برای دور زدن تحریم‌ها رشادت‌ها به خرج دادم | شاکی ما معاونت اقتصادی اطلاعات سپاه است

دومین جلسه رسیدگی به پرونده «گروه عظام» به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، در اولین  جلسه دادگاه، شاه محمدی نماینده دادستان کیفرخواست متهمان را قرائت کرد و نماینده مبارزه با پولشویی در سازمان گمرک نیز توضیحاتی را ارائه داد.

این پرونده ۷ متهم دارد و متهم ردیف اول، عباس ایروانی مدیر گروه عظام (تولید کننده قطعات خودرو) متهم است به افساد فی الارض از مجاری اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان به میزان ۷۶۴ میلیون و ۳۷ هزار و ۴۲۵ دلار، رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو، معاونت در جعل اسناد، معاونت در استفاده از اسناد مجعول، معاونت در پرداخت رشوه و مشارکت در فراری دادن متهم.

در ابتدای جلسه امروز دادگاه قاضی صلواتی از متهم ردیف اول عباس ایروانی خواست در جایگاه حاضر شود.
ایروانی گفت: عباس ایروانی فرزند رضا مسئول هلدینگ عظام هستم و فاقد هرگونه سابقه کیفری‌ام.
در این لحظه قاضی گفت: شما در سال ۶۶ به اتهام ارتشاء و اختلاس بازداشت شده اید؛ چطور می گویید سابقه کیفری هستید؟
متهم پاسخ داد: یک موردی بود که فردی مبلغ۵٠ هزار تومان به شخص دیگری داده بود که من بعد از چند روز تبرئه شدم و در این ٣٠ سال فعالیتم باعث رونق اقتصادی شدم و خداوند شاهد است که در این سال ها برای دور زدن تحریم ها چه رشادت هایی که به خرج ندادم و در مدت ٩ ماه بازداشت چه مشکلاتی متحمل شدم.

قاضی: مراقب اظهارات خود باشید

وی اضافه کرد: به هیچ وجه اتهامات وارده را قبول ندارم چون پرونده بدون کارشناسی به دادگاه ارجاع شده است.
قاضی به متهم تذکر داد و گفت: مواظب اظهارات خود باشید.

متهم ایروانی گفت: ۴ هزار نفر به طور مستقیم و ۳۰ هزار نفر به طور غیر مستقیم مشغول بکار شده اند  و در مدت فعالیتم از خروج ۳۵۰ میلیون دلار جلوگیری کرده‌ام و مجموعه‌های گردشگری و رفاهی بسیاری ساخته شده است.

وی ادامه داد: در کیفرخواست ناهمخوانی هایی وجود دارد؛ نماینده گمرک جلسه قبل غیر از یک مورد هیچ خلاف و شکایت دیگری را بیان نکرد و بنابراین تنها شاکی ما معاونت اقتصادی اطلاعات سپاه است و از  ۱۰ سال پیش این نهاد تمام اسناد ما را ضبط کرد.

متهم ایروانی ادامه داد: من تقاضای استرداد اموال خود از نهاد مذکور کردم و البته هر بار این نهاد اتهامات جدیدی را به من نسبت داد و تاجایی که گفتم حاضرم کلیه اموال منقول و غیر منقول خود را به جمهوری اسلامی ایران بدهم.

وی افزود: سال ۹۶ پرونده علیه من تشکیل شد و اواخر فروردین سال گذشته اموالم در گمرک ضبط شد اما در کیفر خواست آمده  برای تعرفه کمترقطعات وارداتی خود را گازسوز معرفی کرده ایم اما تعرفه های گاز سوز و بنزین سوز هردو ۵ درصد شده بودند.

متهم ایروانی با اشاره به ارز دولتی اظهار کرد: من از بانک مرکزی هیچ ارز دولتی دریافت نکردم و واردات ما به میزان ۶۵۰ میلیون دلار بوده است که آن را به عنوان قاچاق اعلام کرده اند و مرا متهم کردند که قطعات  EUC  را برای مسئولان ابزار جاسوسی قرار داده‌ام اما هزار قطعه وارد کشور می‌شود و از کجا معلوم قطعه EUC که ابزار جاسوسی دارد در خودروی مسئولان قرار می گیرد.

