نایب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار:

دستمزدها ۲۸‌ درصد هزینه‌های‌ خانوار را‌ تامین‌ می‌کند | کارگران اگر اعتراضی دارند برای معیشت است

علی خدایی، نایب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور گفت: دستمزدی که اکنون بر پایه ماده ۴۱ قانون کار تعیین شده است تنها ۲۸ درصد از هزینه های یک خانوار را تامین می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایرنا، نایب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور گفت: دستمزدی که اکنون بر پایه ماده ۴۱ قانون کار تعیین شده است تنها ۲۸ درصد از هزینه های یک خانوار را تامین می کند.

«علی خدایی» در همایشی که به مناسبت سالروز تصویب قانون کار در حضور جامعه کارگری و بازنشستگان ساوه در تالار خانه کارگر،‌ افزود: اگر این روزها موضوع افزایش دستمزد از سوی جوامع کارگری کشور مطرح می شود به خاطر ایجاد زندگی مرفه برای کارگران نیست بلکه برای بازیابی و جبران بخش زیادی از افت قدرت خرید آنان و بهبود تامین معیشت شان است.

وی گفت: قانون کار در انظباق با قوانین بین المللی از نظر نوشتاری دارای بالاترین رتبه ها است و همه موارد قانونی مانند امنیت شغلی، معیشت و قابلیت تشکل یابی به عنوان خواسته های اصلی کارگران در آن گنجانده شده است.

خدایی اظهار کرد: در گذر زمان اتفاقاتی مانند تصویب تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار در سال ۷۱ افتاد که باعث رواج قراردادهای موقت کارگری شد و اصل را بر موقت بودن قانون کار و بی اثر شدن سایر مفاد این قانون گذاشت.

وی یادآور شد: کارگرانی که با همه وجود برای سازندگی و تولید کشور می کوشند حقشان است که امنیت شغلی داشته باشند و قوانین قوی و محکمی از آنان حمایت کند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: در تبصره یک ماده ۷ قانون کار به صراحت آمده که حتی در کارهایی با جنبه غیر مستمر، دولت موظف است که حداکثر مدت را تعیین کند، بنابراین چگونه ممکن است کاری با ماهیت دائمی سقف نداشته باشد.

خدایی ادامه داد: قانون کار در سال های زیادی به عنوان عامل ضد تولید و اشتغال مورد هجمه واقع شد و از سوی دیگر با نام ایجاد اشتغال، اقداماتی مانند خارج کردن کارگاه های زیر ۱۰نفر و مناطق ویژه از شمول قانون کار انجام شد و باید تمامی این نواقص ترمیم شود تا جامعه کارگری با آرامش برای تولید بکوشد.

خدایی اظهار داشت: آمادگی برای مبارزه با هجمه های اقتصادی که از ناحیه دشمنان متوجه کشور است امری اجتناب ناپذیر می باشد و در این راه نباید به دنبال سودهای کوتاه مدت بود بلکه لازم است که منافع جامعه در کنارامنیت شغلی و معیشت کارگران دیده شود.

وی یادآور شد: مقام معظم رهبری در همه نشست هایی که با کارگران داشته اند‌ همواره بر لزوم رسیدگی به معیشت کارگران و در نظر گرفتن سطح درآمد کارگران در سیاستگذاری های کشور تاکید کرده اند اما هنوز گام عملی آن کند است.

وی گفت: کارگران اگر اعتراضی دارند برای معیشت است و اگر خصوصی سازی واقعی در کشور اتفاق می ‌افتاد مشکلات کنونی به وجود نمی‌آمد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار اضافه کرد: کارگران همواره مدافع نظام اسلامی و از بانیان آن بوده اند بنابراین حق آن هاست که صدایشان شنیده شود و خواسته های صنفی و غیرسیاسی آنان مد نظر قرار گیردو دشمنان نیز بدانند که سوء استفاده از کارگر را به گور خواهند برد.

خدایی گفت: کارگران ضمن حمایت از کلیات نظام و استقلال کشور، از حقوق به حق خود نیز کوتاه نخواهند آمد.

دبیر هیات اجرایی خانه کارگر تشکیلات ساوه و اراک نیز در این همایش گفت: جامعه کارگری به منزلت رزق حلال خود‌ افتخار می کند.

«داود میرزایی» اظهار کرد: خانه کارگر و جامعه کارگری شهرستان ساوه از مطالبات صنفی و معیشتی بر حق کارگران آق دره و نیشکر هفت تپه حمایت می کند و کارگران همواره ثابت کرده اند که از با وفاترین یاران نظام جمهوری اسلامی هستند و در حرکت های صنفی خود اجازه سوء استفاده به دشمنان را نخواهند داد.

دبیر خانه کارگر شهرستان ساوه اظهار داشت: جامعه کارگری شمار زیادی از شهدا، جانبازان و ایثارگران را تقدیم نظام کرده است و هیچ گونه برچسب سیاسی به آنان نمی چسبد.

شهرستان ساوه با بهره مندی از ۵۵۰ کارخانه و واحد صنعتی ‌نیمی از کل اشتغال صنعتی استان مرکزی را در خود جای داده است.

Share