توضیحات تهیه کننده برنامه جنجالی تلویزیون؛

برنامه «ستاره ساز» به دادگاه می‌رود؟ | تغییر مجری ما هیچ ارتباطی به حواشی اخیر تلویزیون نداشت

تهیه کننده برنامه ستاره ساز در مورد مسائل مختلف از جمله تغییر مجری، رضایت خانواده ها و موفقیت این پروژه در کنار حاشیه های گوناگونی که اطراف این برنامه وجود دارد، صحبت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ورزش سه، نوروز ۹۸ پخش یک برنامه از شبکه سه سیما شروع شد. «ستاره ساز» نام برنامه ای است که به منظور کشف استعدادهای فوتبال شکل گرفته و در نظر دارد یک کار جدید و ثمربخش را در فوتبال انجام دهد.

در همین راستا جواد فرحانی، تهیه کننده ستاره ساز گفت و گویی انجام داد که در اینجا می خوانید:

سازوکار ابتدایی

همانطور که در برنامه های گذشته دیده اید، در ابتدا از نوجوانان ۱۲ تا ۱۶ سال که در زمینه فوتبال استعداد دارند، خواستیم که یک ویدیو بفرستند. ضمن اینکه با ۴ مربی از قبل هماهنگ شده بود که به پروژه اضافه شوند. این مربیان ویدیوها را دیدند و در چند مرحله به کل ایران رفتند و استعدادها را گلچین کردند. سپس تعداد رسید به ۱۶۰ نفر و پس از آن ۴۰ نفر شدند که در استودیو حضور پیدا کردند. هر مربی ۱۰ نفر را انتخاب کرد تا با آنها به تمرین بپردازد. در این مدت که برنامه نیست، مربیان در حال تمرین با شاگردان خود هستند. از ۱۰ بازیکن، ۴ نفر خط می خورند و برای هر مربی ۴ نفر می ماند. این ۴ نفر هم در برنامه های مختلف و به روش هایی از جمله آرای مردم و … کم می شوند تا انتها که ۳ نفر نهایی می مانند. در طی مراحل برنامه، مسابقات مختلفی بین بچه ها صورت می گیرد.

وقتی فوتبال هست، حاشیه هم هست

حاشیه همیشه وقتی شما در فوتبال کار می کنید، وجود دارد. مردم حتی حاشیه فوتبال را هم خیلی دوست دارند. ما تازه یک پیش مقدمه را پخش کرده ایم و بخش هایی که مردم دیده اند، مقدماتی بوده است. با وجود حاشیه هایی که هست، ما طوری طراحی کردیم که کل مراحل از تلویزیون دیده شود. تمام مراحل انتخاب بازیکنان، تمرینات و … را پخش کردیم.

نظر خانواده ها وابسته به نتایج فرزندانشان است

خانواده ها تا زمانی که فرزندانشان در مرحله پیشرفت می کنند، راضی هستند و بعد از حذف اعتراض هایی پیش می آید. ما اول راه هستیم. خلاصه ما هم باید جلو برویم تا نقطه ضعف ها را بفهمیم و کم و کاستی ها را کشف کنیم. نزدیک به یک ماه است که از این ۴۰ نفر پذیرایی کاملی شده وهتل در اختیارشان قرار داده شده است. حتی این نفرات همگی تست پزشکی داده اند که برای بچه های هم سن و سالشان کم سابقه است. در مجموع هیچوقت همه افراد را نمی شود به یک اندازه راضی نگه داشت.

ستاره ساز اسپانسر ندارد!

برنامه ما هنوز یک اسپانسر ندارد. فعلا با مشارکت شرکت آفتاب و آقای رضا حداد جلو می رویم. آقای حداد کنار ماست تا این کار را انجام دهیم. البته چندان اتفاق غافلگیر کننده ای هم نیست. من تهیه کننده خندوانه بودم و بعد از ۱۲۰ قسمت تازه اسپانسر برای برنامه آمد. همینطور دورهمی هم حدود ۴۰ قسمت بدون اسپانسر پخش شد. به هر حال برنامه روی آنتن قوام پیدا می کند و مخاطب خود را به دست می آورد.

فصل های بعدی در راه است

ما می خواستیم یک فصل ۱۲۰ قسمتی بسازیم ولی آن را به ۳ فصل ۴۵ قسمتی تبدیل کرده ایم. می دانیم استعدادهای دیگر هم در فوتبال ما زیاد هستند و ما شاید فقط یک بند انگشت از این همه را پوشش دادیم. برنامه ما این است که با همین فرمول دو فصل مشابه را در آینده داشته باشیم. اما حتما در آیتم های دیگر تنوع هم می دهیم. به صورت کلی می توان گفت که ما کار عجیبی نکرده ایم. کشورهای دیگر هم سالیان سال است این کار را انجام می دهند. کشورهای عربی که حتی خیلی کوچک هستند و استعداد ویژه ای هم ندارند، همه آنها با هم یک برنامه دارند و برای فوتبال استعدادیابی می کنند. ما که دیگر با این مملکت پهناور و فراوانی استعدادها باید چنین کاری را همیشه انجام بدهیم.

