مدیر پزشکی انتقال خون گیلان:

بیماران نیازمند به دریافت خون را تنها نگذاریم | مردم برای اهدای خون نگران نباشند

گیتی ایزدی‌پور، مدیر پزشکی انتقال خون گیلان از مردم نوعدوست استان خواست تا بیماران نیازمند به دریافت خون را تنها نگذارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، گیتی ایزدی‌پور اظهار داشت: از مردم نوعدوست استان گیلان درخواست می‌شود که برای اهدای خون به پایگاه های انتقال خون مراجعه و بیماران نیازمند به دریافت خون را تنها نگذارند.

وی اظهار داشت: از آنجایی که با کاهش مشارکت و حضور مردم گیلان در مراکز اهدای خون مواجهیم امیدواریم در روزهای آینده همراهی بیشتر مردم استان برای نجات جان بیماران نیازمند به خون تامین ذخایر مطلوب فرآورده های خوبی را میسر کند.

مدیر پزشکی انتقال خون با تاکید بر این مطلب که مردم برای اهدای خون نگران نباشند، خاطر نشان کرد: پزشکان با مصاحبه، معاینه و سئوال تاریخچه ای از مراجعه کنندگان و با شناخت اهداکننده مناسب، برای خونگیری اقدام می کنند.

سالانه به طور میانگین افزون بر ۲۰۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می شود که این خون ها برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم نیازمندان مصرف می شود.

استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن و آمار بالای تصادفات، آمار بالای جراحی های قلب و عروق، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است.

حداقل سن ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال (اهداکنندگان مستمر تا ۶۵ سال) ، حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، فاصله اهداء خون هر هشت هفته یک بار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یک سال، از چهار بار بیشتر نشود، همراه داشتن اصل کارت شناسایی (شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه و برای اهداکنندگان بار اول کارت ملی الزامی است) شرایط اهدای خون است.

پایگاه انتقال خون در رشت میدان فرهنگ، خیابان آزادگان جنب پارک اندیشه و اداره کل انتقال خون استان گیلان، شهرستان لاهیجان در خیابان امام خمینی جنب بیمارستان ۲۲ آبان، لنگرود در خیابان دکتر شریعتی جنب شبکه بهداشت و درمان، پایگاه انتقال خون رودسر در خیابان انقلاب بیمارستان شهدا، پایگاه انتقال خون بندرانزلی در میدان امام خمینی، سیمتری جنب اداره هواشناسی، فومن در خیابان شهید بهشتی جنب آتش نشانی، تالش خیابان شهید بهشتی جنب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و آستارا خیابانامام خمینی جنب بیمارستان دکتر شریعتی فعال هستند.

Share