بررسی زوایای پنهان دادگاه رسیدگی به تخلف مدیران وقت شرکت پدیده

ردپای سهام غیرقانونی «پدیده» در راه اندازی کانال مشهور تلگرامی

بررسی زوایای پنهان دادگاه رسیدگی به تخلف مدیران وقت شرکت پدیده، حاکی از هزینه کرد سهام میلیاردی یکی از متهمان این پرونده در راه اندازی کانال مشهور خبری در تلگرام است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، رسیدگی به پرونده متهمان شرکت پدیده چند هفته ای است در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، به ریاست قاضی منصوری در حال برگزاری است و نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی کیفرخواست متهمان را قرائت می کند.

از جمله افرادی که تاکنون در دادگاه حاضر شده و اکنون در بازداشت به سر می برد، احسان محسنی ثانی است که در چهارمین جلسه از این پرونده، مشخص شده بواسطه انجام تبلیغات غیر واقعی، در راستای بالا بردن کاذب قیمت سهام پدیده نقش داشته و طبق کیفرخواست صادره توسط دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، نامبرده متهم به “معاونت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور” از طریق تسهیل وقوع بزه و ارائه طریق ارتکاب جرم و تحصیل مال از طریق نامشروع است.

نماینده داستان در خصوص نحوه عملکرد محسنی ثانی اعلام داشته که “نامبرده به تبلیغات غیر واقعی برای پدیده جهت افزایش قیمت حبابی سهام، مبادرت می ‌نموده” و بنا بر اعلام حسابرس ویژه پرونده، تعداد زیادی سهام هدیه به صورت رایگان از این شرکت دریافت کرده است.

بررسی ها نشان می دهد بازوی تبلیغاتی شرکت پدیده که نقش مهمی در انجام تبلیغات غیرواقعی و ایجاد قیمت حبابی سهام شرکت پدیده داشته، مدیرعامل یک شرکت مشهور تبلیغاتی به نام “فرآهنگ” و صاحب امتیاز کانون آگهی و تبلیغات فرآهنگ است که طی سالهای اخیر به عنوان “مرکز مدیریت رسانه” به فعالیت مشغول بوده است.

اما از آن مهمتر، منابع خرج کردن مبالغ به دست آمده از سهام هدیه ای است که از مدیران وقت شرکت پدیده دریافت می شده که بر این اساس، نام یک کانال مشهور تلگرامی یعنی ” خبر فوری” به چشم می خورد. آنطور که مشخص است، شرکت تبلیغاتی فراهنگ با تزریق مبالغ مذکور، تبدیل به یک مرکز رسانه ای شامل دپارتمان های مختلف شده که در بخش شبکه های اجتماعی آن، مجموعه “خبر فوری” (akhbarefori) فعالیت می کند.

این کانال مشهور خبری که اکنون مشخص شده با اسپانسری و حمایت مستقیم و غیرمستقیم احسان محسنی ثانی تاسیس شده، در دوران پس از مدیریت متخلف قبلی نیز همچنان به حمایت از مجموعه پدیده ادامه داده اخبار این شرکت را در زیرمجموعه های خود منعکس کرده است.

با توجه به سابقه بد و کارنامه سیاه برخی مجموعه های نزدیک به اصلاح طلبان که نمونه آن در بدهی ۸۰ میلیارد تومانی مدیر یکی از روزنامه های وابسته به این جناح در سال گذشته عیان شد، ضرورت پایش و نظارت بر منابع مالی که منجر به راه اندازی کانال های بزرگ خبری در شبکه های اجتماعی و اخبار خاص منتشره در آن می شود، بیش از پیش احساس می شود.

طبیعتا نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس، فرصت مناسبی برای برخی پولهای کثیف و غیرقانونی همچون ۲ مورد فوق است تا با اثرگذاری روی افکار عمومی و تبلیغات غیرواقعی همانند اتفاقی که در شرکت پدیده افتاد، تلاش کنند نیروهای مورد حمایت خود را در جامعه مطرح کنند.

به همین خاطر دادگاه شرکت پدیده فرصت مناسبی است تا دقیقا مشخص شود فردی که اکنون به جرم معاونت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور در حال محاکمه است، غیر از این کانال مشهور خبری، اسپانسر کدام مجموعه های رسانه ای بوده و میلیاردها تومان سهام هبه شده به وی، در راستای تبلیغ و اهداف کدام جریانات اقتصادی و سیاسی هزینه شده است.

Share