شخصا با هر سهمیه‌ای در کنکور مخالفم مگر اینکه سهمیه‌ها مازاد بر ظرفیت باشد

ابراهیم خدایی اظهار داشت: اصولاً سازمان سنجش موافق هیچ سهمیه‌ای نیست. با هر قید و بند سهمیه مخالفیم. اگر نظام تصمیم می‌گیرد سهمیه‌ای بدهد باید مازاد باشد و در داخل ظرفیت نباشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایران، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به این سوال که” بسیاری از داوطلبان کنکور اعلام کرده‌اند چه دلیلی دارد هزار و ۴۴۸ نفر از فرزندان اعضای هیأت علمی در کنکور امسال سهمیه خاص بگیرند؟” پاسخ داد.

وی گفت: در بحث پذیرش دانشجو ضوابط و قوانینی وجود دارد و ما بر اساس آن قوانین رفتار می‌کنیم. مصوبات سهمیه برای دولت نیست، بلکه ما بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی عمل می‌کنیم. سازمان سنجش، وزارت علوم و دولت هیچ اختیاری درباره سهمیه‌ها ندارند و دولت مصوبه‌ای درباره سهمیه‌ها نداشته است. بر این باوریم هر داوطلب باید بر اساس نمره خودش پذیرش شود، اما سهمیه‌ای که قانون به ما داده می‌گوید به یک دسته از افراد ۱۰ درصد سهم بدهید.سهمیه یعنی یک قیدی را برای برخی از داوطلبان بگذاریم که باوجود نداشتن نمره به آنها سهمی داده شود.

رئیس سازمان سنجش در پاسخ به اینکه برای حذف برخی از سهمیه‌ها مقاومت‌هایی وجود دارد اظهار می‌کند: به‌عنوان دولت موظف هستیم کار کارشناسی خودمان را انجام دهیم و بر اساس وضعیت موجود طرح را ارائه کنیم حالا اگر مقاومتی شود ما کارمان را به‌عنوان دولت انجام داده‌ایم. البته در همه کشورهای دنیا برای کسانی که برای کشور ایثارگری کردند و زحمت کشیدند، تسهیلاتی قائل می‌شوند که این تسهیلات هم باید شفاف و مازاد بر ظرفیت‌ها باشد. ما نباید از داوطلب عادی کم کنیم و داوطلب احساس بی‌عدالتی کند. فرزندان شهدا و فرزندان آزادگان را بنیاد شهید معرفی می‌کند. آنها هر کسی را که به ما معرفی کنند ما سهمیه را اختصاص می‌دهیم.

خدایی درباره حذف تسهیلات فرزندان اعضای هیأت علمی هم می‌گوید: فرزندان اعضای هیأت علمی از تسهیلاتی برخوردارند. آنها وقتی قبول شدند می‌توانند بر اساس آیین نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از آیین نامه نقل و انتقال برای رفتن به شهر محل خدمت پدرشان استفاده می‌کنند. اگر امتیازها را نداشته باشند به‌صورت انتقال مشروط یا میهمان می‌روند. این هم تسهیلات قابل توجهی است و معتقدم کل سهمیه‌ها باید ساماندهی مجدد شود.اصولاً سازمان سنجش موافق هیچ سهمیه‌ای نیست. با هر قید و بند سهمیه مخالفیم. اگر نظام تصمیم می‌گیرد سهمیه‌ای بدهد باید مازاد باشد و در داخل ظرفیت نباشد. باید در دفترچه مازاد بر ظرفیت و به‌صورت معقول به افراد خاص سهمیه دهیم. اینجا لازم است بگویم که در بحث سهمیه‌ها سازمان سنجش، وزارت علوم و دولت هیچ دفاعی نمی‌کنند و استدلالی ندارند.

رئیس سازمان سنجش می‌گوید: این سهمیه‌ها به گروه‌های مختلف هم داده می‌شود یک دسته گروه ایثارگران هستند و مشخصاً باید ۲۵ درصد به افراد مطابق تعریف قانون جامع ایثارگران بدهیم که عبارتند از جانبازان بالای ۲۵ درصد و فرزندانشان، فرزندان آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان و همسران خود رزمندگانی که بالای ۶ ماه سابقه حضور در جبهه دارند. سهمیه ۵ درصدی وجود دارد برای فرزندان رزمندگان که ۶ ماه بیشتر سابقه جبهه دارند و فرزندان جانبازان زیر ۲۵درصد. لذا باید بگویم ما در رشته‌های پرمتقاضی مثل کل رشته‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌های پرمتقاضی مثل دانشگاه برترمان این ۳۰درصد تکمیل می‌شود. البته سهمیه مناطق هم وجود دارد سهمیه منطقه یک، دو و سه است که بر اساس عدم توزیع امکانات آموزش و پرورش این مناطق را سطح‌بندی کردند. مصوبه دیگر هم وجود دارد که سهمیه بومی گزینی است که رشته‌هایی که در همه استان‌ها وجود دارد براساس ۸۰درصد ظرفیت به خود استان بدهیم. این مصوبه برای کنترل مهاجرت دانشجویی بود. یکسری سهمیه‌ها هم در رشته‌های کشاورزی وجود دارد که به دیپلم کشاورزی اختصاص داده می‌شود یا در رشته‌های پرستاری به دیپلم‌های بهداری داده می‌شود.

Share