رئیس کل بانک مرکزی: در بازار ارز سرمایه‎گذاری نکنید

افزایش نرخ ارز سیاسی است | مردم با احتساب متغیر‌های سیاسی وارد بازار نشوند

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی پیش بینی و اقدامات لازم خود را برای تصمیم امروز دولت، نظام و رئیس جمهور دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیات دولت گفت:  بانک مرکزی پیش بینی و اقدامات لازم خود را برای تصمیم امروز دولت، نظام و رئیس جمهور دارد.

همتی گفت: جوی که در بازار ارز چند هفته اخیر اتفاق افتاده حاصل تنش های سیاسی است که در این هفته ها اتفاق افتاد و من فاکتور اقتصادی در آن نمی بینم.همان طور نظام و رئیس جمهور موضع خود در مقابل برجام اعلام کردند مهلت ۶۰ روزه داده شد تا طرف های برجام اقدامات  خود را انجام دهد.

وی ادامه داد: بانک مرکزی همیشه اقدامات خود را انجام می دهد. جوی که در بازار ارز چند هفته اخیر اتفاق افتاده حاصل تنش های سیاسی است که در این هفته ها اتفاق افتاد و من فاکتور اقتصادی در آن نمی بینم.

همتی گفت: همیشه توصیه ام این بوده که در بازار ارز فاکتور های اقتصادی نیست که نرخ دلار را بالا برده است . با همین تعبیر تنش های سیاسی ممکن است متغیرها مجدد تغییر کنند. همیشه گفته ام در بازار ارز سرمایه گذاری صورت نگیرد چراکه تصمیمات اقتصادی نیست که نرخ دلار را بالا برده است. امیدواریم اتفاقاتی که تحت عنوان آثار روانی  سیاسی در بازار مطرح می شود به حداقل برسد.

وی افزود: مردم با احتساب متغیر های سیاسی وارد این بازار نشوند. بانک مرکزی پیش بینی ها را انجام داده و پیشگیری های لارم را خواهد داشت. این مقطع هم خواهد گذشت و خوشبین هستییم.

همتی تصریح کرد: بانک مرکزی در متغیرات سیاسی نقش ندارد و تحولات را ایجاد نمی کند. ممکن است توافقاتی صورت گیرد مذاکراتی انجام شود که هیچکدام از آن ها قابل پیش بینی نیست . آنچیزی که من در رابطه با امکانات و توانمندی های بانک مرکزی است می گویم.  قرار نیست هر روز مبادلات و موازنات را در داخل سنگین کنیم. مواقعی که لازم باشد مداخله می کنیم و در حال حاضر می گویم شرایط بانک مرکزی از احاظ توانمندی ها فرقی با گذشته نکرده است.

وی در پاسخ به شایعه ای مبنی بر کسب کسری بودجه دولت توسط افزایش نرخ ارز گفت: اصلا همچین چیزی نیست اگر چنین چیزی بود باید عرضه سنگینی در بازار داشته باشیم. تمام تلاش و همت بانک مرکزی این است که ثبات نسبی در بانک مرکزی ایجاد کند و از نوسانات شدید جلوگیری کنیم و این مهم ترین استراتژی بانک مرکزی است.

Share