وی با اشاره به وجود تحریم‌ها علیه بانک صادرات و ملی در امارات گفت: ما توانایی پرداخت نداشتیم و وثیقه های بسیار زیادی را در بانک‌ها قرار دادیم.

قاصی خطاب به متهم گفت: نسبت به تمام اتهامات خود توضیح دهید. وظیفه شما این است دفاع کنی نه اینکه من دوباره اتهامات را تکرار کنم. راجع به اتهام افساد فی الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه ای قطعات خودرو بصورت عمده و کلان توضیح دهید.

متهم ایروانی گفت: هیچ قاچاقی انجام نشده است. یک مورد نماینده گمرک گفته که آن هم صحت ندارد.ماهیچ خطایی در قاچاق نکردیم.گفته اند بنده رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو را برعهده دارم درحالیکه به برادران ما گفته بودند اگر بنویسید فلانی دستور داده در مجازاتتان تخفیف می دهیم. اقرار در زندان درست نیست.

قاضی گفت: شما باید تشخیص دهید که  اقرار درست است یا خیر؟  نمی توانی برای دادگاه تعیین تکلیف کنی؟ مواظب اظهاراتت باش.
متهم گفت: ما مرامنامه ای در سازمان داریم و اگر اتفاقی بیفتد مسولیتش برعهده مدیران است. دستور از طرف من نبوده است. اگر کسی برخلاف مقررات عمل کند مسوؤلیتش برعهده خودش است.‌آیا کسی گفته رشوه می دادم؟

قاضی گفت: متهمان دیگر پرونده گفته اند.

متهم ایروانی توضیح داد: به هیچ عنوان مسؤولیت با من نبوده، هزاران اتفاق در مجموعه می افتد که من خبر ندارم. در مجموعه بزرگ نمی شود یک خطا نباشد. نه در جریان رشوه ام و نه در جریان جعل اسناد.
وی درباره اتهام فراری دادن متهم حامد خاتمی گفت: من ان را ندیدم.

قاضی خطاب به متهم گفت: چطور دستور می دهید که خاتمی پور خودش را گم کند؟ شما می گفتید محموله با پرداخت رشوه ترخیص شود.متهم گفت: شما باید سند داشته باشید. مدیران ما پاداش می گیرند.

قاضی صلواتی با اشاره به اظهارات دیگر متهمان گفت: گفته شده آقای ایروانی در ۱۰ اردیبهشت ۹۷ به احدی دستور می دهد پیش فاکتور ثبت سفارش را ۲۰ تا ۲۵ درصد بالاتر از قیمت واقعی ثبت کند. گفته شده که شما گفته اید این کار بی سر و صدا انجام شود.

متهم پاسخ داد: مستندی وجود ندارد در دادسرا هم به من گفتند.اگر ارز دولتی گرفته باشیم ارزش دارد در غیر این صورت اگر قیمت را بیش از قیمت واقعی ثبت کنیم باید گمرکی بیشتری پرداخت کنیم.

رئیس دادگاه گفت: آقای روغنی ها می گوید رشوه به گمرک پرداخت می‌شده و ایروانی هم در جریان بوده است.

متهم پاسخ داد: من در جریان نبودم.

قاضی صلواتی پرسید: شما قطعات خودروی گاز سوز را به اسم بنزین سوز وارد می‌کردید. شما به آلودگی هوا ضربه زدید حال می گویید در جریان نیستم؟ متهم ایروانی گفت: برای خودرو به هردو نیاز است.

رئیس دادگاه گفت: شما قطعه بنزین سوز وارد می کنید به اسم بنزین سوز معرفی کنید. شما در ۱۵ دی ماه سال ۹۶ به روغنی ها دستور می دهید مشکل ترخیص محموله وارداتی باید حل شود حتی اگر نیاز به حق الحساب است.

متهم ایروانی گفت: این ها را در زندان اقرار کرده اند.

قاضی خطاب به متهم: من برادر شما نیستم

این متهم با خطاب قرار دادن قاضی با عبارت برادر من؛ قصد بیان توضیحی را داشت که با واکنش قاضی مواجه شد. قاضی به متهم گفت: من برادر شما نیستم.

متهم گفت: اگر متهمان اقرار کرده اند باید مستند باشد. قاضی صلواتی هم گفت: مستند است و به آن هم می‌رسیم.

