید؛ کمی تامل و همینطور که بازدم می‌کنید، بایستید. این کار را ۱۴ بار (جمعاً ۲۸ نشست و برخواست) انجام دهید؛ یکبار در روز و ترجیحا صبح.

۴- بی‌قراری: سیستم فرماندهی بدن به نوعی بهم می‌ریزد.
آبِ ساده، دیرترین مایعی است که حال بهم‌زن می‌شود. به تواتر مایع بنوشید، خصوصاً آب. مایعات را در مزه‌های مختلف و با فاصله از هم میل کنید تا زده نشوید. هرچه رنگ ادرار روشن‌تر، حال شما بهتر خواهد بود و هرچه تیره‌تر، یعنی حرف مرا گوش نداده‌اید. هم گرم بنوشید هم سرد! هم گازدار و هم بی‌گاز فقط الکل نباشد.
یک ظرف ترشی معمولی خالی ۵۰۰ سی‌سی است. آن را با خود به دستشویی ببرید؛ اگر در ۲۴ ساعت ۵۰۰ تا ۸۰۰ سی‌سی ادرار داشتید و روشن یعنی اوضاع نوشیدن درست است. انتظار ندارید پودر مملو از سم را در دهانتان ریخته و بدون آب کافی تا نوک انگشتتان در تعقیب ویروس برود؟! داروها به آب کافی نیاز دارند.

۵- کلیه‌ها در ویروس کرونا مستعد آسیب‌اند!
هم دستور ۴ را دوباره بخوانید و هم داروی سرخود مصرف نکنید یک وقت!

۶- بیخوابی از عوارض عفونت است.
چون خواب مناسب مال شب است، در روز سرخودتان را به چیزی گرم کنید تا شب از فرط خستگی خوابتان ببرد وگرنه شب و روز عوض می‌شود و این به بیقراری شما خواهد افزود.

۷- بی اشتهایی و تهوع: رنج فوق‌العاده‌ای است و دل را بخدا نزدیک می‌کند، چندان که از ته دل خدا را صدا می‌زنید!
شربت دیفن هیدرامین ۱۰ سی‌سی ویژه بزرگسالان، نیم ساعت قبل از وعده غذایی تا ۸۰ درصد شما را آرام‌تر می‌کند. من این را بعد از نعره‌های زیاد فهمیدم، پس اگر خوب شدید دعایم کنید و به یک نفر دیگر هم یاد دهید. مصرف قطره یا قرص پلازیل یا همان متوکلوپروماید را توصیه نمی‌کنم ولی بالاخره ممکن است کسی به این یکی پاسخ بهتری بدهد. این دارو با داروهای ضد ویروس کمی هم تداخل دارد ظاهراً.

۸- داروهای ضد کرونا: در حال حاضر متخصصین خوب کشورمان بسته به شرایط بیمار کرونایی دستور دوتایی، سه تایی یا ۴ دارویی را بر می‌گزینند. این داروها ممکن است سیستم شما را بهم بریزد و بالا بیاورید.
در هرصورت مصرف دارو ضروری است. این دارو‌ها اغلب در حالت بستری تجویز می‌شود و اگر استفراغ کنید اثرش صفر می‌شود و ممکن است اگر سنی هم بالای ۵۰ سال و ۶۰ سال داشته باشید، استفراغ به کلیه و حتی کبد شما آسیب برساند. پس: دارو‌های خود را اگر تحمل نمی‌کنید، منقسم کنید؛ مثلا چون دستور اغلب هر ۱۲ ساعت ۱ یا دوتاست، به صورت زیر عمل کنید:
ساعت ۷ صبح ۱۰ سی‌سی دیفن هیدرامین میل کنید و بعد صبحانه بخورید
ساعت ۷:۳۰ اولین دارو، ساعت ۹:۳۰ دومین دارو و ساعت ۱۰:۳۰ الی آخر

۹- مصرف نان را به حداقل برسانید.

۱۰- مصرف سوپ کم ملات پر آب را بالا ببرید.

۱۱- موسیقی آرام گوش بدهید.

۱۲- جریان هوا: در صورتی که سردتان نمی‌شود پنجره‌ها را ۴ تا ۷ مورد به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باز نگه دارید تا کل خانه هوا جریان یابد.

۱۳- اسپند؛ در صورتی که ریه اجازه می‌دهد و مانعی نیست، یک دقیقه اسپند دود کنید تا دود خوشایند و خاطره انگیزش بوی بیماری را از خانه بیرون ببرد و دلتان را به روز‌های بهتر امید بخشد. (اسپند را در سفر‌ها و عروسی‌ها دود می‌کنند و نوستالژی‌اش به ما روحیه می‌دهد)

۱۴- خدا پر رنگ‌ترین است دلتان را اسیر کم رنگ‌ها نکنید.

۱۵- یک مورد مهم، همسر خوبتان را مخفی کنید که همه، خوبی‌ها را به نام شما تمام کنند.

ارادت قلبی به تمام انسان‌ها، حتی چینی‌ها ؛)
دکتر حسین کرمانپور – ۱۴ اسفند ۹۸ – قرنطینه خانگی – تهران

Share