یادداشت/ مهدی پارسا

جشنواره رسانه‌ای ابوذر و انتظار از اهالی رسانه

سازمان بسیج رسانه استان گیلان در طول سالهایی که از برگزاری این جشنواره می گذرد، توانسته رسانه های ارزشی، انقلابی و مورد وثوق انقلاب و نظام را حول محور خود برای رسیدن به یک جبهه واحد رسانه ای متحد کرده و علی رغم اختلاف سلایق و نظرها به وحدت رویه خوبی دست یابد.

مهدی پارسا*

جشنواره رسانه ای ابوذر گیلان در حالی پنجمین سال برگزاری خود را جشن می گیرد که در طول سالهای برگزاری، به موفقیت های قابل قبولی دست ‌یافته است. امروزه جشنواره رسانه ای ابوذر به عنوان بزرگترین رویداد رسانه ای استان از چنان اهمیت و ابهتی برخوردار شده که اصحاب رسانه را برای حضور در چنین رویدادی به تکاپو وا می دارد. اهمیت رسانه به عنوان پل و رابط بین مردم و مسئولین و خبرنگار به عنوان اهرم اصلی و مهم این اتصال، و در شرایط فعلی بر کسی پوشیده نیست. مردم ما نیز با رسانه ها ارتباط عمیق و ماندگاری پیدا کرده ام. زیرا به این نتیجه قابل توجه رسیده اند که برای مرتفع شدن مشکلات و معضلات جامعه، می بایست رکنی به نام رسانه وجود داشته باشد تا از طریق آن ضمن رساندن صدای خود به گوش آنها، در انتظار رفع این مشکلات و نواقص باشند.
سازمان بسیج رسانه استان گیلان در طول سالهایی که از برگزاری این جشنواره می گذرد، توانسته رسانه های ارزشی، انقلابی و مورد وثوق انقلاب و نظام را حول محور خود برای رسیدن به یک جبهه واحد رسانه ای متحد کرده و علی رغم اختلاف سلایق و نظرها به وحدت رویه خوبی دست یابد. در این بین استان گیلان با برخورداری از یک سابقه فرهنگی در حوزه رسانه، به خود می بالد که سردمدار نهضت انقلابی و آرمانخواهانه جنگل، میرزا کوچک خان جنگلی در برهوت خفقان و معرفت جامعه زمان خود برای آگاهی بخشی به این مردم بزرگ، دست به انتشار روزنامه جنگل زد تا صدای آزادی خواهی و مبارزه با استعمار و استبداد را به گوش همگان برساند. هر چند که آن نشریه ۳۵ شماره بیشتر چاپ نشد اما میل و علاقه و تلاش وافر علاقمندان به این روحیه و منادیان آزادی، خاموش نشد.و امروز رسانه های این استان فرهنگی و ولایتمدار، با همان روحیه و نگاه آرمانخواهانه، به خود می بالد که در حوزه رسانه های مکتوب رتبه هفتم و در حوزه رسانه های مجازی جایگاه سوم کشور را در اختیار دارد. استان گیلان با جمعیت ۲/۵۰۰/۰۰۰ نفری و قرار گرفتن در شمالی ترین نقطه کشور دارای ۱۴ دفتر خبرگزاری، ۱۵۸ پایگاه خبری تحلیلی، ۲۱۳ نشریه محلی و ۵۹ دفتر نشریات سراسری است. که برای رسیدن به رتبه های بالاتر نیاز به تلاش مضاعف دارد تا جایگاه بالای خود را حفظ کند. پنجمین جشنواره رسانه ای ابوذر استان گیلان ۲۱ دی ماه جاری با حضور اهالی رسانه، خبرنگاران، عکاسان و پیشکسوتان، با سخنرانی بیژن نوباوه، چهره نام آشنای رسانه و سیاست، برگزیدگان خود را خواهد شناخت و افق جدیدی را پیش روی جامعه رسانه ای این استان ولایت مدار باز می کند. افقی که انتظار از اهالی رسانه استان را در مسیر تلاش برای تولید محتوای بهتر و بیشتر در محورهای مطرح شده در این جشنواره شامل مبارزه با آسیب های اجتماعی، دستاوردهای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و جبهه مقاومت(مقدس)، مسائل صنفی خبرنگاران، بسیج و حوزه های اقدام، بصیرت و دشمن شناسی، اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و محرومیت زدایی قرار می دهد. اهالی خبر و رسانه باید خود را از وارد شدن در فضای تقلید خبری و به اصطلاح کپی پیست کردن اخبار جدا کرده و خود به عنوان یک منبع خبری، مخاطب را نسبت به شخص خبرنگار و رسانه، امیدوار کرده و اخبار و اطلاعات جدید و به روز شده ای را به مخاطب باهوش و فهیم این روزگار ارسال نماید. رقابت اینک سخت شده، زیرا اکنون رقابت فقط بین رسانه‌ها و خبرنگاران در سرعت خبر نیست، بلکه شهروند خبرنگاران در دسترسی به اخبار عامه، و سرعت نشر و پراکندن آن گوی سبقت را از حرفه ای ها گرفته اند. این شدنی است اگر با یک وفاق و همدلی به روزهای بهتر بیندیشیم.

*رییس سازمان بسیج رسانه استان گیلان

Share