در کنگره بین المللی سرطان مطرح شد؛

جزئیات روش جدید درمان سرطان پروستات در ایران

برای نخستین بار در ایران همزمان با کنگره بین المللی سرطان از جدیدترین و یکی از موثرترین روش های جهانی درمان سرطان پروستات رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، سید هادی مولانا متخصص رادیوانکولوژی، گفت: سرطان پروستات سومین سرطان رایج در بین مردان ایرانی و یکی از اصلی ترین علل مرگ و میر جمعیت مردان در ایران و جهان است و چنانچه به موقع تشخیص داده شده و مورد توجه قرار گیرد می تواند به راحتی درمان شود.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از ۸ هزار ایرانی به سرطان پروستات مبتلا می شوند اظهار کرد: با رونمایی از این روش منحصر به فرد در ایران زمینه درمان بسیاری از بیماران سرطانی فراهم شده و نگرانی های موجود در خانواده ها به حداقل می رسد.

این متخصص رادیوانکولوژی افزود: روش درمانی فوق Painting IMRT  Dose نام دارد و طی درمان با این روش سلول های سرطانی با بهره گیری از دانش بومی متخصصان ایرانی با دقت رنگ آمیزی شده و روند درمانی بیمار با موفقیت سپری می شود.

به گفته مولانا، این روش درمانی نه تنها در خاورمیانه منحصر به فرد است بلکه تنها در چند کشور پیشرفته دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به سابقه چندین ساله تیم درمانی که این روش را انجام می دهد، تصریح کرد: تیم های مجرب فوق تخصص و فیزیست های متبحر، پس از طی دوره های تخصصی در سوئیس و آلمان به کشور بازگشته اند و با به کارگیری دانش جهانی در عرصه بومی توانسته اند زمینه درمان هزاران ایرانی را در داخل فراهم کنند.

این متخصص درمان سرطان پروستات، تاکید کرد: در شرایطی که تحریم های ناجوانمردانه آمریکا زندگی را بر بیماران سرطانی بسیار دشوار کرده است متخصصان داخلی توانسته اند با این روش درمانی، بخشی از آلام بیماران سرطانی کشور را تسکین دهند.

وی ادامه داد: علاوه بر آن به بیماران خارجی منطقه و کشورهای اطراف نیز خدمات درمانی ارائه کنند تا علاوه بر گسترش سلامتی در منطقه زمینه ارزآوری برای کشور را در شرایط سخت تحریم فراهم کنند.

آرام رستمی متخصص فیزیک پزشکی نیز درباره این روش درمانی منحصر به فرد، گفت: هدف از روش Dose painting IMRT رساندن دوز بیشتر به قسمت های مقاوم تومور است که مقدار دوز اشعه بالاتری را جهت درمان نسبت به سایر قسمت های تومور نیاز دارند.

وی افزود: در روش های معمول IMRT می توان دوز بالایی از اشعه را به پروستات رساند و به طور همزمان عوارض بافت های سالم اطراف را مقدار قابل توجهی کاهش داد.

رستمی ادامه داد: با وجود رساندن دوزهای بالای اشعه در روش های معمولIMRT پروستات، شکست در امر درمان و عود موضعی تومور در بیش از ۱۵ درصد از درمان ها رخ می دهد که بیشتر آنها در نواحی اولیه تومور و نواحی مقاوم به اشعه است.

این متخصص فیزیک پزشکی یادآور شد: در روش Dose painting IMRT قبل از شروع درمان با استفاده از تصاویر MRI و PET scan که با پروتکل های خاص این درمان، از بیمار گرفته می شود و با همکاری تیمهای تخصصی رادیوانکولوژیست، رادیولوژیست و فیزیک پزشکی، نواحی مقاوم به اشعه به طور جداگانه تشخیص داده شده و بر روی تصاویر سی تی اسکن و MRI بیمار مشخص می گردد.

وی افزود: در مرحله بعد با استفاده از تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری بسیار تخصصی، دوزهای اشعه بالاتری نسبت به سایر قسمت های تومور و به نواحی مقاوم و رنگ آمیزی شده تابانده میشود و میتوان همزمان با درمان کل تومور، آن نواحی را که مقاوم به درمان بوده و ریسک عود مجدد بیماری در آنها بالاتر است با دوز اشعه بالاتری درمان و احتمال موفقیت در امر درمان را به طور قابل ملاحظهای افزایش داد.

Share