قاضی پرونده با اشاره به نام چند تن از متهمان همچون خاتمی پور، روغنی ها و رفیعی گفت: دستکاری در واحد لجستیک عظام تایید شده است.

متهم پاسخ داد: اگر عظام دستوری داده قبول. ما یک کتابچه مرامنامه اخلاقی داریم و در آن مواردی را نوشته ایم.

قاضی گفت: خوب است آن را بخوانید. خاتمی پور می گوید جهت ترخیص محموله در گمرک رشوه به ۱۱ نفر پرداخت می شده که شماره حساب هم نمی دادند.

متهم گفت: این آقا با شرکت های زیرمجموعه ما قرار دارند که خودشان باید جواب دهند.

قاضی گفت: روغنی ها می گوید ایروانی در واتساپ گفته که خاتمی پور خودش را گم و گور کند که این عبارت گم و گور هم دقیقا ذکر شده است.

متهم گفت: این موارد را در بازجویی گفته اند نمی شود که برای تبرئه خودشان برخی مسائل را به بنده منتسب کنند.

رئیس دادگاه با اشاره به اظهارات متهم خاتمی پور گفت: این متهم می گوید ایروانی از هشت ماه پیش نگران اسناد معجول بوده و از من می خواسته اسناد مساله دار تا سال ۹۵ را امحا کنم.

قاضی یادآور شد: شما ۱۷.۵ میلیون دلار ارز گرفته اید و ۴۳.۹۵ میلیون دلار واردات داشتید.

متهم گفت: مقداری مربوط به ارز دولتی و مقداری مربوط به انتقال است.

قاضی گفت: شما گفته اید ممکن است مدیران، مرتکب تخلف و قاچاق شده باشند.

متهم گفت: خیر من نگفتم.

قاضی گفت: اظهارات خودتان است. امضا کرده اید.

متهم گفت: پس در آن دست برده اند.

قاضی گفت: آن اسناد و مدارک شماست که در آن دست می برید. در بازجویی بازپرس نمی توان دست برد.

قاضی گفت: شما در ادامه گفته اید حسین شیرزاد برای شرکت های ما رشوه پرداخت می کرده است و از ما مبالغ را دریافت می کرده است.متهم گفت: او هیچ وقت از رشوه اسم نمی برد و نمی گفت بابت رشوه است.

قاضی صلواتی گفت: آیا شما با شرکتهای سازنده خودرو قرارداد می بستید؟

متهم گفت: اصلا.

قاضی گفت: پس برعکس شده من باید توضیح دهم. شما به عباس ربیعی مدیر خدمات پس از فروش ساپکو قرداد بستید، این قرارداد به نام همسرش زهره شکرچی بوده به مبلغ ۵۰ میلیون تومان که ربیعی هم ۲ میلیارد از جرائم شرکت های عظام را کسر می کند.

رئیس دادگاه افزود: با بهروز حسینی اسد رئیس آنالیز ایران خورد با دخترش قرارداد بستید. ۲۵ میلیون سال ۹۱، و ۵۰ میلیون سال ۹۵ گرفته است. همچنین با رئیس مهندسی ایران خودرو قرارداد بستید و ۱۰ تا ۱۲ میلیون در ۹۱ و ۹۲ و ۵۰ میلیون در ۹۵ دریافت کرده اند.

متهم گفت: ما سالی یک بار هم این ها را نمی دیدیم.

نصیحت قاضی به متهم ردیف اول: دلت به هیچکس خوش نباشد

قاضی خطاب به متهم گفت: از من به شما نصیحت، دلت به هیچ کس خوش نباشد. این دل خوشی ها در این دادگاه سر سوزنی ارزش ندارد.

در ادامه جلسه، دادگاه نماینده دادستان گفت: ارزش ریالی در مجموع  ۷۶۶ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۹۱۴ دلار است. ۱۰۰ سکه از یکی از متهمان مربوط به گمرک کشف شده که یک سوم آن مربوط به هدایای دوستان شما بوده است.

شاه محمدی گفت: شما نزد بازپرس گفته اید من گفته ام تا می توانید از معافیت گمرکی استفاده کنید.

نماینده دادستان در ادامه خطاب به متهم ردیف اول پرونده گفت: شما از طریق ایادی خودتان دستورات تان را پیش می بردید شما درصدر بودید و دستورات را برای دیگران صادر می‌کردید و از عواید این امور استفاده می کردید و این موضوع را هم در بازپرسی اعلام کردید البته که عواید شما چندین برابر بوده و شما به خوبی از آن مطلع هستید.

