سخنگوی دولت: گرانی بنزین اثر ماشه‌ای و پروانه‌ای داشت

هر کسی از مدعیان فعلی، رئیس‌جمهور می‌شد وضعیت خیلی بدتر می‌شد

علی ربیعی، سخنگوی دولت خطاب به دانشجویان اظهار داشت: به جرات می گویم با وضعی که از فروش نفت بوجود آمده و با جمعیت بیکاری که الان وجود دارد و با نسلی که انتظارش از زندگی متفاوت شده، هر کسی از مدعیان فعلی رئیس جمهور می‌شد وضعیت الان خیلی بدتر می‌شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، علی ربیعی سخنگوی دولت در همایش «سخنگو پاسخ می‌دهد» که به همت بسیج دانشجویی و به‌مناسبت گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، گفت: ۱۶ آذر نماد آرمان‌گرایی است و متاسفانه آرمان‌گرایی خیلی فراموش شده است؛ عدالتخواهی و آزادیخواهی هم از نمادهای دیگر ۱۶ آذر است.

ربیعی تصریح با اشاره به اینکه ۱۸ ساله بود که ساواک برادرش را گرفت و وی مجبور شد، به این خاطر، از خانه فرار کند، خاطرنشان کرد: من یک نسبت فامیلی و ذهنی با بسیج دارم و از این بابت خوشحالم.

سخنگوی دولت با اشاره به انتقادات دانشجویان گفت: باید خوشحال باشیم که دولت این شرایط را فراهم کرده که نقد می کنید، آیا جرات داشتید که سال ۸۴ و ۸۵ این نقدها را مطرح کنید؟

** دولت باید مورد نقد و حمله قرار گیرد

وی افزود: دولت باید هم نقد شود و باید هم دولت مورد حمله قرار گیرد، خدا را شکر که حداقل امروز نماینده دولت می نشیند و شما هر طور می‌خواهید دولت را نقد می‌کنید.

ربیعی تصریح کرد: آیا تورم ۷ درصدی در این دولت نبود؟ آیا ما رشد ۱۲ درصد نداشتیم؟ ما قدرت خرید بازنشستگان را بالا بردیم.

ربیعی با تأکید بر اینکه توسعه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی باید توامان صورت بگیرد، تصریح کرد: در کشور ما احزاب به درستی شکل نگرفته‌اند، یک NGO در حوزه محیط زیست نتوانست به درستی شکل بگیرد.

وی با اشاره به اینکه حاشیه‌نشینی به نحوی شکل گرفته که مشکلاتی را ایجاد کرده است، اظهار داشت: متاسفانه متوسط رشد کشور در ۴۰ سال گذشته زیر ۳ درصد بوده است؛ نمی خواهم آمار دیگر را بگویم.

** گرانی بنزین اثر ماشه‌ای و پروانه‌ای داشت

سخنگوی دولت با طرح این سوال که چرا برخی می‌گویند تحریم‌ها اثر نداشته است؟ گفت: در حادثه تلخی که اخیرا رخ داد، گرانی بنزین اثر ماشه‌ای و پروانه ای داشت.

** تا از «پالرمو» بحث می‌کنیم با آن سیاسی برخورد می‌کنند‌

وی افزود: تحریم یک واقعیت است، اگر نمی توانیم پول مربی خارجی را بدهیم برای این است که بانک ها نمی توانند پول را منتقل کنند. با این حال تا ما از کنوانسیون «پالرمو» بحث می‌کنیم با آن سیاسی برخورد می‌کنند‌.

** از آقای رئیسی هم بابت مبارزه با فساد سپاسگزارم 

سخنگوی دولت گفت: فساد، واقعیت تلخی است، و از آقای رئیسی هم بابت مبارزه با فساد سپاسگزارم و امیدوارم حرکتی که آقای رئیسی آغاز کرده را خراب نکنند.

** هر کسی از مدعیان فعلی، رئیس‌جمهور می‌شد وضعیت خیلی بدتر می‌شد

وی ادامه داد: به جرات می گویم با وضعی که از فروش نفت بوجود آمده و با جمعیت بیکاری که الان وجود دارد و با نسلی که انتظارش از زندگی متفاوت شده، هر کسی از مدعیان فعلی رئیس جمهور می‌شد وضعیت الان خیلی بدتر می‌شد.

