شوک حادثه سقوط هواپیما جامعه را تکان داد | این حادثه در دادگاه بررسی شود تا اعتماد مردم برگردد

معاون اول رئیس جمهور گفت: نگرانی‌های آبان ماه با انتقام سخت ایران از آمریکا به امید تبدیل شد و سرمایه اجتماعی در کشور به عنوان مهمترین سرمایه کشور و نظام افزایش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز در آیین گرامیداشت سومین سالگرد درگذشت مرحوم هاشمی رفسنجانی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: این سالگرد با شرایط خاصی در کشور در حال برگزاری است و در شرایط دشوار و غمباری هستیم؛ دی ماه امسال برای همه ما تا به امروز در غم و نگرانی و دلهره و شنیدن خبرهای غیرمنتظره و هراس از آینده گذشته بوده است. خبر شهادت سردار سلیمانی که به حق سردار ملی است بسیار تلخ بود، اما مردم با حضور باشکوه در مراسم تشییع «حاج قاسم» جهانیان را شگفت زده کردند؛  سردار سلیمانی با هیچ جناح خاصی نبود و با همه نیروهای انقلاب کار می‌کرد.

وی افزود: خبر شهادت فرماندهی نام‌آور و شجاع و استراتژیست که به حق سرباز ملی لقب گرفت تا خبر جان باختن ۶۹ نفر از هموطنان در تشییع باشکوه، خبر سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه مرگ مسافران اتوبوس سوادکوه اتفاقات بد دی ماه بودند. در روزهای گذشته جهت عرض تسلیت با خانواده های جان باختگان سقوط هواپیما دیدار کردم که این خبر هم بسیار تلخ بود. ما نباید حق خانواده آنان را نادیده بگیریم و باید ریشه‌های این حادثه مشخص شود.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و فارس بخوانید؛

* در این میان صحنه های باشکوهی در وداع مردم فهیم ایران از فرزند مهربان خویش در شهرهای مختلف دوست و دشمن را شگفت زده کرد بسیار به یادماندنی است و نیز بر آوردن خواست ملت ایران و انتظار رهبر انقلاب در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العمل نشان دهد، ۵۲ نقطه دیگر را خواهیم زد با حمله به پایگاه عین الاسد، خاطره شیرین و ماندگاری  به جا گذاشت.

* نگرانی‌های آبان ماه با لحظه های وحدت همبستگی اعتماد به امید تبدیل شد و سرمایه اجتماعی در کشور به عنوان مهمترین سرمایه کشور و نظام افزایش یافت، ولی افسوس که شوک جان باختن جمعی از نخبگان علمی کشور به دلیل اشتباه محاسباتی و غلبه شرایط جنگی بر مدیریت امور و پنهان نگه داشتن حادثه برای چند روز این فرصت عظیم ملی را در معرض تهدید قرار گرفت.

* تضعیف جایگاه رهبری و نیروی نظامی در هیچ شرایطی به مصلحت نیست، آنها باید روحیه دفاع از کشور را داشته باشند.

* کشور درگیر مشکلات مختلفی در زمینه‌های گوناگون است و مردم مشکلات زیادی در زمینه معیشت دارند. کشور در شرایط حساس و خطیری است و در این ۴۰ سال چالش های مهم تا این حد مقابل کشور نبوده است.

* تحریم‌ها علیه کشور بی‌سابقه است، منطقه ما گرفتاری‌های زیادی دارد و متشنج است و اگر درایت نشود، این شعله‌ها به ایران هم می‌کشد. باید بپذیریم که شوک ناشی از سقوط هواپیما همه جامعه را در همه سطوح تکان داده است و این فاجعه باید به درستی تحلیل شود. در دادگاهی که تشکیل می شود، این حادثه رسیدگی شود تا اعتماد برگردد.

* مسئولیت پذیری سردار حاجی زاده را تحسین می‌کنم چرا که وی اعلام کرد گردن من از از مو باریکتر است. رهبری نظام مایه افتخار نظام است و تضعیف آن جایگاه برای ایران می‌تواند خطرناک باشد ضمن اینکه آیت‌الله هاشمی در سخت ترین شرایط هم از جایگاه رهبری حفاظت و صیانت کردند. تضعیف نیروی نظامی در هیچ شرایطی به مصلحت کشور نیست چراکه آنها باید روحیه دفاع از کشور را داشته باشند.

* {با اشاره به انتخابات مجلس یازدهم}: صلاحیت ها نشان می دهد که در بسیاری از حوزه های انتخابیه رقابت جدی وجود ندارد. نباید هیچ جریان سیاسی تصور کنند که کاندیدایی در انتخابات ندارد.  ایران و نظام برای همه ماست و نباید مسائل مقطعی را فدای آینده ایران کنیم.

ادامه دارد…

Share