شاه‌محمدی به راه های کسب سود از طریق غیر قانونی از سوی متهم ردیف اول پرونده اشاره کرد و گفت: قاچاق عمده حالت سردستگی داشته است.
وی خطاب به متهم گفت: آقای ایروانی شما می‌گویید ارز خارج نکردید و گفتید مگر ذهنم مشوش است که بالاترین قیمت را اعلام کنم شما برای خروج ارز این کار را انجام می دادید. شما از سه منبع یعنی منبع خودتان، بانک مرکزی و ایران خودرو ارز می گرفتید.

نماینده دادستان ادامه داد :همچنین احتکار و فروش در بازار ثانویه افترمارکت هم مشهود است.
وی در خصوص راههای قاچاق استفاده شده گفت: کم اظهاری در فروش ارائه به گمرک با اسناد جعلی در پرونده وجود دارد.

شاه‌محمدی با ارائه سندی خطاب به متهم گفت: شما قیمت اکسیژن سنسور را از رومانیا با  ۱۰یورو و ۹۰ سنت به شرکت خودتان فروختید اما آنچه به ایران خودرو فروختید ۱۳ یورو و ۹۴ سنت بوده است و این به دلیل کم اظهاری در ارزش بوده تا تعرفه گمرکی هم کمتر بپردازید.

وی افزود :شما ارایه قطعه بنزین سوز به جای گاز سوز را داشتید و می‌گویید تعرفه ۵ درصد بوده و کالای مدنظر هم در خودروی گازسوز و هم بنزین سوز قرار می گرفته است اما با استعلامات دادستانی و اقاریر شخص آقای رفیع مشخص شده که این امکان وجود نداشته که ایسیو در خودروهای گازسوز استفاده شود همچنین تعرفه این کالا ۲۰ درصد بوده است.

متهم ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت : تعرفه در ۲۰ سال گذشته ۲۵ درصد بوده است که شاه محمدی در واکنش به سخنان وی گفت:سند آن را به دادگاه ارائه می‌کنم.

در ادامه نماینده دادستان به ورود کالاهای چینی با نام شرکت سازه پویش (شرکت زیرمجموعه متهم) اشاره کرد و گفت: کالایی در گمرک آوردید ساخت چین بوده و گمرک آن را توقیف کرده است.

ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت: من فنی نیستم در رابطه با رشوه و دزدی می گویم و این را از کسان دیگر بپرسید.

مدعی رونق تولید،مولد آلودگی از آب درآمد

شاه محمدی در ادامه افزود: استفاده نابجا از معافیت قانون صادرات و واردات و سوء استفاده از مصوبه هیئت دولت باعث شد که متهم کالای بنزین سوز را به عنوان گازسوز ارائه دهد و تعرفه را هم ۵ درصد اعلام کند .فعالیت‌های متهم منجر به ایجاد آلودگی هوا شده است.

وی خطاب به متهم گفت: شما قرار بود مواد اولیه وارد کنید و یا حداکثر در داخل کشور مونتاژ کنید شما در حالی مدعی رونق تولید هستید که کالای چینی را به نام کالا شرکت خودتان وارد کردید.

در ادامه ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت :بزرگ‌ترین داخلی ساز در کشور هستم.

در این لحظه قاضی صلواتی خطاب به متهم با ارایه تذکری گفت: این برای بار دوم است که به شما می‌گویم نظم دادگاه را رعایت کنید.

متهم: اگر خلاف کردم یک تا ۵ هزار روز مرا به زندان ببرید

متهم در واکنش به سخن قاضی گفت: اگر خلاف کردم یک تا پنج هزار روز مرا به زندان ببرید.

دومین جلسه رسیدگی به پرونده «گروه عظام» به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو دقایقی پیش در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی پایان یافت.

قاصی صلواتی در پایان جلسه گفت: جلسه بعدی ساعت ۹:۳۰ فردا(یکشنبه) برگزار می شود.

همچنین متهم ایروانی نیز در پایان جلسه گفت: خبرنگاران ساعت ۶ عصر امروز در دفتر من حاضر باشند با آنها نشست مطبوعاتی دارم.

Share