** سال ۸۸ گفتم که شعارنویسی‌ها موجب کینه می‌شود

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود در دانشگاه شریف اظهار داشت: نباید آنقدر با نفرت با هم رفتار کنیم. سال ۸۸ شعارنویسی‌ها تند شد؛ همان موقع نوشتم این نوع شعارها باعث کینه های عمیق خواهد شد. ما باید در کنار هم بایستیم و رو به جلو حرکت کنیم.

** تصمیمی برای معافیت مالیات سلبریتی‌ها در دولت گرفته نشده است

وی در ادامه در پاسخ به سوالات دانشجویان درباره دریافت مالیات از سلبریتی‌ها گفت: تصمیمی برای معافیت مالیات سلبریتی ها در دولت گرفته نشده است. این باید در دولت تصویب شود و بعد مجلس تصویب کند.

ربیعی ادامه داد: یک پیشنهادی بود آن هم برای اهل قلم و فرهنگ که برخی‌ها این را به سلبریتی‌ها ربط دادند که من هم مخالف معافیت هستم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در همایش «سخنگو پاسخ می‌دهد» خاطرنشان کرد: ۱۰ درصد اقتصاد کشور کوچک شده است، علت این کوچک شدن هم این است که سرمایه‌گذاری صورت نمی‌گیرد و عامل این هم عدم تعامل با دنیاست.

سخنگوی دولت یادآور شد: سرمایه گذاری، امنیت اجتماعی و  سیاسی میخواهد اگر هم می‌خواهیم باید متکی به سرمایه های خرد مردم شویم باید برای مردم امید ایجاد کنیم.

وی گفت: در افزایش قیمت بنزین اصلاً بحث بی‌اطلاعی مردم نبود، وقتی در سال ۹۷ خواست اجرا شود، یکی از رسانه ها خبرش را زد و نشد اجرا شود؛ بسیاری از اقتصاددانان نامه نوشتند و درباره قیمت بنزین هشدار دادند. این تصور بود که درباره اصل گران شدن بحث صورت گرفت و گفتیم درباره زمان اجرا چیزی اعلام نشود تا تبعاتی نداشته باشد. خیلی‌ها هم در جریان بودند که من نمی‌خواهم بحثی کنم.

** ۳۰ سال دیگر ما ۳۰ میلیون سالمند خواهیم داشت

ربیعی درباره کاهش باروری و مباحث جمعیتی تصریح کرد: علت کم شدن باروری، تغییرات در سبک زندگی است؛ ۳۰ سال دیگر ما ۳۰ میلیون سالمند خواهیم داشت.

وی اظهار داشت که دولت برای بحث باروری، برنامه‌هایی داشته است.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: شما سوالات خوبی را در مورد زنان مطرح کردید، ولی باید در مورد اینکه چرا زنان نباید دوچرخه سواری کنند؟ هم  می‌‌پرسیدید.

** کار بزرگ ولی‌الله سیف، برخورد با موسسات مالی بود

وی در پاسخ به سوال دیگری عنوان داشت: کار بزرگی که آقای سیف کرد، این بود که با برخی موسسات مالی برخورد کرد. آقای همتی هم مهمترین کارش شفافیت است.

** یک دسته گردن‌کلفت بدهی‌ بانکی‌شان را نمی‌دهند

سخنگوی دولت گفت: در بحث بدهکاران بانکی هم یک دسته گردن کلفتی می‌کنند و بدهی‌شان را نمی‌آورند بدهند؛ یک عده بدهکاران هم به علت گرفتاری و ورشکستگی به مشکل خوردند.

وی درباره اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین گفت: آخرین گفت وگوی رئیس‌جمهور با وزیر کشور این بود که «تصمیم نهایی برای اجرای طرح با شما [رحمانی فضلی]»، و برای اجرای طرح بین ۲ پنجشنبه به وزیر کشور اختیار داده شد.

ربیعی در واکنش به شعارهای دانشجویان علیه دولت گفت: چندی است برخی تریبون ها فقط عادت به گفت- گفت را پیشه کردند، اما من می‌خواهم که رویه این نباشد و ما گفت و شنود را تجربه کنیم، بنابراین اگر کسی میخواهد بازهم شعار دهد ایرادی ندارد.

وی گفت: بیماری اقتصاد و تسلط رسانه‌هایی که آمریکا و اروپا آن را اداره می‌کنند می طلبد ما نیاز به یک تدبیر گسترده داشته باشیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری تاکید کرد: به جای اینکه دانشجوهای ما کتاب بخوانند و با عمق آن آشنا شوند، کار به اینجا رسیده است که همه تستی رشد کردند و با تست جلو رفتند این بزرگترین خیانت به فضای علمی دانشگاه ها است.

Share