تغییر مجری ما هیچ ارتباطی به حواشی اخیر تلویزیون نداشت

تنها دلیل تغییر مجری ستاره ساز این بود که وقت محمدحسین میثاقی خیلی پر است. مشکل بزرگ ما فوتبال برتر بود. برای مثال در این هفته ما باید چند بار ضبط می کردیم ولی در سمت مقابل میثاقی باید چند روز برای فوتبال برتر به صدا و سیما می رفت. ضبط های ما هم که همه هفت، هشت ساعت طول می کشد و همین مسئله دست ما را بست. ما از دی ماه با میثاقی قرارداد بسته بودیم و شاید او فکر نمی کرد کار ستاره ساز در این حد سنگین شود. طبیعتا ما یک مجری می خواستیم که وقتش دست خودمان باشد. در ادامه برنامه حضور مجری خیلی پررنگ تر و مهم تر می شود چون رای مردم هم در انتخاب ها دخیل می شود. برنامه های عید ما در یک بازی شش، هفت روزه جمع شد ولی به این نتیجه رسیدیم که باید تغییر داشته باشیم. اصلا از ابتدا هم برای همین دو مجری داشتیم. در مجموع بگویم که من هیچ کاری به حاشیه ها ندارم و ما خیلی آرام کار خودمان را انجام می دهیم.

نوه های کریمی اصلا انتخاب نشده اند

متاسفانه عده ای حتی حاضر نیستند برنامه را ببینند و بعد نظر بدهند. نوه های فیروز کریمی اصلا انتخاب نشده اند. یکی از نوه های او بسیار بازیکن خوبی بود و از نظر فنی باید به جمع ۴۰ نفر نهایی هم می رسید ولی این اتفاق نیافتاد. ما از تمام ابعاد زندگی همه این بچه ها فیلم گرفته ایم و حتما نشان می دهیم تا مردم بدانند که همه چیز عادلانه بوده است. حتی بعضی از این بچه ها گریه می کردند و می گفتند پول و پارتی نداریم ولی الان جزو ۴۰ نفر نهایی هستند.
ما بدون اسپانسر در برنامه به این سنگینی حتی ۵ هزار تومان از بچه ها پول نگرفتیم. در حالی که اگر این کار را می کردیم، پول خودمان و هزینه ها در می آمد. در ستاره ساز بالای صد هزار نفر ثبت نام اولیه داشتیم. حدود ۲۰ هزار ویدیو برای ما فرستادند. مملکت ما سرشار از استعداد است ولی چند آکادمی خوب داریم؟ ما می دانیم که برنامه وقتی پخش شود توقعات هم بالاتر می رود و ما هم ضعف ها را برطرف می کنیم.

به ما کمک نکردید، حداقل ضربه نزنید

فدراسیون از روز اول به جای گفت و گو شروع کرد به نامه زدن. دعوا همیشه خوب است چون آدم ها مطرح می شوند. کسی به ما نمی خواهد کمک کند. برای اولین بار در این ۴۰ سال دارد یک کار پایه ای می شود. خیلی زودتر از این هم باید می شد. کمک که نمی کنند، حداقل ضربه نزنند. چون بهره نمی برند این رفتارها را انجام می دهند. ما به کل ایران رفته ایم و ۲۰ هزار نفر آدم دیده ایم. از خودشان و خانواده شان پذیرایی کرده ایم. کاری کرده ایم که با نمونه های خارجی شبیه است. حتی تعمدی ظاهر برنامه را هم مشابه خارجی ها زده ایم که ببینند می توانیم مثل آنها کار را دربیاوریم. فعلا استارت برنامه و پروژه از همه چیز مهم تر بوده است.

درگیر دادگاه و توضیح به این و آن هستیم!

من چند روز در هفته به دادگاه می روم تا به افراد مختلف توضیح بدهم. هر کسی می گوید این ایده را قبلا داشته. مگر ایده چیزی غیر از استعدادیابی فوتبال است؟ خب پس چرا کسی تا به حال این ایده ساده را اجرا نکرده؟ ما رفته رفته جا می افتیم و فعلا این ها طبیعی است. روزهای اول برنامه خندوانه، شبکه نسیم روی ست تاپ باکس بود و حتی آنتن سراسری هم نبود. این برنامه هم اول راه است و تازه اولین قسمت ما را سه شنبه این هفته می توانید ببینید که کارایی بچه ها هم در آن مشهود است.

جایزه ۱۰ هزار دلاری برای نفرات برتر

قرار است کمک هزینه حضور در یک آکادمی خارجی را بدهیم که چیزی حدود ۷ تا ۱۰ هزار دلار است. این مبلغ به سه نفر اول تعلق می گیرد. این مبلغ را ما می دهیم و اینکه خانواده ها بخواهند پول را نگه دارند یا فرزندانشان را به آکادمی ها بفرستند، با خودشان است. اما من می بینم که این خانواده ها با عشق بچه های خود را آورده اند و برای شکوفایی استعداد آنها تلاش می کنند. ضمنا این بچه ها به قدری توانا هستند که به نظر من قطعا چند نفر از آنها در حد تیم های بزرگ و پوشیدن لباس تیم ملی درخشان می شوند و خستگی ما اینگونه خارج می شود.

Share