وزیر نیرو در رشت؛

اصلی ترین چالش در خصوص اوراسیا مسائل پولی و بانکی است

وزیر نیرو با اشاره به اینکه تحریم ها فرصت مناسبی برای رفع مشکلات درون ساختاری است، گفت: باید با دوری از جزئی نگری و تقویت همکاری های میان بخشی گام های موثری در راستای حل مشکلات برداریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا رضا اردکانیان عصر پنجشنبه در نشست مشترک شورای هماهنگی و توسعه صادرات ایران با محوریت اوراسیا و کارگروه صادرات غیرنفتی در سالن غدیر استانداری گیلان با بیان اینکه بر اساس ابلاغ ریاست جمهوری بنده مسئول رسیدگی امور مربوط به اتاق اتحادیه اوراسیا بین دستگاه‌های مربوطه انتخاب شدم، اظهار کرد: استان گیلان با وجود ظرفیت‌های طبیعی خود بویژه رودخانه‌های پر آب،

وزیر نیرو تأکید کرد: از تحریم‌ها استقبال نمی‌کنیم و درصدد رفع آن هستیم اما تحریم‌ها ما فرصت مناسبی محسوب می‌شود تا با همدلی مشکلات درون ساختاری خود را حل کنیم.

وی با بیان اینکه اتحادیه اوراسیا یک تخفیف دهنده و تعلیم دهنده راه‌های رفع مشکلات ساختاری است، گفت: متأسفانه همیشه در زمان مشکلات انگشت اتهام‌ها راه به سمت یکدیگر نشانه می‌گیریم.

اردکانیان با تأکید بر اینکه باید به موضوعات به صورت کلان نگاه کرده و از جزئی نگری دوری کنیم، تصریح کرد: باید با ایجاد اهداف مشترک از فرافکنی دوری کنیم.

وزیر نیرو با تاکید بر شناسایی ساز و کارهای بین بخشی، افزود: بخش خصوصی باید منصفانه‌تر نگاه کند متأسفانه این بخش دچار جزئی نگری شده و پیوستگی کافی و لازم بین بخش خصوصی دیده نمی‌شود.

مسائل پولی و بانکی مهم‌ترین چالش در زمینه اتحادیه اوراسیا

وی با بیان اینکه اصلی ترین چالش در خصوص اوراسیا مسائل پولی و بانکی است، گفت: ارز حاصل از صادرات از قبل پنجم آبان ماه مهمترین مسئله در حوزه اوراسیا محسوب می‌شود و استفاده از ارزهای ملی، تهاتر کالا با کالا، ارز و پروژه، اتصال شبکه نیرو و شتاب از جمله روش‌های تعامل پولی و بانکی ایران در این اتحادیه است.

اردکانیان با اشاره به اینکه اتحادیه اوراسیا هر سال یک هفته در یکی از کشورهای عضو نمایشگاهی با عنوان هفته اوراسیا برگزار می‌کند، ادامه داد: قفقاز شمالی نیز با ۱۰ میلیون جمعیت منطقه‌ای مناسب برای حضور در بازار، برگزاری نمایشگاه‌های تجاری و صادرات کالا است.

وزیر نیرو با بیان اینکه در استان گیلان مشکلی برای تأمین برق واحدهای صنعتی و شرکت‌ها نداریم، افزود: ظرفیت تولید برق گیلان ۱۰۰۰ مگابایت به میزان مصرف بیشتر است و بهترین و مناسب‌ترین مصرف کننده برق باقیمانده بخش صنعتی است.

ظرفیت گردشگری خزر مغفول مانده است

اردکانیان در ادامه با بیان اینکه نیازمند هدف گذاری کوتاه، میان و بلند مدت در حوزه اوراسیا هستیم، افزود: با ایجاد تشکل و کارگروه در استان گیلان لیستی از مسائل را با هدف گذاری و زمانبندی معقول ایجاد کنید.

وزیر نیرو با تاکید بر استفاده از ظرفیت گردشگری، بیان کرد: ظرفیت گردشگری خزر مغفول واقع شده است در حالی که روسیه در حال ساخت کشتی بزرگی در این منطقه است که بخش توریسم خزر خود را فعال کند.

وی با بیان اینکه سهم صادرات اوراسیا به ایران ۸۶ درصد بوده در حالی که سهم ایران تنها ۲۳ درصد است،  افزود: حدود ۲۵۰ میلیون دلار اوراسیا به ایران صادرات داشته و ایران تنها ۱۸۰ میلیون دلار بهره مند شده است.

Share