واکنش مدیر سابق محیط زیست به توقف طرح بایوجمی: از ساخت سد افیونی لاسک ممانعت خواهیم کرد!

درویش نوشت: مقاومت، شجاعت، درایت، دانایی، سماجت، صبوری و امید سرانجام کارِ خود را کرد و ما پیروز شدیم. این پیروزی، فقط دستاوردِ سمن‌ها و فعالان محیط‌زیستی در یک شهر بندری گیلان نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا سید رحمان سیدزاده دادستان عمومی و انقلاب انزلی از صدور دستور توقف طرح تصفیه و زیست پالایی تالاب انزلی به منظور کاهش عمق لجن به روش بایوجمی خبر داد و گفت: با توجه به بررسی‌های صورت پذیرفته در خصوص اجرای پروژه معروف به بایوجمی و مخاطرات احتمالی زیست محیطی آن، دستور توقف این طرح صادر شد.

دز  همین زمینه محمد درویس فعال محیط زیست و معاون سابق محیط زیست کشور با اشاره به توقف فعالیت احیای تالاب انزلی به روش بایوجمی نوشت:

پیامی امیدبخش برای همه‌ی کنشگرانِ محیط‌زیستی!
مقاومت، شجاعت، درایت، دانایی، سماجت، صبوری و امید سرانجام کارِ خود را کرد و ما پیروز شدیم. این پیروزی، فقط دستاوردِ سمن‌ها و فعالان محیط‌زیستی در یک شهر بندری گیلان نیست. وقتی ما توانستیم یک پروژه هزارمیلیارد تومانی ضدمحیط‌زیستی را که با چراغ سبز مستقیم دستکم دو معاون رییس‌جمهور در حال اجرا در تالاب بین‌المللی انزلی بود، برای همیشه متوقف کنیم؛ یعنی: اگر متحد باشیم و نترسیم؛ با اتکا به بدنه اجتماعی خویش، آگاهی مردمی و اشراف حقوقی می‌توانیم طبیعت ایران را از گزند هر خطری برهانیم. امروز از ورود ماده سرطان‌زا دی‌اکسید تیتانیوم به تالاب جلوگیری کردیم؛ فردا از ساخت سد افیونی لاسک و تنگ سرخ ممانعت خواهیم کرد؛ سپس آشوراده را نجات داده و آنگاه در برابر طرح‌های انتقال آب به سمنان، بن‌بروجن، بهشت‌آباد، ونک/سمیرم به کرمان، معدن بوکسیت شاهوار، کوه‌خواری‌ها و … می‌ایستیم.

تبریک به آنهایی که وسوسه زر، توهم میز و تهدید و تحدیدهای جورواجور هم نتوانست آنها را از مجاهدت برای نجات تالاب انزلی باز دارد.


گفتنی است محمد درویش مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست آبان ماه ۹۶ در نامه‌ای گلایه‌آمیز به ریاست این سازمان استعفای خود را اعلام کرد.

Share