سهمیه به خودروها به جای افراد،بی‌عدالتی است|به نوزاد هم سهمیه بنزین می‌دهیم

یک نماینده مجلس مطرح کرد: اگر بنزین سهمیه‌بندی نشود مجددا در سال ۹۹ واردکننده بنزین خواهیم شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا کاظم جلالی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره پرداخت سبد کالایی به ۲۰ میلیون خانوار ایرانی و محل تأمین این پرداخت‌ها آن هم در شرایطی که دولت برای پرداخت یارانه نقدی ماهانه با مشکل رو به رو است، گفت: این کار دشوار است؛ از اول هم ما به این موضوع نقد داشتیم زیرا شناخت گروه‌های هدف بسیار سخت است.

وی افزود: گفته می‌شود کارمندانی که میزان دریافتی آنها زیر سه میلیون تومان است، این سبدها را دریافت خواهند کرد، خب همه که کارمند نیستند بخشی از جامعه را کشاورزان و دامداران تشکیل می‌دهند. بیان کردن این موارد بسیار کنگ است و گپ‌هایی را به وجود می‌آورد بهترین کار طرحی است که ما ارائه داده‌ایم یعنی از طریق پرداخت یارانه بنزین به افراد کمک رسانی کنیم شاید بهتر از این طرح باشد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره طرح مذکور اظهار داشت: تامین یارانه بنزین از محل فروش بنزین است؛‌ وقتی مردم بنزینی را که سهمیه دارند مصرف نکردند دولت از آن‌ها خریداری خواهد کرد.

وی درباره اینکه چه افرادی شامل یارانه بنزین قرار می‌گیرند و شناسایی آن‌ها به چه صورتی است، بیان کرد: آحاد ملت تحت پوشش این یارانه قرار خواهند گرفت؛ مهم نیست شما ماشین داشته باشید. یعنی نوزادی که به دنیا می‌آید هم سهمیه بنزین خواهد داشت.

جلالی خاطرنشان کرد: البته این مسئله درحال حاضر درحد پژوهش است و باید بررسی بیشتری بر روی آن انجام شود.

وی در خصوص سهمیه‌بندی بنزین و نظر دولت در این باره که گفته است سهیمه‌بندی نخواهد شد، گفت: آنچه که دولت اعلام می‌کند درست است زیرا این جزو وظایف دولت است و ما به عنوان مرکز پژوهش‌ها یک کار پژوهشی انجام داده‌ایم و از این جهت اعلام کردیم که مورد نقد قرار گیرد و صاحب نظران صحبت کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: معتقدیم سهمیه دادن به خودروها منشا بی‌عدالتی است در داخل کشور ما ۲۴ میلیون خانوار داریم که حدود ۱۰ الی ۱۱ میلیون آنها خودرو دارند و ۱۲ الی ۱۳ میلیون خودرو ندارند و لذا این هم باید از یارانه بنزین برخوردار باشند، بنابراین پیشنهاد دادیم به هر ایرانی مقدار مشخصی از بنزین را به صورت ماهانه اختصاص دهیم.

وی افزود: مثلا اگر ۲۰ لیتر سهمیه بنزین در نظر گرفته شود و برای آن قیمت هزار تومان را در نظر بگیریم و بعد می‌توانیم بگوییم که قیمت آزاد ۴ هزار تومان است، این فاصله را باید در اختیار کسانی قرار دهیم که خودرو ندارند.

وی تاکید کرد: با این کار هم خانوار تقویت می‌شود و هم اگر سهمیه‌بندی نکنیم سال ۹۹ مجددا وارد کننده بنزین خواهیم شد و این اسراف است که انرژی این گونه در داخل کشور مصرف شود.

Share