فرمانده نیروی دریایی ارتش خبرداد:

امضای موافقت نظامی بین نیروهای مسلح ایران و وزارت دفاع روسیه

فرمانده نیروی دریایی ارتش، در نشست خبری افتتاح چهارمین دور مسابقات غواصی عمق در جزیره کیش گفت: اخیرا نیروهای مسلح ایران با وزرات دفاع روسیه موافقت نامه نظامی امضا کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا دریادار حسین خانزادی در نشست خبری افتتاحیه مسابقات نظامی ۲۰۱۹ روسیه در رشته غواصی عمق در جزیره کیش با اشاره به حضور کشورهایی از سه قاره آسیا، آفریقا و آمریکا گفت: در این رقابت ها کشورهای ایران، روسیه، سوریه، ونزوئلا، آفریقای جنوبی، سوریه و چین شرکت کرده و کشورهای اندونزی، پاکستان و آذربایجان به عنوان ناظر حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه مسابقات نظامیان جهان به ابتکار کشور روسیه و از ۱۱ سال پیش در ۱۷ رشته آغاز شده است به حضور ایران در این مسابقات اشاره کرد و افزود: نیروی مسلح جمهوری اسلامی ایران از ۳ سال پیش به این مسابقات ملحق شده و سه دوره است که در این مسابقات شرکت کرده و برای دومین دوره است که میزبانی این مسابقات را برعهده دارد.

امیر دریادار خانزادی با بیان اینکه دوره اول میزبانی ایران در نوشهر انجام شد افزود: به دلیل شفاف نبودن آب بندر نوشهر جزیره کیش با در نظر گرفتن ظرفیت ها و زیرساخت های مناسب همچنین شفافیت آب دریا برای دومین میزبانی ایران برگزیده شد.

وی با اشاره به قهرمانی ایران در رشته غواصی عمق در دوره قبل با اختلاف قابل توجه نسبت به دیگر تیم های حاضر در مسابقات افزود: علاوه بر رشته جام و غواصی دریا که از سال های گذشته در مسابقات نظامی حضور داشتیم امسال نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در دو رشته دربی دریا و اربابان سلاح نیز در مسابقات شرکت می کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: مسابقات جام دریا در کشور آذربایجان، مسابقات دربی دریا و اربابان سلاح در روسیه و غواصی عمق در جزیره کیش برگزار می شود.

وی با بیان اینکه مسابقات غواصی عمق با حضور تیم ۱۰ نفره از جمهوری اسلامی از صبح فردا آغاز می شود ادامه داد: دو فروند ناو موشک انداز نیروی دریایی ارتش، هفته گذشته به روسیه اعزام شده اند همچنین یک تک‌تیرانداز از جمهوری اسلامی در اربابان سلاح شرکت می کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه این رقابت ها از روز گذشته به طور رسمی آغاز شد، افزود:‌ رشته غواصی عمق نیز از امروز آغاز می‌شود. کشورهای دیگری از جمله هند و چین نیز در برخی رشته‌های هوایی و زمینی میزبان این مسابقات هستند.

وی با اشاره به حضور جانشین فرمانده نیروی دریایی روسیه برای نظارت بر این مسابقات در جزیره کیش افزود:  این موضوع نشان دهنده اهمیت این مسابقات برای مجموعه نظامیان و کشور روسیه است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره تاسیس دبیرخانه دائمی این رقابت‌ها در جزیره کیش اظهار کرد: قطعا برای برگزاری دوره‌های بعد پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته است. ‌‌‌‌البته یک مجموعه دیگر به نام پنج‌گانه دریایی را هم مدنظر داریم که به‌دنبال اجرای آن هستیم.

وی در پایان این نشست درپاسخ به سوالات خبرنگاران حاضر در جلسه در خصوص رویدادهای منطقه در هفته های گذشته در خلیج فارس تاکید کرد: در منطقه اتفاقی نیافتاده و تنها تحکیم امنیت نیروی دریایی مطرح بوده است و نمایشی که کشورهای استکباری و در راس آن‌ها آمریکا و انگلیس اجرا کردند تنها یک بلوف بزرگ به جهان و یک اقدام فریبکارانه است که می خواهند نشان دهند منطقه فاقد امنیت است، در حالیکه منطقه کاملا امن بوده و تلاش های آن ها برای ناایمن جلوه دادن منطقه بیهوده است.

دریادار خانزادی همچنین به برگزاری رزمایش مشترک ایران و روسیه اشاره کرد و افزود: در این رابطه هفته گذشته دیداری با فرمانده نیروی دریایی روسیه انجام و اولین موافقت نامه نظامی بین مجموعه نیروهای مسلح به نمایندگی بنده و فرمانده نیروی دریایی روسیه از طرف وزارت دفاع روسیه را امضاء کردیم.

وی در پایان افزود:  بزودی طرح و برنامه ریزی در این خصوص صورت خواهد پذیرفت و رزمایش در سال جاری انجام خواهد شد.

Share